8 listopada – w rocznicę odkrycia przez niemieckiego fizyka Wilhelma Conrada Röntgena promieniowania rentgenowskiego – obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii. Jest to okazja do budowania świadomości na temat roli i znaczenia radiologii we współczesnej medycynie, w tym w stomatologii.
Urodzony w 1845 r. Wilhelm Conrad Röntgen pochodził z rodziny kupieckiej. Pierwsze lata życia spędził w Niemczech, ale w wielu 3 lat przeniósł się z bliskimi do Holandii. Rodziców było stać na wykształcenie syna – młody Wilhelm studiował więc najpierw na Uniwersytecie w Utrechcie, a później na Politechnice Federalnej w Zurychu. W 1869 r. uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Zuryskim, a następnie wykładał kolejno na Uniwersytecie w Strasburgu i w Akademii Rolniczej w Hohenheim. W 1888 r. został profesorem katedry fizyki Uniwersytetu Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu, a w 1900 r. otrzymał propozycję pracy na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.
Wilhelm Conrad Röntgen zapisał się w historii odkryciem nowego typu promieniowania, nazwanego na jego cześć promieniami Röntgena. Dokonał tego w 1895 r. – już kilka tygodni później wykonał pierwsze w historii zdjęcie rentgenowskie, na którym znajdował się szkielet dłoni jego żony. Za odkrycie to w 1901 r. został uhonorowany pierwszą Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.
Röntgen nigdy nie opatentował swojego wynalazku – uważał, iż odkrycia naukowe należą do całej ludzkości. Pieniądze, które otrzymał jako laureat Nagrody Nobla przekazał Uniwersytetowi w Würzburgu.
Światowy Dzień Radiologii 2024
8 listopada – w rocznicę odkrycia przez Röntgena promieniowania rentgenowskiego – obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii. Święto zostało ustanowione w 2012 r. przez European Society of Radiology (ESR), Radiological Society of North America (RSNA) i American College of Radiology (ACR). Jest ono okazją do budowania świadomości na temat roli i znaczenia radiologii we współczesnej medycynie, w tym w stomatologii. Badania wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie są podstawą diagnostyki stomatologicznej – wykonuje się je w ramach stomatologii zachowawczej, ortodoncji, protetyki, implantologii czy chirurgii stomatologicznej.
– Każdy lekarz dentysta w pewnym sensie musi być również radiologiem stomatologicznym – mówi prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska, specjalistka w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej. – Radiologia jest w tej chwili nieodzownym elementem stomatologii i umiejętność interpretacji badań rentgenowskich, zarówno dwuwymiarowych, jak i trójwymiarowych, musi posiadać każdy stomatolog – dodaje.