Kluski na parze, czyli kultowe pampuchy, pamiętam jeszcze z przedszkola. To pomysł na ekspresowy obiad

zdrowie.wprost.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Kluski na parze Źródło: Wikimedia Commons


Okrągłe i puchate pampuchy to dla wielu smak dzieciństwa. Tłumaczymy, jak je przygotować, żeby wyszły naprawdę obłędnie smaczne. Ważne jest przestrzeganie zasady dotyczącej temperatury.


Warto wracać do starych przepisów, ponieważ zawierają one receptury, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a to z kolei jest gwarancją wspaniałego smaku. Jednym z takich już nieco zapomnianych dań są kluski na parze, które wielu z was prawdopodobnie kojarzy pod nazwą pampuchy. Niektórzy mówią na nie też buchty czy parowańce. Kiedyś były bardzo popularne i lubiane, warto więc również teraz przypomnieć sobie ich wspaniały smak.


Czym są pampuchy robione na parze?


Pampuchy, czyli kluski na parze, to „pączki”, które są zrobione z ciasta drożdżowego. Przygotowuje się je nad garnkiem wypełnionym wodą. Mają kulisty kształt, który jest ich charakterystyczną cechą. Do tego są niezwykle puszyste, a ich konsystencja jest bardzo sprężysta. Pampuchy, jak sama nazwa wskazuje, przyrządza się na parze, dzięki czemu są niezwykle lekkie, ale też delikatne w smaku. Jest to również bardzo uniwersalna potrawa. Można podawać ją zarówno „na słodko”, jak i w wersji wytrawnej. Takie parowańce doskonale będą smakować na przykład z jogurtem i dżemem lub owocami (możecie użyć świeżych, ale również tych z syropu). Idealnie pasują też do dań „na słono” – można przyrządzić je na przykład z soczewicą lub kapustą i grzybami, twarogiem czy kaszą jaglaną – w ten sposób je się je między innymi na Lubelszczyźnie. Z kolei w Wielkopolsce serwuje się je z modrą kapustą, pieczoną kaczką oraz jabłkami.


Jak zrobić kluski na parze? Prosty i szybki przepis


Przygotowanie pampuchów wbrew pozorom nie jest niczym skomplikowanym. Do ich zrobienia będziecie potrzebować kilku popularnych składników, które w swojej kuchni ma niemal każdy.
Idź do oryginalnego materiału