Zastosowanie robotów chirurgicznych stanowi ogromny postęp w dziedzinie implantologii, znacząco redukując ryzyko błędu ludzkiego. Takie wnioski przedstawili naukowcy z Xi’an Jiaotong University Hospital of Stomatology w Chinach po przeprowadzeniu badania nad precyzją wszczepiania implantów z wykorzystaniem systemu robotycznego Remebot w porównaniu do tradycyjnej metody manualnej.
Remebot to pierwszy chiński robot chirurgiczny zatwierdzony przez Narodową Administrację Produktów Medycznych (National Medical Products Administration, NMPA). Jego wynalazcą jest prof. Tianmiao Wang, dyrektor Instytutu Robotyki na Beihang University w Pekinie. Prace nad robotem trwały od 1997 r. – wówczas Wang założył pierwszą w Chinach grupę badawczą zajmującą się robotyką medyczną i rozpoczął współpracę ze szpitalami nad pilotażowymi zabiegami neurochirurgii wspomaganej robotycznie.
Urządzenie jest wyposażone w system obrazowania kompatybilny z tomografią komputerową (CT) i rezonansem magnetycznym (MRI), który automatycznie pozycjonuje się na podstawie danych obrazowych. Dzięki sztucznej inteligencji (AI) robot identyfikuje struktury anatomiczne, przetwarza obrazy i tworzy zoptymalizowany plan operacyjny. Zaawansowany algorytm pozwala mu także unikać przeszkód w dynamicznym środowisku chirurgicznym. Po latach badań i testów klinicznych Remebot został ostatecznie dopracowany i znalazł zastosowanie w różnych procedurach neurochirurgicznych, m.in. biopsjach mózgu oraz drenażach krwiaków mózgu. Pierwszą zdalną operację neurochirurgiczną z jego użyciem przeprowadzono w Chinach w 2003 r.
Zastosowanie robota chirurgicznego w implantologii
Od tego czasu zastosowanie robota objęło również inne dziedziny – w tym stomatologię. Przy jego użyciu zaczęto m.in. wszczepiać implanty zębowe. Badanie dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności takich zabiegów przeprowadzili naukowcy z Xi’an Jiaotong University Hospital of Stomatology.
W badaniu wzięło udział 65 pacjentów, u których łącznie wszczepiono 95 implantów. W 35 przypadkach (50 implantów) zastosowano system Remebot, natomiast w pozostałych 30 (45 implantów) wykorzystano tradycyjną technikę ręczną. Jak się okazało, u osób, u których podczas zabiegu wykorzystano system robotyczny precyzja zabiegu była wyższa, uzyskano istotne statystycznie różnice w ostatecznej stabilności implantu, a także mniejszą liczbę powikłań.
– Nasze badanie dowodzi, iż wspomagana robotycznie chirurgia implantologiczna znacząco poprawia precyzję wszczepiania implantów w porównaniu z tradycyjną metodą manualną – podkreślili naukowcy. – Innowacyjne wykorzystanie technologii robotycznej, połączone z kompleksową analizą porównawczą, otwiera nowe możliwości dla przyszłych badań i klinicznych zastosowań robotów w stomatologii.
Przyszłość robotyki w stomatologii
To nie pierwszy przypadek wykorzystania robotów w zabiegach stomatologicznych. Latem 2024 r. robot firmy Perceptive, pracującej od lat nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w stomatologii, samodzielnie wykonał pierwszy zabieg dentystyczny u pacjenta. Operacja przeprowadzona w kolumbijskim mieście Barranquilla nie była nadzorowana przez człowieka. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Kolejne badania pokazały, iż urządzenie – łączące zaawansowane oprogramowanie do obrazowania 3D z ramieniem robotycznym – umożliwia przeprowadzanie zabiegów szybciej niż dentysta, działając choćby w sytuacjach, w których pacjent wykonuje niespodziewane ruchy.
– Periodontitis nigdy nie było – i jest na to coraz więcej dowodów naukowych – przeciwwskazaniem do wszczepiania implantów. Choroba przyzębia, w zależności od swojego stadium i stopnia zaawansowania, zmniejsza możliwości implantoprotetyczne u pacjenta, ale nie ma żadnych twardych dowodów naukowych na to, iż jest przeciwwskazaniem do użycia wszczepów – mówi dr n. med. Witold Jurczyński, absolwent Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, specjalista II stopnia periodontologii. Jak na skuteczność leczenia implantoprotetycznego pacjentów z chorobą przyzębia wpływa ich motywacja w fazie higienizacyjnej? U jakiego odsetka pacjentów periodontologicznych można zastosować rozwiązania implantoprotetyczne? Zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym zarejestrowanym podczas Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych 2024!
Źródło: https://dentistry.co.uk/