Nigdy nie rób tego podczas mrożenia żywności. Przez te błędy narażasz zdrowie

zdrowie.wprost.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Niewłaściwe mrożenie żywności Źródło: Moyo Studio/Getty Images Signature


Mrożenie żywności jest jednym z najpopularniejszych sposobów przechowywania zapasów. Wiele osób niestety źle to robi, narażając się na nieprzyjemne konsekwencje. Należy pamiętać, iż jedzenie trzymane w nieodpowiednich warunkach stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia. Wyjaśniamy, jakie są najczęstsze błędy przy mrożeniu żywności i co zrobić, by ich uniknąć.


Dzięki obniżeniu temperatury produktów spożywczych można wydłużyć ich termin przydatności do spożycia. Zimno spowalnia rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za psucie się jedzenia. Mrożenie pozwala więc zmniejszyć ryzyko marnowania żywności, a w konsekwencji sporo zaoszczędzić. By jednak czerpać ze wszystkich korzyści, jakie niesie za sobą ta metoda, trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad. Nierzadko jeden z pozoru błahy błąd może zniweczyć cały wysiłek włożony w przechowywanie zapasów. Zobacz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej.


Błąd 1: Mrożenie żywności w nieodpowiednich opakowaniach


Przy mrożeniu żywności każdy szczegół ma znaczenie – również to, w jakich opakowaniach umieszczasz produkty, zanim trafią do zamrażarki. Wkładanie jedzenia do woreczków foliowych nie jest najlepszym pomysłem. Nie pozwalają one na adekwatne zabezpieczenie produktów przed czynnikami zewnętrznymi. W efekcie tracą one swoje adekwatności i gwałtownie ulegają zepsuciu. Popełniasz błąd także wtedy, gdy trzymasz jedzenie w pudełkach po lodach. To opakowania jednorazowego użytku. Ich wielokrotne wykorzystywanie zwiększa ryzyko uwalniania mikroplastiku, który może przedostać się do jedzenia. Mrożonki należy przechowywać w przeznaczonych do tego opakowaniach. Kupisz je w sklepach lub hipermarketach (stacjonarnych i internetowych).


Błąd 2: Mrożenie gorącej lub ciepłej żywności


Kolejnym „grzechem” popełnianym podczas mrożenia żywności jest wkładanie do zamrażarki potraw niemal od razu po ich przygotowaniu. Trzeba wystudzić żywność przed umieszczeniem jej w urządzeniu. Pominięcie tego kroku naraża sprzęt na poważną awarię z uwagi na nagły wzrost temperatury. Pamiętaj, iż gorące jedzenie „oddaje” ciepło do najbliższego otoczenia. Grozi to nie tylko uszkodzeniem zamrażarki, ale też szybszym zepsuciem wszystkich przechowywanych w niej produktów.


Błąd 3: Brak etykiet na mrożonych produktach


Jak często zdarza ci się wkładać jedzenie do zamrażarki w nieoznaczonych opakowaniach? Taka „niefrasobliwość” to duży błąd. Po kilku dniach możesz już nie pamiętać, co znajduje się w poszczególnych pojemnikach. Nie zapominaj, iż mrożenie przedłuża termin przydatności do spożycia, ale tylko przez jakiś czas. Zbyt długie przechowywanie mrożonek również jest szkodliwe. Optymalny czas to 3-6 miesięcy, choć wszystko zależy od rodzaju żywności. Najkrótszy termin dotyczy mięs, wędlin i podrobów, a także gotowych potraw (najlepiej zużyć je w ciągu kilku tygodni).


Błąd 4: Mrożenie nieodpowiedniej żywności


Nie każda żywność nadaje się do mrożenia. Nie wkładaj do zamrażarki produktów takich jak na przykład pomidory, ogórki, sery, kremy itp. Stracą swoją konsystencję i adekwatności odżywcze. W rezultacie trzeba je będzie wyrzucić. Nigdy też nie zamrażaj tej samej żywności dwa razy, jeżeli nie chcesz narazić się na poważne dolegliwości gastryczne i zatrucie pokarmowe.
Idź do oryginalnego materiału