Śliwki to jedne z najczęściej uprawianych w Polsce owoców. Jesteśmy ich piątym producentem w Unii Europejskiej i siedemnastym na świecie. Roczne zbiory wynoszą w Polsce około 100 tys. ton, z czego większość trafia na krajowy rynek. Pierwsze śliwki pojawiają się już na początku lata, jednak ich aromat kojarzony jest z jesienią. Wtedy wybór owoców jest olbrzymi. Do ciast doskonale nadają się śliwki węgierki.
Śliwki węgierki
Ta odmiana przywędrowała do nas najprawdopodobniej właśnie z Węgier, ale jej rodowodu należałoby szukać w Azji Mniejszej. Węgierka nadaje się do jedzenia na surowo, do pieczenia, ale też wzbogaca smak zupy lub drugiego dnia. Bardzo dobrze nadaje się do suszenia, a nowe aromaty można z niej wydobyć po jej uwędzeniu.
Śliwki mają szereg adekwatności prozdrowotnych
Śliwki przyśpieszają i ułatwiają proces trawienia. Dzieje się tak za sprawą zawartego w nich błonnika. Nie są bogate w witaminę C, ale zawierają spore ilości witamin z grupy B, prowitaminę A i niespotykaną w zbyt wielu owocach witaminę E. Śliwki nie są kaloryczne – 100 gramów zawiera kilka ponad 45 kcal.
Wypróbuj przepis na tartę ze śliwek