Ministerstwo Zdrowia proponuje zmiany w realizacji programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami.
Resort zdrowia podkreśla, iż wnioski z realizacji programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami wskazują na pozytywne aspekty jego funkcjonowania, dotyczące w szczególności organizacji kompleksowego procesu diagnostyczno-leczniczego w podmiotach leczniczych zajmujących się i znających na specyfice neurofibromatoz.
W związku z powyższym w projekcie rozporządzenia Ministertwo Zdrowia proponuje wydłużenie okresu realizacji programu pilotażowego (okres umowy) do 31 grudnia 2025 r., jak również zniesienie ograniczenia wiekowego w dostępie do świadczeń realizowanych w ramach pilotażu.
Obecnie opieka jest zapewniona osobom do 30. roku życia, natomiast osoby powyżej tej granicy wieku nie mają zapewnionej kompleksowej opieki. Dlatego – jak uzasadnia resort – w celu zapewnienia kontynuacji opieki w ramach pilotażu oraz kontroli medycznej nad przebiegiem schorzenia pacjentom powyżej 30. roku życia należy usunąć z nowelizowanego rozporządzenia kryterium kwalifikacji do programu pilotażowego dotyczące wieku.
Projekt rozszerzenia określa także katalog ośrodków koordynujących o dwa nowe ośrodki, które są zainteresowane realizacją programu pilotażowego i jednocześnie spełniają określone warunki. Są to:
- Centrum Kliniczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
- Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie.
Projekt rozszerza też program o dostęp do lekarzy specjalistów w dziedzinie kardiologii. MZ wyjaśnia, iż wynika to z szerokiego spektrum objawów klinicznych pacjentów z rasopatiami, gdzie należałoby umożliwić im dostęp do świadczeń kardiologicznych.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia poniżej.