Większość chorych, którzy leczą się na niedoczynność tarczycy wie, iż przy przyjmowaniu hormonu tarczycy, konieczne jest zachowanie minimum 45–60 min odstępu od przyjęcia leku do śniadania. Często jednak zapominają, iż zalecenia dotyczą również kawy – przypominają endokrynolodzy.
Wypicie kawy obniża skuteczność terapii
Zbyt szybkie wypicie kawy po przyjęciu leków może doprowadzić do obniżenia ich skuteczności. Codzienny nawyk picia kawy po zażyciu leków może więc zaburzyć skuteczność leczenia.
Kawa wypita zbyt wcześnie po przyjęciu leku, znacząco ogranicza skuteczność leczenia substytucyjnego niedoczynności tarczycy – dzieje się tak z uwagi na sekwestrację substancji czynnej, czyli lewotyroksyny (LT4). W konsekwencji dochodzi do zaburzenia wchłaniania hormonu choćby o kilkadziesiąt procent i opóźnienie jego działania szczytowego – wyjaśnia endokrynolog Szymon Suwała, cytowany w Rynku Zdrowie. Znaczenie ma rodzaj wypitej kawy
Okazuje się, iż wpływ na wchłanianie leków mają również inne napoje m.in. mleko, które bywa często dodawane do kawy. Dodatek mleka jest czynnikiem dodatkowo zaburzającym wchłanianie lewotyroksyny LT4. Odpowiada za to zawarte w mleku wapno. Sole wapnia obecne są również w napojach typu mlecznego: owsianym, sojowym, kokosowym, ryżowym czy migdałowym. Zastanów się więc kiedy sięgasz po pyszne cappuccino czy kawę latte.
Kiedy bezpiecznie można wypić kawę po zażyciu leków?
Eksperci wskazują, iż filiżankę kawy można bezpiecznie wypić już pół godziny po przyjęciu leków. Ale coraz częściej pojawiają się zalecenia, żeby poczekać choćby 2–3 godziny os zażycia hormonów.
„Mając na uwadze iż absorpcja LT4 ulega nader często wydłużeniu (są badania ukazujące iż do 82 proc. LT4 wchłania się do 3 godzin od jej przyjęcia), coraz częściej wspomina się o konieczności odroczenia wypicia małej czarnej lub innej kawy do 2–3 godzin od przyjęcia tabletki z hormonem” – wskazuje endokrynolog Szymon Suwała.