Naukowcy: istnieje zależność pomiędzy kolorem oczu, a występowaniem wad wzroku

5mindlazdrowia.pl 2 lat temu

Kolor oczu zależy od pigmentu rozlokowanego w tęczówce i jest cechą dziedziczną. Przykładowo jeżeli obydwu rodziców ma oczy brązowe, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż dziecko również będzie miało oczu w kolorze brązowym. Mało kto jednak wie, iż kolor oczu ma nie tylko i wyłącznie znaczenie estetyczne. Istnieje bowiem zależność pomiędzy kolorem oczu, a występowaniem wad wzroku i chorób oczu

Rola melaniny

Melanina to pigment, który odpowiada za kolor skóry (pełni także funkcję ochronną skóry przez szkodliwymi związkami promieniowania ultrafioletowego) , włosów i oczu, gdzie rozlokowana jest w tęczówce – powoduje, iż promienie świetlne mogą padać do wnętrza oka tylko przez źrenicę. Melanina u każdej osoby występuje w innym zagęszczeniu i proporcjach, co ma przełożenie na kolor oczu. I tak oto brązowa lub ciemna barwa oczu świadczy o dużej zawartości melaniny w tęczówce, podczas gdy osoby o niebieskich, zielonych czy szarych oczach wykazują genetycznie niewielką ilość pigmentu.

Ludzi z jakim kolorem oczu jest najwięcej? Szacuje się, iż blisko 90% ludzi na świecie ma brązowe oczy, 7% zielone, 2% szare i zaledwie 1% niebieski.

Wikipedia

Kolor oczu a ryzyko wystąpienia wady wzroku i chorób oczu

Czy istnieje zależność pomiędzy kolorem oczu (ilością pigmentu) a ryzykiem wystąpienia chorób oczu i wad wzroku? Zdaniem specjalistów odpowiedź brzmi TAK. Co prawda nie chodzi w tym przypadku o takie problemy, jak krótkowzroczność czy zez, ale wykazano, iż ciemna barwa tęczówki, np. brązowa, zwiększa ryzyko wystąpienia jaskry, a zwłaszcza zaćmy.

Wikipedia

Czy to oznacza, iż osoby o jasnych oczach mogą być spokojne o kondycję swoich oczu? Nie od końca. Wyniki badań na ten temat opublikowano w magazynie „Clinical and Experimental Ophthalmology”. Badacze udowodnili, iż jasna barwa tęczówki dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej – zwyrodnienia występującego zwykle po 50. roku życia (po 70 r. ż. prawie 30% osób jest dotkniętych tą chorobą) polegającego na uszkodzeniu centralnej części siatkówki, czyli plamki żółtej oka odpowiedzialnej za wyraźne widzenie, bez zniekształceń. Zwyrodnienie plamki żółtej może doprowadzić choćby do całkowitej utraty wzroku. Podatność na zwyrodnienie plamki żółtej wynika z faktu, iż jasna tęczówka nie blokuje promieni ultrafioletowych tak, jak ciemna.

Badania pokazują także, iż osoby o jasnych oczach (zielonych i niebieskich) są bardziej podatne na zachorowanie na czerniaka, złośliwy nowotwór wewnątrzgałkowy, który może powstać zarówno z przyczyn genetycznych, jak i na skutek promieniowanie UVA i UVB. Czerniak gałki ocznej stanowi 10 – 20% wszystkich zachorowań na czerniaka.

Naukowcy zaobserwowali także, iż osoby o niebieskich oczach są bardziej narażone na powstanie znamion barwnikowych. Obserwacje na ten temat opisano w „Epidemiology Cancer, Biomarkers & Prevention”.

Jak widzisz kolor oczu to nie tylko element wyglądu zewnętrznego, ale także element, który świadczy o tym, czy jesteśmy bardziej podatni na daną wadę wzroku i choroby oczu, czy też nie.

Znasz osoby, u których potwierdziły się powyższe przypadki biorąc pod uwagę ich kolo oczu?

Idź do oryginalnego materiału