Widzisz u siebie te 6 cech? Prawdopodobnie jesteś dzieckiem "z zimnego chowu"

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Jak zimny chów wpływa na dziecko? Fot. kieferpix / iStock


Brak czułości i pochwał, ciągła krytyka, utwierdzanie w przekonaniu, iż jest się niewystarczającym to typowe cechy tzw. zimnego chowu. W dzieciństwie doświadczyło tego wielu z nas. Dziś równie wielu odczuwa konsekwencje. Jakie? Psychologowie wymieniają sześć.
Metody wychowywania dziecka ewoluują z czasem. Jeszcze do niedawna typowe w wielu domach było podejście, iż chwalenie, mówienie "Jestem z ciebie dumny/dumna" i okazywanie mu czułości jest czymś złym, bo niepotrzebnie je rozpuszcza i rozwydrza. Dziś już wiemy, iż tzw. zimny chów, czyli ograniczenie okazywania emocji, także miłości, i surowe zasady, przynosi więcej szkody niż pożytku. Dziecko nie wyrasta na silną i pewną siebie osobę, wprost przeciwnie. - Ten "zimny chów", czyli brak okazywania miłości, brak czułości, wyrządza człowiekowi trwałą krzywdę - podkreślała psycholożka, dr Aleksandra Piotrowska, w rozmowie z weekend.gazeta.pl.


REKLAMA


Zobacz wideo Anna Lewandowska zdradza, co myśli o dzisiejszych nastolatkach. "Pokolenie bardzo kreatywne"


Psychologowie ostrzegają. Zimny chów to konsekwencje w dorosłym życiu
Jak podaje portal zwierciadlo.pl, psychologowie najczęściej wymieniają sześć problemów związanych z chłodem w relacjach z rodzicami. Najważniejszym jest niskie poczucie własnej wartości. Brak komplementów i chwalenia za dobre osiągnięcia w połączeniu z krytyką i niespełnianiem oczekiwań sprawia, iż w dorosłym życiu ciągle mamy wrażenie, iż jesteśmy niewystarczający, niewartościowi.


Polski steward zdradza, co matki robią z dziećmi w samolocie. Fot.Nadezhda1906/istock Fot.Nadezhda1906/istock


Niedocenianie wpływa także na brak motywacji, który z kolei przekłada się na niechęć do realizacji planów, marzeń i podejmowania prób osiągnięcia sukcesu. Po co, skoro i tak skończy się porażką, a starania będą owocować tylko krytyką? "Zimny chów" sprawia, iż jako dorośli nie umiemy przyjmować komplementów. jeżeli dziecko było chwalone rzadko, jeżeli nie wcale, to trudność przynosi mu odpowiadanie na docenienie. W głowie zaczynają roić się podejrzenia o złe intencje i nieszczerość. Taka osoba często też po usłyszeniu pochwały zaczyna się tłumaczyć, umniejszać swoje zasługi.
Sprawdź także: Tego imienia nie było w rejestrach. Rodzice z Lubomierza chcieli nadać je synowi. Na drodze stanął USC


Jak zimny chów wpływa na dziecko? Toksyczne związki, perfekcjonizm i niskie poczucie wartości
Niedoceniane dziecko w dorosłym życiu często cechuje się chorobliwym wręcz perfekcjonizmem. To częste, zwłaszcza gdy było często ganione przez rodziców za zbyt "słabe" oceny i wyniki w szkole, np. jedną czwórkę, drugie albo trzecie miejsce w konkursie, brak wyróżnienia na świadectwie. "Ofiarom zimnego chowu" przypisuje się też nadwrażliwość na krytykę. Każde, choćby konstruktywne, uwagi odbierają jako atak.
Częste może być też angażowanie w toksyczne związki i relacje. Skoro nie zasługujesz na pochwały i miłość rodziców, to nie zasługujesz także na nią w relacjach z drugą połówką. Co ważne, w takie układy najczęściej wpada się podświadomie.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Czytaj też: Kobiety skarżą się na syndrom zimnej kołdry. Nie chodzi o pogodę. "Im bliżej zimy, tym gorzej"
Idź do oryginalnego materiału