Empatia to zdolność do rozumienia i współodczuwania emocji innych ludzi. Dzięki niej budujemy głębokie relacje, okazujemy wsparcie i tworzymy atmosferę zrozumienia. Nie każdy jednak potrafi wczuć się w cudze emocje. Są tacy, którzy bagatelizują, umniejszają i unieważniają doświadczenia innych. Co ciekawe, można ich rozpoznać po specyficznym sposobie mówienia. Naukowcy postanowili zbadać, w jaki sposób osoby pozbawione empatii komunikują się z otoczeniem. Ich wnioski nie pozostawiają żadnych wątpliwości.
REKLAMA
Zobacz wideo Siedzisz w sieci? Możesz nie mieć dzieci!
Jak rozpoznać osobę bez empatii? Badacze doszli do ciekawych wniosków
Amerykańscy naukowcy Arielle Baskin-Sommers, Elizabeth Krusemark i Elsa Ronningstam postanowili sprawdzić, jak osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości podchodzą do emocji innych. Wyniki ich badań, opublikowane w Personal Disorders, pokazały, iż choć osoby z NPD potrafią rozpoznać emocje rozmówców (tzw. empatia poznawcza), to nie angażują się w nie emocjonalnie. To oznacza, iż mogą rozumieć, co czujesz, ale niekoniecznie ich to obchodzi. Aby lepiej zrozumieć ten mechanizm, badacze przeprowadzili testy behawioralne i badania mózgu, by sprawdzić w ten sposób reakcje na bodźce emocjonalne.
Okazało się, iż osoby o niskiej empatii często dystansują się od uczuć innych i robią to subtelnie. Jednym z ważniejszych sygnałów jest sposób, w jaki mówią. Stosują zwroty, które bagatelizują emocje rozmówców, unieważniają ich przeżycia lub wręcz obwiniają ich za odczuwane emocje. To może być zdanie rzucone mimochodem, które sprawia, iż zaczynasz się zastanawiać, czy faktycznie masz prawo tak się czuć. Dlatego warto zwracać uwagę na słowa, gdyż mogą one zdradzać, iż rozmawiasz z kimś, kto nie potrafi (lub nie chce) okazywać empatii.
Rozmowa Fot. fizkes/ iStock
Jak zachowuje się osoba bez empatii? W rozmowach często używa tych zwrotów
Nie zawsze brak empatii objawia się otwartą wrogością lub kpiącą postawą. Czasem ukrywa się w słowach, które na pierwszy rzut oka wydają się neutralne. jeżeli często słyszysz takie frazy, możesz mieć do czynienia z kimś, kto nie bierze pod uwagę twoich uczuć. Co osoba o niskiej empatii chce osiągnąć konkretnymi zwrotami?
"Nie było aż tak źle". Umniejsza twoje doświadczenia, bo daje do zrozumienia, iż przesadzasz i nie masz prawa czuć się tak, jak się czujesz.
"Musisz się z tym pogodzić". Brzmi jak rada, ale tak naprawdę sugeruje, iż twoje uczucia są nieistotne i zamiast się nimi zajmować, powinnaś je po prostu zignorować.
"Przeszłość to przeszłość". Próba narzucenia narracji, iż to, co było, nie ma już znaczenia, choćby jeżeli dla ciebie przez cały czas jest istotne i wpływa na twoje życie.
"Nie bądź taka przewrażliwiona". Podważa twoje emocje i sprawia, iż zaczynasz się zastanawiać, czy faktycznie masz prawo je odczuwać. Często używane, by uniknąć odpowiedzialności za własne słowa lub niewłaściwe zachowanie.
"Daj spokój, nie ma co o tym gadać". Jasny sygnał, iż rozmówca nie chce angażować się emocjonalnie w temat, który dla ciebie jest ważny. Może powodować poczucie odrzucenia.
"Inni mają gorzej". Porównuje twoje problemy do cudzych. Sugeruje w ten sposób, iż nie powinnaś się nimi przejmować, bo ktoś inny cierpi bardziej. W efekcie możesz poczuć, iż twoje uczucia są nieistotne.
"Ja też to przeżyłam i nie robię z tego wielkiego halo". Próba przekonania cię, iż twoje uczucia są przesadzone, bo ktoś inny przeszedł przez to samo, ale lepiej sobie z tym poradził.
"Po prostu szukasz atencji". Wymusza na tobie poczucie winy za to, iż szukasz wsparcia. Może sprawić, iż przestaniesz dzielić się swoimi uczuciami w obawie przed oceną.
"Powinnaś już o tym zapomnieć". Zamiast wsparcia, dostajesz nacisk na szybkie "zamknięcie sprawy", choć emocje nie działają na zawołanie.
"Znowu dramatyzujesz". Zdanie, w którym rozmówca przestaje udawać empatię i wprost daje ci do zrozumienia, iż twoje emocje są dla niego niewygodne.
Te zwroty nie zawsze są wypowiadane świadomie, ale ich częste używanie może świadczyć o niskiej lub zerowej empatii. jeżeli ktoś regularnie je stosuje w rozmowie z tobą, warto zastanowić się, czy nie masz do czynienia z osobą, która nie potrafi (lub nie chce) dostrzegać twoich emocji. Dzięki temu jej zdanie nie będzie miało tak dużego wpływu na postrzeganie siebie.
Czy kiedykolwiek spotkałaś osobę pozbawioną empatii? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.