Poruszasz się w ten sposób? Chód może świadczyć o inteligencji i sprawności umysłowej

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Spacerowicze, fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


O czym świadczy szybki chód? Choć większość z nas nigdy nie zastanawiała się nad tą kwestią, tempo, w jakim się poruszamy, zdradza więcej, niż myślimy. Okazuje się, iż może to być nie tylko wyznacznik dobrej kondycji fizycznej, ale także sprawności umysłowej.
Naukowcy od dawna próbują wyjaśnić, co tak naprawdę mówi o nas tempo chodu. Czy jest jedynie kwestią nawyku, czy może kryje się za nim coś głębszego? Badając temat, odkryli zaskakujące zależności między szybkością poruszania się a naszym zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Wykazano też, iż chód może dostarczać więcej informacji, niż moglibyśmy przypuszczać, ponieważ wiąże się go z poziomem inteligencji. Jak to możliwe, iż codzienna czynność skrywa tyle cennych danych o człowieku?


REKLAMA


Zobacz wideo Dominik Kuc: Mam nadzieję, iż państwo zacznie edukować młode pokolenie w tematyce zdrowia


O czym świadczy szybki chód? Instagramerka przedstawiła wyniki badań
Kasia Gandor, której kanał śledzi tysiące fanów nauki, w jednym z najnowszych postów na Instagramie opowiedziała o badaniu opublikowanym na stronie pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, które dosłownie zmienia sposób patrzenia na chodzenie. Okazuje się, iż tempo, z jakim przemierzamy ulice, może zdradzać nie tylko zaskakujące fakty o naszym zdrowiu, ale także świadczyć o ilorazie inteligencji. Eksperyment, o którym mówiła Kasia, przeprowadzono na tysiącu osób z Nowej Zelandii, urodzonych w latach 70. Specjaliści śledzili ich życie przez dekady, badając zdrowie fizyczne oraz zdolności poznawcze. Co kilka lat sprawdzano kondycję umysłową badanych, a po ukończeniu 45. roku życia poddano szczegółowym testom – łącznie z analizą mózgu. Wyniki są naprawdę intrygujące.


Wolniejsze tempo chodu w średnim wieku wyraźnie łączyło się z gorszym stanem zdrowia, w tym z problemami z płucami, osłabieniem układu odpornościowego, a choćby pogorszeniem stanu zębów. Naukowcy zauważyli, iż osoby poruszające się wolniej częściej borykały się z różnymi schorzeniami, co może sygnalizować wczesne objawy starzenia się organizmu. Dowiedli również, iż wolne tempo chodu w starszym wieku może wiązać się z wystąpieniem w przyszłości takich chorób, jak Alzheimer.


Czym objawia się inteligencja? Okazuje się, iż tempo przemieszczania się może mieć znaczenie
O poziomie IQ zwykle myślimy w kontekście logiki, zdolności umysłowych czy szybkiego rozwiązywania problemów. Okazuje się jednak, iż inteligencja może objawiać się także w tempie chodzenia. Badania sugerują, iż osoby, które poruszają się szybciej, mają wyższą sprawność poznawczą. Dlaczego? Tempo, w jakim chodzimy, może odzwierciedlać naszą zdolność do przetwarzania informacji – osoby o wyższym IQ szybciej analizują otoczenie, podejmują decyzje i reagują na bodźce, co przekłada się na bardziej dynamiczny sposób poruszania się. Jak jednak podkreśliła Kasia Gandor, do wyników tego badania warto podejść z pewną rezerwą – było ono stosunkowo niewielkie i pokazuje jedynie możliwe korelacje między tempem chodu a starzeniem i poziomem inteligencji.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej. Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału