Każdy człowiek powinien przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badania, które pozwolą mu na skontrolowanie stanu swojego zdrowia. Niestety, w Polsce profilaktyka jest ignorowana, a ludzie zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy stan ich zdrowia jest naprawdę poważny.
Lekarz rodzinny
Nad zdrowiem każdego człowieka powinien czuwać jego lekarz rodzinny. Niestety, w praktyce rola tego lekarza ogranicza się do wypisania zwolnienia lekarskiego w momencie, kiedy człowiek jest zbyt przeziębiony, abym mógł pójść do pracy. Profilaktyka praktycznie nie istnieje. Bardzo rzadko zdarza się, aby lekarz zapytał pacjenta o jego ogólny stan zdrowia, o to jak pacjent czuje się na co dzień. Tymczasem wykonywanie badań profilaktycznych jest bardzo istotne i pozwala na wychwycenie pierwszych symptomów choroby na bardzo wczesnym etapie. Trzeba także dodać, iż Narodowy Fundusz Zdrowia zabrania kierowania pacjenta na badania profilaktyczne. Trzeba zrobić je we własnym zakresie. o ile pacjent nie zgłasza żadnych dolegliwości, lekarz nie ma prawa wypisać skierowania na badanie krwi.
Krew i mocz
Morfologia i ogólne badanie moczu to podstawowe badania, jakie powinno się wykonywać raz w roku, niezależnie od stanu zdrowia i samopoczucia. Już niewielkie odchylenia w morfologii mogą być symptomem jakiejś poważnej choroby. Wyniki takich badań zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem, który powinien przyjrzeć się całości, to znaczy skonfrontować wyniki badań z tym jak pacjent się czuje. Dopiero taka analiza może przynieść rezultaty w postaci postawienia adekwatnej diagnozy. To nieprawdopodobne, iż Narodowy Fundusz Zdrowia stara się zaoszczędzić kilkanaście złotych po to, aby później leczyć pacjenta w szpitalu za wiele tysięcy złotych. Gdyby badania profilaktyczne były wykonywane często, bardzo wielu hospitalizacji można by było uniknąć.
Pobieranie krwi
Podstawowe badania krwi można wykonać w każdym laboratorium. Czasami na wyniki bardziej zaawansowanych badań trzeba poczekać kilka dni, ale wyniki morfologii dostępne są już tego samego dnia. Dzięki temu pacjent może gwałtownie skontaktować się z lekarzem i omówić te wyniki. Dla wielu osób pobranie krwi to dość duży dyskomfort, dlatego warto zorientować się, w którym laboratorium pielęgniarka dobrze radzi sobie z pobieraniem krwi u dzieci i dorosłych. Można skorzystać ze specjalnych maści bądź plastrów przeciwbólowych. Wtedy dyskomfort jest praktycznie wyeliminowany i pacjent absolutnie nie czuje momentu wbicia igły i pobrania krwi.