Wraz ze zbliżającą się zimą, mrozem i wiatrem pojawia się często problem gdy usta są spierzchnięte i popękanych ust. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale też często bolesne. Jaka jest przyczyna tego problemu, który dokucza nie tylko kobietom, ale i mężczyznom? Jak sobie z tym poradzić? Czy lepiej udać się do apteki czy postawić na domowe kuracje?
Przyczyny spierzchniętych ust
Przyczyną tego problemu jest nie tylko mróz czy oblizywanie warg na wietrze bądź przygryzanie. Szkodliwe jest także długotrwałe działanie promieni słonecznych. Problem ten może nam więc dokuczać nie tylko zimą, ale także w lecie. Niekiedy popękane usta są efektem przyjmowania zbyt małej ilości płynów. Przez odwodnienie skóra staje się sucha i pęka. Dlatego ważne jest, aby codziennie pić odpowiednią ilość wody, a w mieszkaniu kontrolować poziom wilgotności powietrza i w razie potrzeby używać nawilżacza powietrza. Może to być także objaw niedoborów, np. witaminy A, witamin z grupy B czy żelaza. Wysuszone podrażnione wargi mogą być także objawem kontaktowego zapalenia skóry. o ile problem pojawił się po użyciu nowej pomadki, płynu do płukania ust czy pasty do zębów, należy zaprzestać używania kosmetyku zawierającego alergen. Zdarza się, iż spierzchnięte usta sygnalizują choroby, np. chorób tarczycy, niektóre choroby autoimmunologiczne. Takich przyczyn należy szukać w przypadku, gdy pomimo prawidłowej pielęgnacji problem nie ustępuje.
Profilaktyka – co robić by usta nie pękały?
Najlepszym sposobem na spierzchnięte usta jest… zapobieganie. Warto zacząć od „wewnątrz” czyli zadbać o zbilansowaną pełną witamin dietę lub suplementację. Koniecznie należy też pamiętać o piciu wody. Następny krok to unikanie oblizywania ust na mrozie i przygryzania ich (jeżeli zdarza się robić to na tle nerwowym, warto próbować różnych technik relaksacji). Kupując kosmetyki do ust trzeba zawsze sprawdzać ich skład. Niektóre mogą zawierać składniki wysuszające takie jak alkohol, mentol, kamforę czy fenol. Skład pomadek, błyszczyków czy balsamów powinien być jak najbardziej naturalny. Powinny one nawilżać oraz zawierać filtr UV aby chronić usta przed wysuszeniem również przez słońce.
Sposoby z apteki na wysuszone usta
Jeżeli w natłoku codziennych obowiązków zapomnieliśmy o prawidłowej pielęgnacji ust i innych działaniach profilaktycznych, należy zrobić wszystko, aby jak najszybciej poczuć ulgę i pozbyć się problemu wysuszonych i popękanych warg. Warto wtedy zrezygnować z pomadek i błyszczyków, które są często koloryzowane i aromatyzowane a ich składy nie są naturalne. W zamian można zastosować specyfiki z apteki, takie jak wazelina czy dobrej jakości krem ochronny. Niewątpliwym liderem skuteczności w tym przypadku jest maść z witaminą A i E, której ogromnym atutem jest także niska cena.
Naturalne metody leczenia spierzchniętych ust
Poza preparatami aptecznymi i drogeryjnymi bardzo skuteczne w walce z wysuszonymi ustami okazują się produkty, które znajdziemy w prawie każdej kuchni. Zamiast pomadek, kremów czy maści możemy wcierać w wargi chociażby naturalne oleje czy masła. Usta możemy posmarować oliwą z oliwek, olejem kokosowym czy masło]em kakaowym. Taki zabieg łagodzi podrażnienia, regeneruje skórę i tworzy warstwę ochronną. Świetnie w regeneracji sprawdza się także miód. Zawarte w nim witaminy, aminokwasy i enzymy doskonale nawilżają, złuszczają uszkodzony naskórek i ujędrniają usta. Dzięki adekwatnościom antybakteryjnym miód zmniejsza ryzyko rozwinięcia się infekcji w rankach powstałych w wyniku pękania warg. Aby uzyskać zadowalający efekt należy pozostawić miód na ustach na 10 minut i stosować 2 – 3 razy dziennie. Naturalnym składnikiem intensywnie nawilżającym jest aloes. Do ratowania spierzchniętych ust możemy wykorzystać zarówno świeżą roślinę, jak i kosmetyki z jego zawartością. Istotne jest, aby ich skład był jak najbardziej naturalny.
Kiedy usta są już wyleczone, warto zadbać aby tak pozostało. W tym celu można zastosować różnego rodzaju domowe maseczki na usta (np. z miodem, twarogiem, awokado czy bananem) lub cukrowe peelingi.