Media branżowe informują o nowince technologicznej, która pozwoli stomatologii wejść na znacznie wyższy poziom. A wszystko to dzięki mikrotechnologii, która jeszcze niedawno była domeną science fiction. Mowa o mikrochipie ukrytym w wypełnieniu, który może w znacznym stopniu ułatwić kontrolę stanu zdrowia jamy ustnej.
Ten niewielki elektroniczny moduł, wielkości główki szpilki, ukryty w strukturze materiału kompozytowego, umożliwia monitorowanie kluczowych parametrów biologicznych i higienicznych. Moduł Bluetooth (nota bene ceramiczna powłoka chipa ma również kolor niebieski) analizuje dane w czasie rzeczywistym i umożliwia komunikację z dedykowaną aplikacją mobilną.
Wykrywanie wczesnych stadiów próchnicy i stanów zapalnych
Jak przekonuje producent, po wprowadzeniu chipa pacjent otrzymuje na swój telefon indywidualne wskazówki dotyczące higieny, a choćby przypomnienia o wizytach kontrolnych. Informacje pozyskiwane przez mikrochip mogą być również bezpośrednio przesyłane do lekarza prowadzącego.
Dziś miniaturyzacja nikogo już nie dziwi – w mikrochipie producent umieścił czujniki temperatury, pH, czujniki nacisku i mikrodrgań. Pozwalają one wykrywać wczesne stadia próchnicy oraz stany zapalne. Ponadto wsparcie sztucznej inteligencji umożliwia analizę wzorców nawyków i przewidywanie problemów stomatologicznych, w tym przeciążeń zgryzowych – zanim jeszcze pojawią się dolegliwości bólowe. Prawdziwie rewolucyjnym rozwiązaniem jest fakt, iż urządzenie to jest zasilane wyłącznie mikroenergią kinetyczną – czerpie energię z ruchów żuchwy podczas przeżuwania i mówienia.
Czy mikrochip ostrzeże przed periimplantitis?
Nowe urządzenie z powodzeniem służy także pacjentom, którzy mają już „trzecie zęby”, czyli użytkują implanty stomatologiczne. Chip można zintegrować z koroną na implancie, a umieszczając go w bezpośrednim sąsiedztwie dziąsła, można monitorować stan dziąsła wokół wszczepu oraz kontrolować mechaniczną stabilność implantu. Może to być bardzo przydatne m.in. w przypadku pacjentów zmagających się z bruksizmem.
Nowy projekt można podsumować jednym zdaniem: Technologia, która jeszcze wczoraj była koncepcją przyszłości, dziś trafia wprost do jamy ustnej pacjenta.
Film opisujący „rewolucyjny mikrochip” dostępny jest w serwisie YouTube na kanale Stomatologia TMK.