Lakowanie zębów – na czym polega i jaki jest cel zabiegu?

krokdozdrowia.com 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Lakowanie zębów


Lakowanie zębów jest środkiem zapobiegania próchnicy. Wraz z aplikacją fluoru jest to prosty zabieg wykonywany przez dentystę, mający na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy.

Do powierzchni zębów z nieregularnościami często nie można dotrzeć samą szczoteczką do zębów. Ponieważ obszary te nie mogą być odpowiednio oczyszczone, zatrzymują bakterie i resztki jedzenia. Zwiększa to ryzyko rozwoju próchnicy w tych miejscach.

Lakowanie zębów działa jak bariera ochronna. Zmniejsza ryzyko próchnicy zębów.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o lakowaniu. Powiemy Ci, na czym polega zabieg oraz czemu służy.

Co to jest lakowanie zębów?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zęby mają nierówności na swojej powierzchni. Jest to bardziej zauważalne w zębach, które dopiero co wyszły. Brak użytkowania powoduje, iż bruzdy, zagłębienia i bruzdy powierzchni okluzyjnej są głębokie i trudne do oczyszczenia.

Lakowanie zębów polega na nałożeniu cienkiej warstwy specjalnego materiału na te nieregularne obszary. Wypełniając niedoskonałości, można zmniejszyć zatrzymywanie się bakterii i resztek jedzenia w okolicy. Sprzyja to również łatwiejszemu czyszczeniu zębów.

Na ogół materiał umieszcza się je na powierzchni żującej stałych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Jest to obszar, w którym rozwija się większość ubytków w tych zębach. Jednak w niektórych przypadkach zabieg można zastosować w innych miejscach, gdzie łatwo gromadzi się płytka nazębna, lub w zębach tymczasowych, jeżeli ryzyko próchnicy jest bardzo duże.

Zabieg jest bezbolesny, bardzo szybki i komfortowy dla pacjenta. A ponieważ jest to procedura minimalnie inwazyjna, nie ma potrzeby stosowania znieczulenia.

Istnieją różne materiały, których można użyć do lakowania. W większości przypadków wybiera się płynne żywice światłoutwardzalne. Są one przezroczyste, białe lub tego samego koloru co ząb. Jednak niektórzy dentyści wolą używać jonomerów szklistych.

Dlaczego wykonuje się lakowanie zębów?

Lakowanie zębów wykonuje się w celu zapobiegania próchnicy, zwłaszcza zlokalizowanej na powierzchniach zgryzowych zębów stałych bocznych. Według badań po roku od plombowania zębów u dzieci częstość występowania tej choroby jamy ustnej spada o 80%.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) lakowanie przez 2 lata zapobiega występowaniu próchnicy w 80%. I przez cały czas ogranicza jej występowanie do 50% przez okres do 4 lat.

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych patologii na świecie i może dotknąć osoby w każdym wieku. Jest to demineralizacja szkliwa i zębiny w wyniku działania kwasów wytwarzanych przez bakterie w jamie ustnej podczas metabolizowania cukrów w diecie.

Obszary, w których gromadzą się i namnażają bakterie, są najbardziej podatne na rozwój choroby. Wyraźnym przykładem są obszary żujące zębów trzonowych, które mają szorstkie części z głębokimi rowkami i szczelinami i do których nie dociera szczoteczka do zębów.

Dlatego poprzez umieszczenie laków dentystycznych na obszarach, które zatrzymują bakterie, zmienia się nieregularna anatomia zgryzu. Materiał, którym wypełnione są głębokie obszary, działa jak bariera ochronna i umożliwia czyszczenie.

Lakowanie zębów zapobiega gromadzeniu się i pozostawaniu na zębach resztek jedzenia, płytki bakteryjnej i kwasów, które powodują ubytki. W ten sposób zapobiega rozwojowi próchnicy. W rezultacie pacjentowi oszczędza się dyskomfortu, czasu i pieniędzy potrzebnych na leczenie próchnicy, gdy ta się pojawi.

Głównym powodem lakowania zębów jest zapobieganie próchnicy.

Może Cię zainteresować: Przeterminowana pasta do zębów – czy można jej używać?

Lakowanie zębów – kiedy jest zalecane?

Tylko dentysta może zalecić lakowanie zębów. Zdecyduje, czy ten środek zapobiegawczy jest konieczny, w zależności od ryzyka wystąpienia próchnicy u pacjenta.

Uwzględni anatomię zębów, choroby ogólnoustrojowe i historię próchnicy, a także nawyki żywieniowe i higieniczne, które mogą, ale nie muszą, predysponować pacjenta do wystąpienia próchnicy. Na podstawie tych informacji zdecyduje, czy warto lakować, a jeżeli tak, to ile zębów powinno się poddać zabiegowi.

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się lakowanie stałych zębów trzonowych, gdy tylko skończą się wyrzynać. U pacjentów z dużym ryzykiem próchnicy uwzględnia się również zęby przedtrzonowe. Z tego powodu jest to powszechnie stosowana procedura u dzieci i młodzieży.

U pacjentów, którzy mają źle ustawione lub zdeformowane zęby, sprzyjające gromadzeniu się płytki bakteryjnej, również warto rozważyć ten zabieg. Jest to również przydatny środek zapobiegawczy dla dzieci niepełnosprawnych lub w przypadku występowania podstawowych patologii ogólnoustrojowych.

