Czy będą bezpłatne szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia?

dentonet.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Czy będą bezpłatne szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia?


Grupa posłów Trzeciej Drogi skierowała do ministerstwa zdrowia interpelację, w której pyta o możliwość wprowadzenia bezpłatnych szczepień ochronnych (m.in. przeciw grypie) dla pracowników opieki zdrowotnej. – Pracownicy zatrudnieni w szpitalach, przychodniach oraz innych placówkach opieki zdrowotnej, czyli w miejscach o podwyższonym ryzyku zakażenia, nie mają możliwości skorzystania z w pełni refundowanych szczepień, co może mieć poważne konsekwencje zarówno dla ich zdrowia, jak i dla funkcjonowania całego systemu opieki zdrowotnej – podkreślono w piśmie.

Posłowie Wioleta Tomczak, Ewa Szymanowska, Ewa Schädler, Barbara Okuła, Tomasz Zimoch oraz Bożenna Hołownia skierowali do ministerstwa zdrowia interpelację, w której zwrócili uwagę na dostęp pracowników ochrony zdrowia do bezpłatnych szczepionek, m.in. przeciw grypie. Od września 2023 r. szczepienia przeciw grypie są darmowe dla osób powyżej 65. roku życia, dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz kobiet w ciąży. Pozostała część populacji – w tym większość pracowników służby zdrowia (ze względu na wiek między 18. a 64. rokiem życia) – ma prawo do 50% refundacji.

Pracownicy zatrudnieni w szpitalach, przychodniach oraz innych placówkach opieki zdrowotnej, czyli w miejscach o podwyższonym ryzyku zakażenia, nie mają możliwości skorzystania z w pełni refundowanych szczepień, co może mieć poważne konsekwencje zarówno dla ich zdrowia, jak i dla funkcjonowania całego systemu opieki zdrowotnej – czytamy w interpelacji.

Jak dodano, mimo świadomości ryzyka pełnionej przez pracowników systemu opieki zdrowotnej służby, dyrektorzy placówek ochrony zdrowia w większości nie planują finansowania zakupu szczepionek oraz organizacji szczepień dedykowanych ich pracownikom. W rezultacie wielu pracowników ochrony zdrowia rezygnuje z zaszczepienia się, co zwiększa ryzyko zakażeń wśród personelu medycznego. – Wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla pracowników opieki zdrowotnej przyczyniłoby się do zmniejszenia ich zachorowalności, co z kolei pozwoliłoby im kontynuować pracę i lepiej służyć pacjentom. Byłby to krok niezbędny dla ochrony zarówno zdrowia pracowników, jak i pacjentów, dla stabilności całego systemu ochrony zdrowia oraz promocji szczepień ochronnych – podkreślono.

To samo odnosi się również do pozostałych rekomendowanych szczepień – przeciw WZW typu A i B, ospie wietrznej, błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz pneumokokom.

Ministerstwo zostało poproszone o odpowiedź na następujące pytania:

– czy planuje wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla medycznych i niemedycznych pracowników systemu opieki zdrowotnej,

– czy planuje wprowadzenie dla medycznych i niemedycznych pracowników systemu opieki zdrowotnej bezpłatnych pozostałych rekomendowanych szczepień, takich jak szczepienia przeciw WZW typu B, WZW typu A, ospie wietrznej, błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz pneumokokom,

– jakie są możliwości finansowania zakupu szczepionek przez placówki systemu opieki zdrowotnej dla ich pracowników.

O odpowiedzi resortu poinformujemy.

Jakie obowiązki spoczywają na właścicielu gabinetu w zakresie dezynfekcji? Mówi dr n. med. Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska, specjalistka z zakresu chirurgii stomatologicznej, ekspertka periodontologii oraz stomatologii estetycznej, uczestniczka ponad 100 kursów praktycznych oraz konferencji w kraju i zagranicą, pasjonatka profilaktyki oraz kompleksowego leczenia pacjentów z chorobami przyzębia.

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/

Idź do oryginalnego materiału