Kanada gruntownie zmienia podejście do otyłości wśród najmłodszych

bejsment.com 6 godzin temu

Po raz pierwszy od prawie 20 lat Canadian Medical Association Journal (CMAJ) opublikował nowe wytyczne dotyczące leczenia dzieci i młodzieży zmagających się z otyłością. Nowe podejście stawia na wczesną interwencję, indywidualne podejście do pacjenta oraz odchodzi od tradycyjnej zasady „jedz mniej, ruszaj się więcej”.

“Wiemy, iż gdyby to było takie proste, wielu ludzi już by to robiło i nie mielibyśmy dziś takiego problemu” — mówi dr Sanjeev Sockalingam, dyrektor naukowy organizacji Obesity Canada i profesor psychiatrii na Uniwersytecie w Toronto. — “To uproszczenie nie oddaje istoty otyłości jako choroby przewlekłej o złożonych przyczynach i mechanizmach”.

Dziesięć nowych zaleceń opublikowanych w poniedziałek przez CMAJ kładzie nacisk na zdrowie psychiczne i jakość życia, a nie na same liczby na wadze.

“Obecnie mamy znacznie lepsze zrozumienie otyłości jako choroby przewlekłej i jej mechanizmów” — podkreśla Ian Patton, dyrektor ds. rzecznictwa i zaangażowania społecznego w Obesity Canada. – “Dlatego zalecenia skupiają się na wczesnym wykrywaniu i zapewnieniu odpowiedniej opieki we adekwatnym czasie”.

Wytyczne promują także podejście skoncentrowane na całej rodzinie, a nie jedynie na zmianie zachowań samego dziecka. W odpowiednich przypadkach zaleca się również leczenie operacyjne oraz zastosowanie leków z grupy GLP-1, takich jak Ozempic czy Wegovy.

“Nie sugerujemy, iż każda osoba żyjąca z otyłością powinna przyjmować leki lub poddawać się operacji bariatrycznej, zwłaszcza w przypadku dzieci” — zaznacza Patton. — “Ale są to rozwiązania oparte na dowodach naukowych i są dostępne”.

Według Obesity Canada, około 80% nastolatków z otyłością zachowa ten stan w dorosłym życiu, co wiąże się z ryzykiem ponad 200 różnych schorzeń. Otyłość zwiększa również ryzyko doświadczenia stygmatyzacji — i to już od najwcześniejszych lat szkolnych.

“Ludzi uczono myśleć, iż to kwestia stylu życia, iż chodzi o silną wolę, a osoby z otyłością po prostu sobie nie radzą” — mówi Sockalingam. Tymczasem otyłość to schorzenie genetyczne, dla którego — jak podkreśla — „nie ma jednego, prostego rozwiązania”. Wiemy również, iż istnieją połączenia neuronalne w mózgu, które predysponują do jej rozwoju.

Autorzy badania zalecają spersonalizowane interwencje obejmujące aktywność fizyczną, odpowiednie odżywianie oraz wsparcie psychologiczne. “Dzieci i młodzież zmagająca się z otyłością zasługują na kompleksową opiekę” — podkreśla Sockalingam. — “Istnieją dostępne rozwiązania”.

Idź do oryginalnego materiału