Jednak ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, iż jeżeli chodzi o lakowanie zębów, należy spełnić kilka warunków. Oto one:

  • Lakowanie zębów można stosować tylko na zdrowe zęby lub zęby z próchnicą, która niedawno się rozpoczęła.
  • Ząb przeznaczony do lakowania musi być w pełni wyrznięty, aby mógł zostać poddany leczeniu. W przeciwnym razie należy poczekać, aż przestanie się wyrzynać i nie będzie już przykryty dziąsłem.
  • Lakowanie zębów nie jest stosowane na wypełnienia. Jeśli ząb był już leczony, nie zostanie zalakowany.

Lakowanie zębów – korzyści

Główną zaletą lakowania zębów jest zapobieganie próchnicy. Ale ma też inne zalety:

  • Można je stosować u dzieci, młodzieży i dorosłych: najczęściej stosuje się je w dzieciństwie i okresie dojrzewania, kiedy zęby przestają już wychodzić. Ale można je również stosować u dorosłych, jeżeli dentysta uzna to za stosowne.
  • Jest przydatne na każdej powierzchni, która zatrzymuje płytkę bakteryjną: chociaż najczęściej umieszcza się je w zagłębieniach, rowkach i szczelinach na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych, można je stosować w przypadku każdego trudnego do oczyszczenia defektu dentystycznego.
  • Prosta technika: lakowanie wymaga jedynie pozostania przez chwilę z otwartymi ustami. Nie boli, nie wymaga znieczulenia, jest wykonywane gwałtownie i w ciągu jednej sesji.
  • Stosuje się je w młodym wieku: ponieważ jest to zabieg bez znieczulenia, szybki, bezbolesny i wygodny, można go zastosować, gdy tylko pojawią się zęby, czyli w wieku około 6 lat w przypadku pierwszych i w wieku 12 lat w przypadku zębów stałych.
  • Estetyka: żywice stosowane do lakowania zębów są przezroczyste, białe lub w kolorze zbliżonym do zęba, dzięki czemu pozostają niezauważone.

Dowiedz się więcej tutaj: Fluor dentystyczny – jak pomaga na próchnicę

Przebieg procedury

Jak już powiedzieliśmy, technika nakładania laków dentystycznych jest szybka, prosta i wygodna. Gdy dentysta zdecyduje się na zastosowanie tego środka zapobiegawczego, zaczyna od oczyszczenia powierzchni zębów specjalną pastą i obrotową szczoteczką. Następnie spłucze je wodą i osuszy.

Następnie będzie kondycjonować powierzchnię zęba kwaśnym żelem, który tworzy szorstką powierzchnię z mikroskopijnymi porami, które sprzyjają przyczepności materiału. Substancję tę nanosi się na kilka sekund, po czym zmywa i suszy.

Teraz dentysta umieści płynną żywicę na głębokich powierzchniach zęba. Materiał odsączy się i wypełni zagłębienia i bruzdy zęba.

Aby materiał stwardniał, musi być utwardzany światłem. W tym celu stosuje się na kilka sekund specjalne światło halogenowe.

Po stwardnieniu zgryz pacjenta jest testowany. Pozwala to specjaliście sprawdzić, czy okluzja jest prawidłowa i czy nie występują zakłócenia. W razie potrzeby nadmiar materiału zostanie spiłowany.

I tak po jednej wizycie pacjent może normalnie użytkować zabezpieczony ząb (lub zęby). Konieczne będą okresowe przeglądy, aby sprawdzić, czy lakowanie przez cały czas spełnia swoją funkcję.

Lakowanie zębów działa przez długi czas. Czasami choćby od 5 do 10 lat. Zależy to jednak od prawidłowej techniki umieszczania i późniejszej konserwacji.

Jeśli w jakimkolwiek momencie pacjent odczuwa dyskomfort podczas gryzienia lub iż materiał wyszedł, konieczna będzie wizyta u dentysty. Istnieje możliwość powtórzenia zabiegu na tym samym elemencie w celu jego ochrony.

Lakowanie zębów przeprowadza się w dzieciństwie i w okresie dojrzewania.

Znaczenie profilaktyki

Powiedzieliśmy już, iż po lakowaniu zaleca się ich okresową ocenę i sprawdzanie. Wizyty u dentysty co 6 miesięcy dają pewność, iż wszystko jest w porządku.

Wskazane jest również uzupełnienie kuracji fluorkami. Pierwiastek ten wzmacnia szkliwo zębów, a tym samym zapobiega również występowaniu próchnicy. Dentysta określi najlepszy sposób zastosowania minerału zgodnie z potrzebami pacjenta.

Aby jednak zachować ten środek zapobiegawczy i uniknąć próchnicy, musisz pielęgnować nawyki związane z pielęgnacją jamy ustnej w domu. Prawidłowe szczotkowanie zębów, stosowanie pasty z fluorem, stosowanie nici dentystycznych oraz zróżnicowana i zdrowa dieta są niezbędne do utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Jeśli więc uzupełnisz lakowanie zębów zwykłą pielęgnacją jamy ustnej, zapobieganie próchnicy i posiadanie zdrowych zębów będzie dla Ciebie w zasięgu ręki.

Idź do oryginalnego materiału