Lepiężnik – oddech dla astmatyków i alergików

swiatsupli.pl 2 lat temu

Lepiężnik jest to roślina preferująca podmokłe tereny, która rośnie zwłaszcza na brzegach strumieni i potoków. To niepozorna bylina o drogocennych dla alergików i astmatyków adekwatnościach. W zielarstwie używa się jej kłączy i liści.

Lepiężnik- charakterystyka

Lepiężnik to bylina należąca do rodziny astrowatych. Jego nazwa łacińska (Petasites) pochodzi od greckiego słowa petasos, które oznacza „nakrycie głowy” i odnosi się do okazałych liści tej rośliny. Najpopularniejszy, jest lepiężnik różowy (Petasites hybridus). Jego cechą charakterystyczną są drobne, różowe kwiaty, zebrane w wiechowate kwiatostany, znajdujące się na szczycie pojedynczego pędu kwiatostanowego. Roślina ta kwitnie w połowie marca. Po zakończeniu kwitnienia pęd bardzo gwałtownie przyrasta, po czym rozwijają się tak zwane liście odziomkowe (wyrastające z kłącza). Są one w stanie osiągnąć choćby do kilkudziesięciu centymetrów średnicy, natomiast pęd kwiatostanowy przyrasta na długość do 1 metra. Liście osadzone są na długich ogonkach i mają kształt sercowato-nerkowy, ponadto są piłkowane na brzegu. Lepiężniki tworzą zwykle spore, jednogatunkowe grupy. Często zaburzają rozwój pozostałych sąsiadujących z nimi roślin. Właśnie dlatego są uznawane za gatunek inwazyjny.

Gatunki lepiężników

Często używany w celach leczniczych jest lepiężnik różowy, jednak znanych pozostało kilka gatunków tej byliny. Oprócz niego we florze Polski spotkać można także lepiężnika białego (Petasites albus). Jest to roślina pospolita w górach i rzadko spotykana na niżu. Lepiężnik biały rośnie w wilgotnych lasach, na brzegach potoków, źródliskach i wąwozach. Pąki tej rośliny pojawiają się już w marcu. Gatunek wyróżnia się swoimi drobnymi białymi kwiatami, zebranymi w koszyczki. Kolejnym spotykanym w kraju gatunkiem jest lepiężnik wyłysiały. Ma drobniejsze liście oraz kwiaty. Rośnie głównie w górach. Ma sercowotrójkątne liście i zakwita jeszcze przed ich rozwojem. Kwiaty tej byliny przybierają barwę białawą lub żółtawą. Innym znanym gatunkiem jest lepiężnik kutnerowaty (Petasites spurius). Rośnie na terenie południowo-wschodniej Europy. Wyróżnia się tym, iż jego łodygi oraz spód liści pokryty jest białawym, gęstym kutnerem.

Co znajduje się w składzie lepiężnika?

Lepiężnik to roślina doceniania w medycynie naturalnej. W bylinie znajduje się wiele substancji korzystnie wpływających na zdrowie człowieka. Głównymi czynnymi składnikami obecnymi w lepiężniku są petasyna oraz izopetasyna, uzyskiwane z korzenia. Oprócz nich znajdują się w niej:

  • błonnik pokarmowy,
  • flawonoidy,
  • garbniki,
  • inulina,
  • śluzy,
  • minerały (cynk, sód, potas, magnes, wapń),
  • olejki eteryczne.

Co ważne, w składzie lepiężnika znajdują się też toksyczne alkaloidy pirolizydynowe, a więc należy stosować to zioło, zachowując środki ostrożności.

