Kinesiotaping zalewa nas dziś swoją obecnością w różnych formach przekazu. Mamy kursy, internetowe filmy, artykuły i… książki. Naprawdę dobre książki, które niektórym zastępują wszystkie inne źródła wiedzy. Poniżej poświęcimy całą swoją uwagę jednej z nich. Zbigniew Śliwiński i Marcin Krajczy razem ze współpracownikami redakcyjnymi stworzyli – jakby mogło się wydawać, naprawdę dobrą pozycję o kinesiotapingu. Czy rzeczywiście warto ją mieć, skoro w przestrzeni internetowej nie brakuje materiałów na temat aplikacji plastrów kinezjologicznych?
Zbigniew Śliwiński, Marcin Krajczy, Jan Szczegielniak i Tomasz Senderek, czyli autorski kunszt fizjoterapii
Czy warto poznać autora/autorów książek? Z pełnym przekonaniem myślę, iż tak. Świadome czytanie to nie tylko dokładne czytanie tekstu. To również wiedza o tym, kim byli lub są autorzy, co osiągnęli i jaki związek mogą mieć z tematyką książki. Osobiście polecam Ci tę praktykę. Ewidentnie coś zmienia się w atmosferze czytania, gdy możemy wypowiedzieć się choć w kilku słowach na temat autora, zamiast kojarzyć pozycję wyłącznie z jej okładki.
,,Dynamiczne plastrowanie” napisała autorska śmietanka w postaci Zbigniewa Śliwińskiego i Marcina Krajczego przy współpracy redakcyjnej Jana Szczegielniaka i Tomasza Senderka. O każdym z panów można by pisać elaboraty, ale dziś Ci tego oszczędzę. Nie mogę jednak choć krótko o nich nie wspomnieć:
- Zbigniew Śliwiński – prof. nadzw. dr hab. n.med., konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, redaktor naczelny czasopisma ,,Fizjoterapia Polska”, specjalista z zakresu rehabilitacji ruchowej K-Active Association Europe Kinesology Taping Senior Instructor i jeden z pierwszych instruktorów kinesiotapingu;
- Marcin Krajczy – magister rehabilitacji ruchowej, autor jednej z pierwszych publikacji naukowych na temat plastrowania kinezjologicznego, fizjoterapeuta kliniczny;
- Jan Szczegielniak – specjalista fizjoterapii i rehabilitacji ruchowej, członek Krajowej Rady Fizjoterapeutów, autor i opiekun wielu opracowań naukowych na temat plastrowania w fizjoterapii, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii;
- Tomasz Senderek – specjalista fizjoterapii, Międzynarodowy K-Active Senior Instruktor;
Ponad 300 stron, podręczny wymiar i…cała niezbędna wiedza na temat kinesiotapingu
Pod względem merytoryki i wiedzy, w ,,Dynamicznym plastrowaniu” każda strona została doszczętnie wykorzystana. Zawsze, gdy po nią sięgam, wiem, iż znajdę odpowiedź na pytania, które szukam. I niezależnie od tego, czy chcę przypomnieć sobie podstawy, czy potrzebuję znaleźć aplikację we względnie rzadziej występujących schorzeniach, takich jak rozmiękanie chrząstki rzepki. Książka została podzielona na 3 części – dwie pierwsze to niezbędna wiedza teoretyczna, w której znajdziesz m.in.:
- budowę i rolę skóry,
- anatomię, fizjologię i patofizjologię układu limfatycznego,
- historię kinesiotapingu,
- informacje nt. aktywacji endogennego systemu analgetycznego, komórek Merkla,
- opis technik dynamicznego plastrowania,
- wskazania i przeciwwskazania do kinesiotapingu.
- część jest tą praktyczną, w której dowiesz się, jak naklejać plastry do kinesiotapingu.
Metody aplikacji plastrów kinezjologicznych w ponad 70 schorzeniach!
O ile sama technika plastrowania jest podstawą wiedzy na temat kinesiotapingu, to umiejętność aplikacji plastrów w konkretnych przypadkach stanowi solidne nadzienie i wisienkę na torcie jednocześnie. Na przeszło 120 stronach książki spotkasz się z teorią, by później doświadczyć solidnej dawki praktycznych informacji. Znajdziesz metody aplikacji w ponad 70 schorzeniach takich jak:
- zespół de Quervain’a,
- gęsia stopka,
- neuralgia nerwu międzyżebrowego,
- niestabilność barku,
- dyskopatia szyjna,
- zaburzenia ślizgu rzepki.
Na tym można byłoby skończyć, ale powinieneś wiedzieć, iż przy każdym rozdziale poświęconym metodzie aplikacji, znajdziesz również wyjaśnienie danego schorzenia. Uważam to za niezbędnik choćby jeżeli wiesz, z czym się ono wiąże. Zawsze warto to sobie przypomnieć, a jeżeli jesteś początkującym fizjoterapeutą – po prostu się dowiedzieć. Autorzy zadbali o to, abyś już na wstępie wiedział, z jaką metodą aplikacji będziesz pracował przy opisywanym schorzeniu. Wzbogacili to o wyraźne i kolorowe zdjęcia, przedstawiające poszczególne etapy aplikacji plastrów kinezjologicznych wraz z opisem metodyki. Myślę, iż nie będziesz miał wątpliwości, jak przykleić taśmę do kinesiotapingu. A choćby jeżeli – połącz wiedzę z książki z filmikami znalezionymi w Internecie.
Podsumowanie
Spośród kilku pozycji książkowych o kinesiotapingu, ,,Dynamiczne plastrowanie” jest tą, na którą warto pochylić się nieco bardziej. Fakt, iż została napisana przez czwórkę doświadczonych i mających na swoim koncie olbrzymie doświadczenie kinezjologiczne i fizjoterapeutyczne autorów, został potwierdzony merytoryką treści. Mówiąc o merytoryce mam z kolei na uwadze wszystkie możliwe informacje, które trzeba wiedzieć, by praktykować kinesiotaping.
Budowa skóry, fizjologia układu limfatycznego, teoretyka kinesiotapingu od każdej strony, aż wreszcie – kilkadziesiąt aplikacji z opisem i grafiką w najróżniejszych schorzeniach to dowód na to, iż dla tej pozycji warto wygospodarować specjalne miejsce na półce. I na koniec – warto do niej regularnie wracać. Wystarczy znaleźć w niej postawioną pacjentowi diagnozę, a później wziąć do ręki tape’y i…działać. Ze swobodą, pewnością i kompletną wiedzą.