Posłowie i posłanki otrzymali Złote Wstążki – symbol solidarności z dziećmi chorymi na nowotwory

naszesprawy.eu 1 tydzień temu

10 września, na dzień przed rozpoczęciem 17. posiedzenia Sejmu RP, do biura podawczego Sejmu wpłynęły wyjątkowe koperty, wzywające do Onkoczujności. Adresowane do wszystkich posłów i posłanek, zawierały w sobie list, podpisany przez przewodniczącego Zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Młynarskiego, a także przez przedstawicieli rozlicznych onkofundacji i stowarzyszeń działających w obszarze onkologii pediatrycznej.

Oprócz listu, w każdej kopercie znalazł się specjalny prezent – przypinka w kształcie Złotej Wstążki, symbolu solidarności z dziećmi i nastolatkami zmagającymi się z nowotworami. W związku z tym, iż wrzesień jest Międzynarodowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Dziecięcych, sygnatariusze apelują do wszystkich osób zasiadających w Sejmie, aby nosiły owe przypinki, publikowały swoje zdjęcia z nimi w mediach społecznościowych, a przede wszystkim zachęcały społeczeństwo, w szczególności rodziców i opiekunów dzieci, do odwiedzenia strony www.zlotawstazka.pl

Cel Kampanii Złotej Wstążki jest przede wszystkim edukacyjny i świadomościowy – co roku diagnozę nowotworu u dziecka słyszy 1200 rodzin. Są to zatem choroby rzadkie, trudne w leczeniu, a przy tym bardzo często wykrywane późno, w trzecim i czwartym stadium.

Późne wykrycie nowotworu u dzieci wynika z tego, iż pierwsze objawy choroby są nieswoiste, łatwe do zbagatelizowania, do przypisania innym przyczynom lub chorobom. Należą do nich ospałość, brak apetytu, krwotoki, siniaki, niewyjaśnione bóle brzucha, głowy czy stawów, ogólne osłabienie, zmiana nastroju, przedłużające się infekcje, na które nie pomagają antybiotyki. Inne z kolei mogą się pojawić znienacka, zaskakując wszystkich – wówczas szybkie postawienie diagnozy jest kluczowe.

Historie dzieci chorych na nowotwory czasem dzielą diagnozy, moment rozpoznania, pierwsze objawy. Ale łączy je to, iż kluczową rolę zawsze odgrywał czas i upór rodziców i lekarzy. Dlatego w tym roku ponownie kładziemy w kampanii nacisk na ONKOCZUJNOŚĆ – chcemy, aby rodzice, opiekunowie, a także lekarze pediatrzy i pierwszego kontaktu byli wyczuleni na nietypowe objawy, jakie mogą wystąpić u dzieci. Przyświeca nam hasło: Lepiej zbadać dziecko o dziesięć razy za dużo, niż o raz za mało.

Kampania Złotej Wstążki jest jednym z najważniejszych punktów w kalendarzach wielu organizacji. Nic w tym dziwnego – niesie za sobą rozliczne działania i akcje, których nadrzędnym celem jest to, żebyśmy wszyscy byli Onkoczujni.

tuk/

Data publikacji: 11.09.2024 r.

Idź do oryginalnego materiału