Można już składać wnioski o wakacje składkowe dla przedsiębiorców, podjęzykowa torbiel skórzasta przyczyną dysfagii i dysfonii (opis przypadku), hydrożel do diagnostyki raka jamy ustnej, opioidy w pedodoncji – nowe wytyczne AAP, nalokson w zestawie ratunkowym dentysty, co dalej z zawodem higienistki – resort zdrowia finalizuje prace – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni!
Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w danym roku. jeżeli przedsiębiorca złoży wniosek w listopadzie, w tym roku uzyska zwolnienie za grudzień.
Siedemnastoletnia pacjentka została skierowana na SOR szpitala w Teheranie z powodu dysfagii oraz duszności, których przyczyną był rozległy obrzęk dna jamy ustnej. Wykonany rezonans magnetyczny wykazał obecność w przestrzeni podjęzykowej dobrze odgraniczonej masy o wymiarach 70 mm × 74 mm × 46 mm, która powodowała poważne zwężenie przestrzeni ustno-gardłowej.
Naukowcy z University of Birmingham pracują nad stworzeniem testu w formie „lizaka”, który umożliwi diagnozowanie nowotworów jamy ustnej na wczesnym etapie. Projekt jest finansowany przez kampanię Stand Up To Cancer (SU2C) organizacji Cancer Research UK oraz Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC).
Amerykańska Akademia Pediatrii (American Academy of Pediatrics; AAP) zaleca ostrożność w przepisywaniu opioidów dzieciom i młodzieży oraz zachowanie równowagi między koniecznością ograniczenia dolegliwości bólowych a bezpieczeństwem młodego pacjenta. To szczególnie ważne w obliczu rosnącej liczby zgonów z powodu przedawkowania opioidów – jak się szacuje, od 1999 r. z tego powodu w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 760 000 osób.
Stomatolodzy należą do lekarzy, którzy najczęściej przepisują pacjentom opioidy w przypadku umiarkowanego lub silnego bólu po przeprowadzonym zabiegu. Chociaż krótkoterminowe stosowanie leków z tej grupy nie powinno zaszkodzić, nieuwzględnienie innych czynników ryzyka może przyczynić się do nadużywania opioidów i ich przedawkowania. Z tego względu w USA zaleca się, by w zestawie ratunkowym w gabinecie stomatologicznym znalazł się nalokson – antagonista opioidów, który odwraca zagrażające życiu skutki toksyczności tych leków.
W ministerstwie zdrowia finalizowane są prace związane z uzgodnieniem ostatecznych rozwiązań dotyczących czynności zawodowych higienistek stomatologicznych oraz ich ewentualnego wykonywania pod nadzorem lekarza dentysty. Jak poinformował wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, lista czynności zawodowych higienistki została opracowana w oparciu o zakres kształcenia prowadzonego w tym zawodzie – w regulujących to przepisach jasno są natomiast wskazane czynności, które higienistka musi wykonywać wspólnie z lekarzem dentystą lub na jego zlecenie, a które nie. Wynika z tego, iż nadzór dentysty nad pracą higienistki, przynajmniej częściowy, zostanie utrzymany, choć na ostateczne zapisy trzeba jeszcze poczekać.
– Od ponad 10 lat jestem kierownikiem Katedry Chirurgii Stomatologicznej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i już dawno wprowadziliśmy pewnego rodzaju odpowiednik egzaminu OSCE dla studentów między III a IV rokiem studiów – mówi o obowiązkowym od roku akademickiego 2024/2025 egzaminie OSCE prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prorektor ds. umiędzynarodowienia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. – To niezmiernie ważne, aby przyszły lekarz dentysta potwierdzał swoje umiejętności praktyczne – dodaje.