Lepiężnik na alergię i astmę

Lepiężnik pospolity jest zalecany do stosowania zwłaszcza przez osoby z alergią i chore na astmę. Ma to związek z tym, iż naukowcy udowodnili jego działanie polegające na redukcji alergii sezonowych. Zioło to jest w stanie złagodzić takie objawy jak kichanie i katar występujących w przebiegu kataru siennego. To więc dobra propozycja dla osób uczulonych na pyłki drzew, traw i chwastów. Leukotrieny obecne w wydzielinie dróg oddechowych doprowadzają do utrudnionego przepływu powietrza w oskrzelach, a przy tym zwiększają wydzielanie i zbieranie śluzu, a także przyczyniają się do skurczu oskrzeli i nacieku komórek zapalnych w drogach oddechowych. Badacze odkryli, iż związki aktywne wyizolowane z kłączy i liści lepiężników zmniejszają wytwarzanie białek i leukotrienów odpowiedzialnych za uczuleniowe reakcje zapalne. Już po 5 dniach terapii z wykorzystaniem tego zioła można zaobserwować znaczny spadek histaminy wywołującej uciążliwe dolegliwości ze strony dróg oddechowych.

Butterbur Now Foods to naturalny wyciąg z korzenia lepiężnika różowego. W atrakcyjnej cenie kupisz TUTAJ.

Lepiężnik- pozostałe adekwatności

Lepiężnik jest w stanie pomóc nie tylko alergikom i astmatykom. Ekstrakt z niego jest też pomocny w leczeniu migreny. Istnieją też pewne dowody, iż zioło to może łagodzić depresję oraz zaburzenia lękowe u ludzi borykających się z zaburzeniami psychosomatycznymi, a więc tymi przebiegającymi bez żadnej wyraźnej przyczyny fizycznej.

Działanie lepiężnika

Zioło to działa we wszechstronny sposób. A przede wszystkim:

  • ułatwia oddychanie,
  • wspiera odkrztuszanie,
  • łagodzi kaszel,
  • udrażnia zatkany nos oraz zatoki,
  • zwiększa potliwość ciała,
  • działa przeciwbólowo, uspokajająco i żółciopędnie,
  • poprawia trawienie i pomaga w prawidłowym działaniu jelit,
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi,
  • zwiększa dzienną diurezę,
  • rozkurcza mięśnie gładkie,
  • wspiera proces odchudzania.

Jak przygotować napar z lepiężnika?

Do przygotowania naparu przydadzą nam się 2 łyżki rozdrobionego zioła (kłącze lub liście). Zalewamy je szklanką wrzącej wody, po czym odstawiamy i zaparzamy pod przykryciem. Czekamy ok. 30 minut, po czym cedzimy i pijemy. Taki płyn należy przyjmować 3-4 razy dziennie w ilości ok. 50 ml. Napar przydaje się też do wykonywania okładów w przypadku zapalenia spojówek o podłożu alergicznym, czy też do zakraplania nosa w przypadku kataru siennego.

Jak przygotować nalewkę z tego zioła?

W celu stworzenia nalewki musimy zakupić świeżo zioło. Należy je rozgnieść czy też drobno posiekać, a następnie zalać podgrzaną wódką w proporcji 1:3. Lepiężnika odstawiamy w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Po ich upływie przecedzamy nalewkę i pijemy 1 łyżeczkę 2 razy dziennie. Kuracja powinna trwać ok. 2-3 tygodnie. Taką mieszankę można też stosować zewnętrznie na atopowe zapalenie skóry czy wysypki alergiczne. Według dr. Henryka Różańskiego lepiężnik w tej postaci powinien być stosowany od 2 do 3 tygodni raz na kwartał.

Traganek Swanson Astragalus Root działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, dostępny TUTAJ.

Lepiężnik- przeciwwskazania oraz skutki uboczne

Produkty z lepiężnikiem powinny być ostrożnie stosowane. Nie powinno się przyjmować ich zbyt długo i w dużej ilości, gdyż istnieje wówczas ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby. Zioło to nie powinno być stosowane u kobiet ciężarnych, małych dzieci i osób z poważnymi chorobami nerek i wątroby.

Gdzie można kupić i ile kosztuje lepiężnik?

Wyroby z lepiężnikiem można zakupić przede wszystkim w sklepach zielarskich, tych stacjonarnych oraz internetowych. Niekiedy produkty z tym ziołem są też dostępne w aptekach. Opakowanie zawierające ok. 100 g pociętych suszonych liści lepiężnika to koszt ok. 12-13 zł. Suszony i pocięty korzeń kosztuje ok. 7 zł za opakowanie 50 g.

Idź do oryginalnego materiału