Sól gorzka, sól angielska, sól Epsom to synonimy jednej substancji. Osoby propagujące naturalne podejście do pielęgnacji skóry znają doskonale ten surowiec. Czym jest sól Epsom i dlaczego warto poznać jej adekwatności?
Spis treści:
- Czym jest sól Epsom?
- Właściwości soli Epsom
- Zastosowanie soli Epsom
- Kąpiel z dodatkiem soli Epsom dla ciała
Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Początkowo te adekwatności były wykorzystywane jedynie w medycynie przy bólach reumatycznych, stanach zapalnych stawów oraz wspomaganiu funkcjonowania układu nerwowego. Z czasem jednak dobroczynne działanie soli gorzkiej znalazło zastosowanie w kosmetyce do poprawy kondycji skóry. w tej chwili związek ten wykorzystuje się w produktach kosmetycznych takich jak peelingi, kosmetyki myjące, szampony oraz kremy. Sól Epsom stosuje się również do sporządzania domowych maseczek, peelingów, okładów oraz relaksacyjnych kąpieli, a Internet pełen jest przepisów na kreatywne wykorzystanie tego surowca w warunkach domowych.
Czym jest sól Epsom?
Sól Epsom to nieorganiczny związek chemiczny zwany siarczanem magnezu (Magnesium Sulfate), to substancja chemiczna powstała z połączenia siarki, magnezu i tlenu oraz innych mikroelementów. Sama nazwa wywodzi się od miejscowości Epsom w Anglii, gdzie sól została odkryta. Często również używa się określeń sól gorzka czy sól angielska. Związek ten spotyka się w postaci dość dużych, białych cząsteczek. Przypomina wyglądem spożywczą sól gruboziarnistą. Nie posiada żadnego zapachu, a rozpuszczona w wodzie nadaje jej słonogorzki smak. Można ją kupić w aptekach, większości sklepów ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich oraz internetowych.
Właściwości soli Epsom
Dobroczynne działanie soli gorzkiej jest znane od wielu lat. Wykazuje ona adekwatności przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz przeciwbólowe. Mikroelementy w niej zawarte wpływają na kondycję skóry i włosów. Wymienione adekwatności wykorzystuje się, stosując gotowe produkty kosmetyczne z solą Epsom, ale także sporządza się ciepłe okłady z jej roztworem. Najbardziej popularną formą użycia siarczanu magnezu są jednak kąpiele. Niestety nie każdy może sobie na nie pozwolić.
Nie powinno się stosować tego rodzaju zabiegu, jeżeli na skórze występują otwarte rany czy poparzenia lub nasilone objawy infekcji. To też nieodpowiednia substancja dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także dzieci. Kąpiel z dodatkiem soli Epsom dobrze wpływa na układ nerwowy, a także krążenie. Jest też skuteczną rekonwalescencją po przebytych kontuzjach, urazach i stłuczeniach, a także w niwelowaniu obrzęków.
Zastosowanie soli Epsom
Dla skóry twarzy
Sól gorzka jest składnikiem wielu różnorodnych kosmetyków pielęgnacyjnych głównie za sprawą zawartości siarki. Z jej udziałem stworzono wiele peelingów do twarzy oraz kremów, które można kupić w drogeriach. Szczególnie polecana jest do cery tłustej z uwagi na swoje adekwatności przeciwzapalne i przeciwłojotokowe. Wykazuje również działanie oczyszczające. Ma także dużą skuteczność w pielęgnacji cery dotkniętej problemem trądziku. Zapobiega rozprzestrzenianiu się zmian trądzikowych i poprawia ich stan.
Aby w prosty sposób wykonać swój własny, domowy kosmetyk z solą Epsom, wystarczy zmieszać ją z łagodnym żelem do mycia twarzy, następnie uzyskaną pastą masować skórę twarzy przez minutę. Zabieg ten nie tylko usunie zewnętrzne komórki warstwy rogowej naskórka, ale też wyraźnie ją zmiękczy. Zapobiegnie również nadmiernemu wydzielaniu sebum przez gruczoły łojowe.
