jeżeli twoje myśli nieustannie przysłania chęć zjedzenia czegoś słodkiego nie obwiniaj się o zbyt duże łakomstwo, ale dokładnie przyjrzyj się swojemu organizmowi. Możliwe, iż problem leży w niedoborze ważnego mikroelementu jakim jest chrom. Głównym zadaniem tego pierwiastka jest regulacja poziomu glukozy we krwi. jeżeli faktycznie dojdzie do niedoborów chromu w naszym organizmie to zachodzące w nim procesy metaboliczne ulegną rozregulowaniu.
REKLAMA
Zobacz wideo Niedobór chromu sprawia, iż masz nadmierny apetyt na słodycze? Tak, ale...
Jakie funkcje pełni chrom w naszym organizmie?
Tak jak zostało wspomniane już wcześniej, chrom odpowiada za regulacje poziomu glukozy we krwi. jeżeli dopuścimy do sytuacji, w której w naszym organizmie jest zbyt mało tego pierwiastka to pojawią się zaburzenia szlaków metabolicznych.
Należy także wspomnieć, iż chrom to pierwiastek, który stanowi wsparcie dla insuliny. Jak wiadomo, insulina odpowiada natomiast za transportowanie glukozy w naszym organizmie. Co więcej, chrom wspiera nie tylko procesy metaboliczne, w których znaczącą rolę odgrywają węglowodany. Jest on również niezbędny do przeprowadzania procesów metabolicznych z udziałem białek oraz tłuszczów.
Niedobór chromu – jakie objawy mogą się pojawić?
Głównym objawem niedoboru chromu w naszym organizmie jest właśnie niepohamowana ochota na coś słodkiego. jeżeli nie możesz skupić się na wykonywanych czynnościach i w twojej głowie pojawiają się natarczywe myśli o zjedzeniu czegokolwiek słodkiego, to prawdopodobnie cierpisz na niedobory chromu i warto będzie dokładnie przyjrzeć się twojemu organizmowi.
Ponadto, niedobór chromu może objawiać się poprzez nagłe zwiększenie masy ciała. O jego zbyt niskim poziomie w organizmie możemy przekonać się także poprzez wykonanie badań laboratoryjnych. Niedobór chromu skutkować może bowiem nieprawidłowościami w profilu lipidowym. Mowa tutaj o podwyższonym poziomie trójglicerydów oraz cholesterolu. Dodatkowo na niedobór chromu może wpływać także na podniesienie poziomu glukozy we krwi.
Jak ważne jest szybkie reagowanie na niedobór chromu?
Aby zachować zdrowie nie możemy bagatelizować sygnałów od naszego organizmu, które świadczą o niedoborach chromu. Przewlekłe zaburzenia w metabolizmie glukozy mogą bowiem prowadzić do rozwoju groźnej dla naszego zdrowia insulinooporności. W konsekwencji może rozwinąć się także cukrzyca typu 2. Jak doskonale wiemy, jest to nieuleczalna choroba, z którą będziemy musieli zmagać się do końca życia.
Badania naukowe wskazują, iż niedobory chromu mogą w znacznym stopniu wpływać także na nasz nastrój. W jaki sposób się to dzieje? Jak wiadomo, chrom wpływa na poziom neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina, które odpowiadają między innymi za nastrój, ale także biorą udział w regulacji poczucia głodu. Jak można zatem wnioskować, odpowiedni poziom chromu w naszym organizmie w znaczący sposób umożliwia nam zachowanie adekwatnej wagi.
Jak zadbać o odpowiedni poziom chromu?
Utrzymanie odpowiedniego poziomu chromu w naszym organizmie nie jest trudne, bowiem zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest na dość niskim poziomie. Rozwiązaniem jest tutaj zdrowa, zbilansowana dieta. Aby zapewnić swojemu organizmowi odpowiedni poziom chromu, do swojego jadłospisu koniecznie musimy włączyć:
kakao naturalne;
mięso;
pełnoziarnisty makaron i pieczywo;
owoce morza;
ryby;
jajka;
zielone warzywa liściaste takie jak np. sałata, szpinak;
orzechy oraz nasiona.
Zadbanie o zbilansowaną dietę jest w większości przypadków wystarczające, aby uzupełnić niedobory chromu w naszym organizmie. Jednak niektóre osoby są zmuszone do wdrożenia suplementacji tego pierwiastka. Jest ona konieczna m.in. w przypadku pacjentów, którzy mają zbyt wysoki poziom żelaza i cynku we krwi.
W takich przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem, który w prawidłowy sposób dobierze zarówno preparaty zawierające chrom oraz zaordynuje odpowiedni sposób ich dawkowania. Należy pamiętać, aby bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza w tym aspekcie. Zbyt wysoki poziom chromu we krwi również może objawiać się nieprawidłowościami takimi jak np. bóle głowy, nudności i wymioty, biegunka, zaburzenia pracy nerek oraz wątroby.