Troje licealistów z Warszawy, Jagoda, Natalia i Bartek, to uczniowie, którzy postanowili zorganizować projekt społeczny „Nie Daj Się HPV” w ramach praktycznej, ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii.
„Celem naszego projektu jest szerzenie informacji o wirusie HPV oraz zachęcenie jak największej liczby osób do szczepienia się przeciwko niemu. Rozwijamy się poprzez social media, rozmawiamy z lekarzami, organizujemy warsztaty dla chętnych na temat wirusa HPV, współpracujemy z fundacjami onkologicznymi” – napisali do naszej redakcji.
– Gdy stworzyliśmy projekt, nie wiedzieliśmy, jaki chcemy temat. Wiedzieliśmy, iż chcemy jakiś okołomedyczny albo medyczny, ponieważ wiążemy z tym naszą przyszłość. Padło, iż chcemy jakąś profilaktykę przeciwko nowotworom i stwierdziliśmy, iż dobrym pomysłem będzie HPV – mówił Bartek w Dzień Dobry TVN. Dlaczego HPV? Ponieważ wśród młodzieży ten temat nie jest poruszany zbyt często.
Młodzi twórcy tego projektu chcą dotrzeć jednak nie tylko do tej grupy. – Każdy z nas może się zarazić wirusem HPV: młodzi, starsi, kobiety i mężczyźni, którzy są bardzo często pomijani w tej kwestii – podkreślała w DD TVN Jagoda. Wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje raka szyjki macicy, może prowadzić także do raka prącia i odbytu.
W przygotowanych przez siebie materiałach edukacyjnych podkreślają, iż problem może dotyczyć każdego: „Niezależnie od płci oraz wieku. Zarazić można się poprzez kontakt seksualny oraz jakikolwiek kontakt z płynami ustrojowymi nosiciela. Wirus ma różne typy: wysokoonkogenne i niskoonkogenne. Wysokoonkogenne typy wirusa (16 i 18) powodują nowotwory np. rak szyjki macicy lub prącia. Niskoonkogenne to kłykciny kończyste oraz brodawki, które w większości przypadków organizm sam zwalcza”.
Zachęcają też do szczepień: „Na wirusa brodawczaka ludzkiego jest szczepionka. Są 3 rodzaje. W bezpłatnym programie szczepień aktualnie dla dzieci w wieku 9-18 lat dostępna jest szczepionka 2-walentna, a dla dzieci w wieku 12-13 lat do wyboru jest również szczepionka 9- walentna”.
Wiedzę o wirusie czerpią od lekarzy, współpracują z fundacjami onkologicznymi, śledzą internet. Głównymi kanałami komunikacji do odbiorców są dla nich social media. Prowadzą facebooka oraz instagram pod nazwą ,,niedajsię_hpv”. W ramach współpracy z Fundacją Alivia zostali partnerami webinaru „Co warto wiedzieć o HPV?” i zachęcali do wzięcia udziału w spotkaniu z Agą Szuścik i prof. Krzysztofem Nowosielskim. Gościli też w radiu i telewizji, promując szczepienia i wiedzę o wirusie.
„Według nas taka akcja jest potrzebna, ponieważ społeczeństwo nie wie, jak niebezpieczny jest wirus HPV, a jak łatwo można się przed nim ochronić. Skuteczność szczepionek można zauważyć w Australii, która swoim programem szczepień spowoduje, iż do 2028 roku problem wirusa HPV zniknie w kraju. Przykład ten świetnie pokazuje, iż w łatwy sposób można ochronić ludzi przed niebezpiecznymi nowotworami” – napisali, promując swój projekt.
Młodych ludzi i ich zdrowe inicjatywy zawsze warto promować i wspierać. Odwiedźcie ich media społecznościowe.
Instagram: https://www.instagram.com/niedajsie_hpv?igsh=NnVjejR4Zmo4M3Vr&utm_source=qr
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555812933695
Projekt „Nie Daj Się HPV” ma na celu szczerzenie informacji o wirusie HPV oraz zachęcanie do szczepienia się przeciw niemu.
Grafiki: Nie Daj Się Hpv