Podczas TAURON 22. Cracovia Maratonu padł nowy Rekord Polski w kategorii M70. Pan Andrzej Macioł pokonał królewski dystans w czasie 3:09:41 i tym samym pobił dotychczasowy rekord o około 5 minut. Pan Andrzej należy do elitarnego grona Wytrwałych Cracovia Maratonu, ponieważ ukończył wszystkie edycje tej imprezy.
TAURON 22. Cracovia Maraton był wydarzeniem rekordowym i to pod kilkoma względami. W tej edycji wystartowało 6426 osób, a na mecie zameldowało się 6329 z nich, co jest najlepszym wynikiem w całej historii biegu. Dodatkowo Pan Andrzej Macioł ustanowił nowy Rekord Polski w kategorii M70, czyli dla osób w wieku 70 lat lub starszych. Dotychczasowy rekord należał do Andrzeja Jabłońskiego i wynosił 3:13:37. Natomiast Pan Andrzej krakowską trasę przebiegł w czasie 3:09:41, dzięki czemu poprawił wynik Jabłońskiego o blisko 4 minuty.
– Właśnie dla takich chwil tworzymy Cracovia Maraton. Chcemy stawiać poprzeczkę coraz wyżej jako organizatorzy, ale także wspieramy biegaczy, aby oni również przesuwali swoje granice i osiągali satysfakcjonujące wyniki. Tytaniczna praca, którą wykonał Pan Andrzej, zaowocowała robiącym wrażenie osiągnięciem podczas TAURON 22. Cracovia Maratonu, czego mu serdecznie gratuluję – mówi Tomasz Marzec, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Pan Andrzej Macioł ma 70 lat i reprezentuje MPK Runners Kraków. Jest przykładem determinacji i sportowego charakteru. Swoją przygodę z bieganiem rozpoczął mając 47 lat. Do tej pory przebiegł około 60 maratonów – z czego 26 poniżej 3 godzin. Jego rekord życiowy wynosi 2:43:09 i osiągnął go w Berlinie w 2008 roku. Od 2015 roku startuje w zawodach rangi mistrzostw Polski, Europy, świata, zdobywając znaczną liczbę medali. Przez 25 lat pracował jako kierowca w MPK Kraków. Od 10 lat przebywa na emeryturze.
– Jadąc autobusem zauważyłem reklamę Cracovia Maratonu, był marzec, do startu jakieś dwa miesiące, postanowiłem spróbować. I tak, moim pierwszym biegiem w życiu został 1. Cracovia Maraton, takie moje drugie dziecko do dziś. Mój najlepszy czas w Cracovia Maratonie to 2:46:13 w 2010 roku. Najlepsze miejsce w open to 18. lokata w 2013 roku – opowiada Andrzej Macioł – Każdy ma jakieś marzenia, moim jest złamanie 3 godzin w kategorii M70. Zwiedziłem trochę świata, mam mnóstwo koleżanek, kolegów i przyjaciół, niczego nie żałuję, warto było zacząć – dodaje.
Pan Andrzej Macioł jest członkiem grupy #WytrwaliCracoviaMaraton. To elitarne grono osób, które ukończyły wszystkie dotychczasowe edycje Cracovia Maratonu. Są oni ważnym fundamentem imprezy i realnymi ambasadorami tego projektu. w tej chwili jest to 24 zawodników.
Efektywność w biegu maratońskim rośnie do pewnego wieku, a po 40. roku życia statycznie maleje. Najszybsze czasy osiągane są zwykle między 25. a 35. rokiem życia, kiedy to wytrzymałość jest na stabilnym poziomie. W przypadku zawodników zawodowych czas ukończenia maratonu po tym okresie wydłuża się wraz z upływem lat. Aby móc przeliczyć wynik biegacza na taki, który osiągnąłby teoretycznie będąc w innym wieku, służy współczynnik WMA.
– Wynik Pana Andrzeja osiągnięty podczas ostatniej edycji Cracovia Maratonu robi piorunujące wrażenie – w szczególności jeżeli wejdziemy w detale. Porównując ten wynik przy wykorzystaniu współczynnika WMA, można zauważyć, iż Pan Andrzej mógłbym osiągnąć lepszy czas niż zwycięzca. Oczywiście, to teoria, natomiast jako sportowiec bardzo doceniam to osiągnięcie – tłumaczy Grzegorz Sudoł – trzykrotny olimpijczyk, specjalizujący się w chodzie sportowym.
TAURON 22. Cracovia Maraton wraz z imprezami towarzyszącymi przyciągnął łącznie kilkanaście tysięcy zawodników, a także tłumy kibiców, którzy wspierali biegaczy na starcie i mecie zlokalizowanej na Rynku Głównym w Krakowie, ale także na trasie, która przebiegała wśród najważniejszych zabytków miasta m.in. Zamku Królewskiego na Wawelu i charakterystycznych nowoczesnych obiektów, jak Centrum Kongresowe ICE Kraków czy TAURON Arena Kraków.
– Cracovia Maraton to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarium krakowskich wydarzeń sportowych. To najważniejszy wiosenny bieg, który zalicza się do nowopowstałej Złotej Serii 42. Jest najbardziej międzynarodowym wśród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. Jak dotąd, w Cracovia Maratonie wystartowali zawodnicy z 70 państw – mówi Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, Zastępczyni Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Od samego początku Cracovia Maratonu rywalizują w nim również zawodnicy z niepełnosprawnościami. Wśród nich są sportowcy na wózkach. Zanim na trasę ruszą biegacze, wcześniej startują zawodnicy w kategoriach handbike, rim push oraz active wheelchair by również pokonać pełny królewski dystans. Cracovia Maraton wpisuje się w miejską kampanię „Kraków w dobrym klimacie”. Podczas maratonu i imprez towarzyszących wprowadzono rozwiązania, które pozwalają lepiej dbać o środowisko i kształtować dobre nawyki na całe życie. Ograniczono do minimum plastik i papier w pakietach startowych, zrezygnowano z foliowych opakowań, a koszulki uczestników są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Kolejna 23. edycja imprezy odbędzie się 19 kwietnia 2026 r.