Legendy głoszą, iż już w starożytnym Egipcie tak bardzo ceniono śliwki, iż wkładano je zmarłym do grobowców. Archeolodzy zapewniają, iż ceniono je na równi z oliwkami, winogronami i figami. Ludzkości znane są od zarania dziejów. Dziś wyróżnia się ponad 2 tys. rodzajów śliwek, które uprawia się na wszystkich kontynentach (poza biegunami – z oczywistych powodów). Dlaczego owoce te od lat cieszą się niesłabnącą popularnością?
Jakie adekwatności mają śliwki? 7 mało znanych walorów zdrowotnych tych owoców
Prunus domestica w Polsce zwana „węgierką” (ze względu na to, iż dotarła do naszego kraju z Węgier) w Europie znana jest od około XVII wieku. Jak wpływa na zdrowie jedzenie owoców śliwy?
Nutella ze śliwek – prosty przepis na zdrowy smakołyk
Składniki na 1 litr dżemu:
3 kg śliwek węgierek (wydrylowanych z pestek i przekrojonych na połówki)
pół kg cukru (można zastąpić erytrytolem lub stewią albo garścią daktyli wymoczonych w ciepłej wodzie)
100 g kakao
Pozbawione pestek i przekrojone na pół śliwki węgierki wkładamy do garnka, zasypujemy cukrem i gotujemy przez około 3 godziny od czasu do czasu mieszając (by nie przywarły do dna). Potem dodajemy kakao i znów dokładnie mieszamy (najlepiej dzięki drewnianej łyżki).
Przed przelaniem powstałej w ten sposób masy do słoików należy wyparzyć je przez około 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 100 stopni Celsjusza. Potem można przełożyć śliwkową Nutellę (jeszcze ciepłą do szklanych naczyń z nakrętkami) i pasteryzować przez następne 20 minut w piekarniku.
Gotowe słoiczki odwracamy do góry dniem na osobnej ściereczce i pozostawiamy do ostygnięcia. Smacznego!
Przepisów na Nutellę ze śliwek jest wiele. jeżeli chcecie, by miała nieco słodszy, kremowy smak, wystarczy dodać do niej trochę roztopionej czekolady i mielone orzechy.