Nie mogą znaleźć partnera na życie. Psychologowie: Winne są 3 cechy

kobieta.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Tatagatta / Shutterstock


Od kilku lat mówi się o "epidemii singlozy". W Polsce aktualnie mamy około ośmiu milionów singli, a naukowcy z Politechniki Warszawskiej przewidują, iż w 2030 roku osoby żyjące w pojedynkę będą stanowić aż 36 proc. wszystkich dorosłych ludzi w kraju. Dlaczego kobietom i mężczyznom tak trudno jest znaleźć partnera na całe życie? Psychologowie twierdzą, iż winne są trzy cechy osobowości.
Okazuje się, iż nie tylko Polacy mają problem z łączeniem się w pary. Według danych opublikowanych przez magazyn "The Atlantic" w Stanach Zjednoczonych sytuacja wygląda podobnie. Po raz pierwszy w historii więcej kobiet poniżej 35. roku życia mieszkało z rodzicami niż z małżonkiem. Odnotowano też, iż 63 proc. mężczyzn z USA poniżej 30 roku życia zamiast założenia rodziny, wybrało życie singla.


REKLAMA


Zobacz wideo Marcin Hakiel o relacjach z byłą żoną: "Nie mamy kontaktu. Czasem pójdzie jakiś mail"[materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


"Dlaczego nie mogę znaleźć miłości?". Psychologowie mają teorię
Menelaosa Apostolou i Elli Michaelidou w artykule naukowym "Dlaczego ludzie mają trudności w przyciągnięciu partnera: analiza 17 prawdopodobnych czynników wpływających na przymus bycia singlem" opublikowanym w "Personality and Individual Differences", omówili wyniki badań na temat przyczyn małej liczby zawieranych małżeństw i związków.
Według nich pandemia wywarła silny wpływ na rozkład cech osobowości u młodych ludzi, a konieczność izolacji odbiła się na ich charakterze. Apostolou i Michaelidou wyróżnili trzy cechy charakteru, które wykształciły się u części osób i sprawiają, iż mają one trudności z budowaniem trwałej relacji.


Cechy charakteru, które sprawiają, iż jesteś singlem
Jako pierwszy czynnik, eksperci wymienili wysoki wskaźnik neurotyczności. U mężczyzn objawia się on tym, iż obniżają swoją samoocenę i nie czują się godnymi i wartościowymi partnerami. Zdarza się, iż łatwo wycofują się z relacji, bo boją się zawalczyć o względy drugiej połówki. Z kolei u kobiet zwiększają się wymagania wobec potencjalnego partnera. Osoby o takim rysie charakteru mają tendencję do postrzegania świata w bardziej krytyczny sposób.


558220300 B-D-S Piotr Marcinski / Shutterstock


Drugą cechą, która nie pozostaje bez znaczenia, jest niższy poziom sumienności. Pandemia sprawiła, iż mniej uwagi poświęcamy swojej prezencji. Z drugiej strony obniżyła także nasze umiejętności interpersonalne. Według ekspertów młodzi ludzie nie potrafią flirtować i łatwo się zniechęcają. Często nie chce im się starać o względy drugiej osoby.
Trzecią i wydawałoby się — kluczową — rzeczą na liście jest niski wskaźnik ugodowości. Nie potrafimy odpuszczać, a słowo kompromis staje się coraz bardziej obce. Z tego powodu niektórzy wolą żyć w samotności, niż dostosowywać się do drugiej osoby. Liczą na to, iż kiedyś spotkają ideał. Czy jesteś w związku? Zachęcamy do udziału w sondzie i komentowania.
Idź do oryginalnego materiału