Podsumowano jesienny nabór na specjalizacje

dentonet.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Podsumowano jesienny nabór na specjalizacje


W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym na szkolenia specjalizacyjne złożonych zostało łącznie blisko 7,5 tys. poprawnych formalnie wniosków. W ramach pierwszego etapu rekrutacji na wolne miejsca specjalizacyjne zostało zakwalifikowanych 5868 osób, w tym 4784 w ramach rezydentury i 1084 – w trybie pozarezydenckim. Wśród najpopularniejszych dziedzin po raz kolejny znalazła się ortodoncja – w przypadku tej specjalizacji wpłynęło 197 wniosków.

4 listopada br. w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) zostały opublikowane listy rankingowe lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do rozpoczęcia specjalizacji. W bieżącym postępowaniu złożonych zostało łącznie blisko 7,5 tys. poprawnych formalnie wniosków. W ramach pierwszego etapu rekrutacji na wolne miejsca specjalizacyjne zostało zakwalifikowanych 5868 osób, w tym 4784 w ramach rezydentury i 1084 – w trybie pozarezydenckim. Dostępnych było natomiast 6651 miejsc w trybie rezydenckim i 5427 w pozarezydenckim.

Lekarze w pierwszym etapie rekrutacji mają 5 dni – od dnia publikacji list rankingowych – na potwierdzenie dzięki SMK przyjęcia wskazanej specjalizacji. Brak potwierdzenia uznawany będzie za odstąpienie od postępowania konkursowego w pierwszym etapie i zwolnienie przyznanego miejsca specjalizacyjnego – czytamy w komunikacie.

Lekarz, który nie potwierdził przyjęcia miejsca specjalizacyjnego oraz lekarz, który znalazł się na liście lekarzy niezakwalifikowanych w pierwszym etapie, będzie uwzględniany w drugim etapie postępowania. Wyniki kwalifikacji drugiego etapu zostaną opublikowane w dniu następnym po upływie terminu potwierdzania przyjęcia miejsca specjalizacyjnego w pierwszym etapie postępowania.

W jednym wniosku lekarz lub lekarz dentysta ubiegający się o specjalizację może dokonać maksymalnie 15 wyborów wskazując dziedzinę, województwo i tryb (rezydencki lub pozarezydencki). Do każdego wariantu wyboru lekarz mógł wskazać w preferowanej kolejności nie więcej niż 3 jednostki.

Ortodoncja wśród najpopularniejszych specjalizacji

Jak podało CMKP, wśród dziedzin, które były najbardziej popularne wśród lekarzy – biorąc pod uwagę liczbę złożonych wniosków w trybie rezydenckim z uwzględnieniem specjalizacji podanej przy pierwszym wyborze – znalazły się m.in. radiologia i diagnostyka obrazowa (440 wniosków), endokrynologia (402 wnioski), medycyna rodzinna (386 wniosków), psychiatria (349 wniosków) oraz pediatria (327 wniosków). Na liście jest również ortodoncja, na którą złożono 197 wniosków.

Dziedziny priorytetowe, które cieszyły się największym zainteresowaniem wśród lekarzy w tym postępowaniu – biorąc pod uwagę liczbę złożonych wniosków w trybie rezydenckim z uwzględnieniem specjalizacji podanej przy pierwszym wyborze – to medycyna rodzinna (386 wniosków), psychiatria (349 wniosków), pediatria (327 wniosków), anestezjologia i intensywna terapia (324 wnioski) oraz neurologia (197 wniosków). Specjalizacją ze stomatologii dziecięcej, również znajdującą się wśród dziedzin priorytetowych, zainteresowanych było 51 lekarzy dentystów.

Liczba dostępnych w kolejnych naborach miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy dentystów pokrywa od 10 do 20% faktycznego zapotrzebowania. Stąd bierze się w stomatologii tak mocno rozwinięte szkolenie podyplomowe. – Jego skala jest bardzo duża, szukamy dodatkowych metod kształcenia i musimy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom lekarzy dentystów w tym zakresie. Stomatologia jest mocno wyspecjalizowana i – tak jak w medycynie – przeprowadzenie holistycznego leczenia przez jednego lekarza jest trudne – mówi prof. Marzena Dominiak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Źródło: https://www.cmkp.edu.pl

Idź do oryginalnego materiału