Z badania przeprowadzonego pod patronatem Fundacji Kochasz Dopilnuj wynika, iż niemal co piąty respondent nie widzi potrzeby dbania o miejsca intymne, a aż 41 proc. badanych mężczyzn nie wie, do lekarza jakiej specjalności należy się udać w przypadku dolegliwości narządów płciowych.
Higiena intymna oraz profilaktyka raka jąder wciąż postrzegane są przez wielu mężczyzn w Polsce jako tematy tabu. Tymczasem dbałość o okolice intymne, prawidłowa ich pielęgnacja, regularne samobadanie, a także wizyty u urologa i badania profilaktyczne to klucz do skutecznej profilaktyki infekcji intymnych i wczesnego wykrywania nowotworów. Jeden z producentów polskich kosmetyków dla mężczyzn zlecił badanie świadomości Polaków w temacie profilaktyki i dbałości o miejsca intymne . Jak pokazały wyniki, alarmująco niska jest świadomość odnośnie profilaktyki nowotworowej. Aż 68 proc. badanych nie wie, w jakim celu przeprowadza się samobadanie jąder, a 63 proc. nie potrafi takich badań wykonać prawidłowo.
Higiena intymna
Niemal co piąty ankietowany mężczyzna nie widzi potrzeby dbania o miejsca intymne. Panowie w większości nie używają dedykowanych do tego kosmetyków, takich jak żele do higieny intymnej dla mężczyzn (sięga po nie średnio co trzeci respondent badania). Podobny odsetek wskazuje, iż stosuje je jako jeden ze sposobów zapobiegania infekcjom okolic intymnych (choć nie jest to sposób najpopularniejszy wśród ankietowanych; większość, bo aż 45 proc. badanych, nosi na co dzień bieliznę z naturalnych materiałów, a 41 proc. ankietowanych ogranicza ryzykowne zachowania seksualne oraz unika noszenia obcisłych ubrań).
Co robić w przypadku dolegliwości okolic intymnych
Gdy w okolicach intymnych lub w kroczu wystąpią nieprawidłowości, przy odczuwaniu dyskomfortu w podbrzuszu lub podczas oddawania moczu mężczyzna powinien jak najszybciej zgłosić się do urologa. Niestety, nie jest to oczywiste dla ankietowanych. Aż 41 proc. z nich nie wie, do lekarza jakiej specjalności należy się udać. Najniższą świadomość w tym zakresie wykazują przedstawiciele najmłodszych grup wiekowych: 18-24 lata oraz 25-34 lata. Kolejno 43 proc. i 42 proc. z nich nie potrafi wskazać specjalizacji lekarza, który może im pomóc. Najbardziej świadomi są mężczyźni powyżej 55. roku życia – jedynie 22 proc. ankietowanych w tej grupie wiekowej nie wie, iż w razie dolegliwości muszą zgłosić się do urologa.
Świadomość w profilaktyce raka jąder
Regularne, comiesięczne samobadanie jąder mężczyźni powinni zacząć wykonywać już około 15. roku życia. Badanie pokazało, iż aż 43 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lata i 46 proc. w wieku 25-34 lata nie bada się regularnie. Ponadto, we wskazanych grupach wiekowych, co piąty mężczyzna nie był w ogóle świadomy konieczności profilaktycznego samobadania jąder. Biorąc pod uwagę udział wszystkich ankietowanych, wyniki raportu są alarmujące – 68 proc. mężczyzn nie posiada wiedzy na temat celu profilaktycznych badań jąder. Aż 63 proc. ankietowanych nie potrafiłaby wykonać go poprawnie, największą wiedzę mają mężczyźni po 55. roku życia, a przecież rak jąder to choroba ludzi młodych (15-35 lat).
– Rak jądra jest najczęstszym nowotworem złośliwym w grupie 20-40-latków, a więc bardzo młodych ludzi. Jest to nowotwór o dużym stopniu złośliwości, gwałtownie dający przerzuty, jednak również bardzo wrażliwy na chemioterapię. Dlatego choćby w zaawansowanych stadiach udaje się wyleczyć ok. 73-96 proc. pacjentów, jednak rokowanie zależy od rozległości choroby i spada wraz z liczbą i wielkością przerzutów oraz wzrostem poziomu markerów nowotworowych. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie choroby w pierwszym stadium, kiedy nowotwór jest ograniczony do jądra – wówczas szanse na pełne wyleczenie wynoszą 98 proc. Pacjenci z bardziej zaawansowanym rakiem jądra też z reguły wychodzą z choroby, co może zaświadczyć wielu moich byłych pacjentów, jednak leczenie znacznie pogarsza komfort życia. Dlatego warto rozpoznawać raka jądra wcześnie. Wówczas leczenie sprowadza się po prostu do usunięcia chorego jądra. A jedyną pewną metodą profilaktyki jest samobadanie, czyli samodzielna regularna kontrola jąder, najlepiej raz w miesiącu, po prysznicu — tłumaczy dr n. med. Tomasz Sarosiek, onkolog współpracujący z Fundacją Kochasz Dopilnuj i twórcami kampanii #BadajJajka.
A co z profilaktyką raka prostaty?
Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym śmiertelność z powodu raka prostaty w ostatnich latach wzrosła. W ogólnym ujęciu mężczyźni wiedzą, od kiedy należy regularnie badać prostatę i sprawdzać wskaźnik PSA z krwi. Zdecydowana większość ankietowanych wskazała jako odpowiedź 40. rok życia (66 proc. respondentów), choć co czwarty respondent twierdzi, iż badanie należy przeprowadzić dopiero, gdy pojawią się problemy z oddawaniem moczu. Niepokojący jest brak świadomości na temat profilaktyki wśród młodych mężczyzn. O tym, iż należy regularnie badać prostatę, począwszy od 40. roku życia, wie jedynie co trzeci przedstawiciel grupy wiekowej 18-24 lata.
– Niska świadomość społeczna i niechęć mężczyzn do wykonywania profilaktycznych badań sprawia, iż w Polsce śmiertelność z powodu raka prostaty jest wyższa niż średnia europejska. Wbrew powszechnemu przekonaniu nowotwory nie atakują wyłącznie osób starszych, a w przypadku wykrycia raka prostaty we wczesnym etapie daje choćby 90 proc. skuteczności wyleczenia. Natomiast rak jądra jest w 100 proc. wyleczalny pod warunkiem, iż zostanie wykryty odpowiednio wcześnie. Dlatego też mamy nadzieję, iż kampania #BadajJajka i wszystkie akcje, które organizujemy, przekonają panów, jak ważna jest profilaktyka – komentuje Małgorzata Lakowska, członkini zarządu Fundacji Kochasz Dopilnuj.
Raport z badania wskazuje na stosunkowo niską świadomość polskich mężczyzn dotyczącą profilaktyki nowotworowej, co podkreśla pilną potrzebę edukacji w tym zakresie. Równie ważna jest odpowiednia higiena intymna, którą ignoruje niemal co piąty mężczyzna. Podnoszenie świadomości na temat profilaktyki nowotworów oraz promowanie dbałości o higienę intymną to najważniejsze kroki w kierunku lepszego zdrowia mężczyzn.
***
O raporcie
Raport nt. profilaktyki raka jąder, prostaty oraz higieny intymnej mężczyzn. Badanie przeprowadzone zostało na zlecenie TRUE men skin care na panelu Ariadna w dniach 9-12 lutego 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa [min.] N=1015 osób w wieku od 18 lat wzwyż – z następującym wyszczególnieniem mężczyzn. Kwoty dobrano wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Foto: pixabay