Sól Epsom w pielęgnacji włosów
Dobroczynne działanie soli Epsom doceniono także w pielęgnacji włosów. Składnik ten można znaleźć w preparatach zapobiegających łupieżowi i kosmetykach wzmacniających. Za sprawą mikroelementów sól pozytywnie wpływa na kondycję włosów oraz skóry skalpu. Szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku przetłuszczającej się skóry głowy ze skłonnością do występowania łupieżu. Skutecznie usunie z powierzchni skalpu zanieczyszczenia i nadmiar sebum oraz zapobiegnie rozwojowi drożdżaków mających wpływ na rozwój łupieżu. Ma także wpływ na samą łodygę, jeżeli ta nadmiernie się łamie.
Największą jej zaletą są adekwatności oczyszczające, które wykorzystywane są również do usuwania pozostałości po kosmetykach do stylizacji włosów jak pianki i lakiery. W tym celu sól Epsom miesza się z odżywką lub szamponem w równych częściach i aplikuje na całą długość włosów. Pozwoli to na wzmocnienie łodyg włosów oraz zwiększenie ich objętości.
Dla stóp
Solanka do moczenia stóp to remedium na odciski i modzele. Roztwór soli Epsom skutecznie poradzi sobie ze stwardniałą i pękającą skórą pięt oraz twardymi skórkami znajdującymi się przy paznokciach. Działa również wspomagająco w leczeniu grzybicy stóp i paznokci oraz niweluje nieprzyjemny zapach towarzyszący rozwojowi bakterii beztlenowych przy nadpotliwości tych okolic. Moczenie stóp w roztworze ciepłej wody i siarczanu magnezu powinno trwać średnio 20 minut.
Dla dłoni
Sól gorzka to też surowiec znajdujący swoje zastosowanie w codziennej pielęgnacji dłoni. Aby skomponować mydło domowej roboty, wystarczy połączyć oliwkę do ciała z małą ilością siarczanu magnezu. Otrzymanym roztworem należy natrzeć ręce, a następnie obficie spłukać i wytrzeć. Czynność ta przyczyni się także do wzmocnienia płytki paznokcia.
Dobroczynne działanie soli gorzkiej jest znane od wielu lat. Wykazuje ona adekwatności przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz przeciwbólowe.
Kąpiel z dodatkiem soli Epsom dla ciała
Kąpiel z dodatkiem soli Epsom to jeden z najbardziej popularnych sposobów jej zastosowania. Nie tylko poprawia funkcjonowanie układu krążenia, ale dzięki swoim adekwatnościom korzystnie wpływa na stany zapalne skóry. Łagodzi skórę po opalaniu oraz przyspiesza gojenie się ran. Zapewnia odprężenie i relaks, ale nie jest to jedyna jej zaleta.
Obok kąpieli, sól Epsom wykorzystuje się w celu złuszczania martwego naskórka poprzez peelingi. Przygotowaną papką nacieramy ciało, a następnie obficie spłukujemy ciepłą wodą.
Sól Epsom na stres
Sól Epsom korzystnie wpływa na układ nerwowy. Obok adekwatności pielęgnacyjnych, kąpiele solankowe to doskonały sposób na relaks. Regenerują mięśnie, usuwają zmęczenie i obrzęki. Połączenie ciepłej wody i soli warto wzbogacić o dodanie olejków eterycznych. Najsilniejsze działanie relaksujące wykazuje olejek lawendowy. Taka aromaterapia nie tylko pozwoli na pozbycie się objawów stresu czy zmęczenia, ale wykonana przed snem zdecydowanie ułatwi zasypianie.
Lecznicze i pielęgnacyjne adekwatności soli Epsom czynią ją chętnie stosowanym surowcem zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Używana jest także w przemyśle, rolnictwie i laboratoriach. Znajduje się wśród surowców wracających do łask przede wszystkim za szereg adekwatności prozdrowotnych. Z powodzeniem wykorzystuje się ją w formulacjach kosmetycznych szczególnie dla cery tłustej, ze skłonnością do zmian trądzikowych i łojotoku.
Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.