W Centrum E-zdrowia potrzebne są zmiany; także zmiany w zarządzaniu – oceniła szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna.
Mówiąc o planach i priorytetach minister Leszczyna w wyiadzie dla TVN wskazała, iż jest wiele do zrobienia w obszarze cyfryzacji systemu ochrony zdrowia – „Poprzedni rząd bardzo chwalił się e-receptą czy e-zwolnieniem. Problem, jaki ja widzę, jest taki: mamy mnóstwo różnych systemów informatycznych, które wzajemnie się nie widzą, nie są kompatybilne”. System, jak powiedziała musi być przyjazny dla lekarza, by chciał go używać; a systemy muszą do siebie pasować. „To jedno z zadań, które jest na krótkiej liście priorytetów. W Centrum E-zdrowia są potrzebne zmiany, także zmiany w zarządzaniu” – stwierdziła.
Centrum e-Zdrowia jest państwową jednostką budżetową, działalność rozpoczęło 1 sierpnia 2000 roku. Zarządza ponad 50 centralnymi systemami IT, w tym systemem e-zdrowie, rejestrami medycznymi, systemami wspomagającymi profilaktykę i leczenie oraz dziedzinowymi systemami teleinformatycznymi.
Minister zdrowia była pytana m.in. o zdrowotne zapowiedzi z kampanii parlamentarnej, m.in. prawo do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie czy pełny dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych. „Jeśli chodzi o ministerstwo zdrowia, to rozporządzenie o szerszym zdecydowanie dostępie do badań prenatalnych jest już prawie gotowe. Jeszcze ostatnie konsultacje z ekspertami, z konsultantami krajowymi. jeżeli chodzi o znieczulenia okołoporodowe jestem umówiona na początek przyszłego tygodnia z konsultantem krajowym ds. anestezjologii” – odpowiedziała Izabela Leszczyna. Minister zdrowia wyjaśniła, iż problem ze znieczuleniami polega m.in. na tym, iż lekarzy anestezjologów, którzy je podają, jest mało. „Będę chciała rozmawiać z lekarzami anestezjologami i poszukamy, jestem pewna, iż znajdziemy, sposób, żeby dostępność tej procedury była szersza. Na pewno lepiej ją wycenimy w NFZ” – zapowiedziała. Powstanie lista „porodówek”, które będą zapewniały pacjentkom dostęp do znieczulenia okołoporodowego.
Szefowa MZ pytana o plany i priorytety powiedziała, iż najważniejszy jest dla niej dialog – „Widzę, iż pacjenci, lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy, diagności, wszyscy adekwatnie, są spragnieni rozmowy i powiedzenia tego, iż jesteśmy w stanie z głowy postawić ten system na nogi”.