Czym jest jest kalkulator wydatku energetycznego online?
Kalkulator wydatku energetycznego online pomoże ci szybko i łatwo obliczyć, ile kalorii spalasz podczas jednej lub kilku aktywności sportowych. Możesz również sprawdzić wydatek energetyczny podczas codziennych czynności, takich jak sprzątanie domu, gotowanie lub inne prace domowe. Dedykowane narzędzie jest idealne dla sportowców na każdym poziomie zaawansowania, którzy chcą śledzić swój wydatek energetyczny i odpowiednio zoptymalizować plan treningowy i dietę. Będzie również przydatne dla wszystkich, kto jest zainteresowany obliczeniem ilości kalorii spalanych podczas wszystkich codziennych czynności.
Jak korzystać z kalkulatora wydatku energetycznego online?
- Wprowadź swoją płeć, wiek, wzrost i wagę do formularza.
- Wybierz, czy chcesz obliczyć całkowity wydatek energetyczny, czy wydatek energetyczny netto podczas wybranej aktywności:
- Całkowity wydatek energetyczny (całkowita liczba kalorii) obejmuje podstawową przemianę materii (1 MET).
- Wydatek energetyczny netto podczas aktywności (tylko aktywne kalorie) nie obejmuje podstawowej przemiany materii (1 MET), co jest przydatne do dokładniejszego oszacowania dostępności energii w innych kalkulatorach.
- Kliknij ikonę kategorii aktywności sportowej lub domowej, którą chcesz policzyć. Następnie kliknij pole tekstowe i wybierz określoną aktywność. W kolejnym polu zaznacz ilość czasu spędzonego podczas tej aktywności.
- Następnie kliknij przycisk Oblicz, a kalkulator wyświetli wynik.
- Możesz dodać kolejną aktywność, klikając przycisk Dodaj aktywność.
- Jeśli chcesz anulować aktywność, po prostu kliknij pomarańczową ikonę w przeglądzie.
Jak działa kalkulator wydatku energetycznego online?
Ekwiwalent metaboliczny (MET) służy do określenia wydatku energetycznego podczas aktywności. Ten ostatni jest miarą wydatku energetycznego danej osoby. Wartość 1 MET jest definiowana jako ilość energii wydatkowanej przez osobę w spoczynku (bez ruchu). Aktywność ruchowa zwiększa wartość MET. Prawdą jest, iż im bardziej energochłonna aktywność fizyczna, tym wyższa wartość MET.
Jednostki MET aktywności lokomotorycznej uzyskano w warunkach laboratoryjnych. Na samym początku obliczono wartość 1 MET na podstawie pomiaru spoczynkowego zużycia tlenu u 40-letniego mężczyzny o wadze 70 kg. Wynik wynosił 3,5 ml O2/kg/min lub 1 kcal/kg/h. Wartość ta została następnie porównana z laboratoryjnie zmierzonym zużyciem tlenu podczas różnych aktywności. Uzyskane pomiary dały wartości MET mieszczące się w kompendium aktywności fizycznych. Nasz kalkulator opiera się na tych danych. Uwzględnia on również informacje wprowadzone przez użytkownika, a następnie oblicza całkowitą liczbę spalonych kalorii.
Wartość MET to najlepszy możliwy szacunek kalorii spalonych podczas aktywności, który jest również wykorzystywany w badaniach lub różnych zaleceniach dotyczących aktywności fizycznej.

Czy uzyskane wartości są faktycznie dokładne?
Wartości uzyskane z kalkulatora online nie odzwierciedlają dokładnie rzeczywistego wydatku energetycznego i zapotrzebowania kalorycznego. Wartości MET, na których opiera się wynik, zostały zmierzone w warunkach laboratoryjnych i różnią się mniej lub bardziej od środowiska, w którym żyjemy i gdzie wykonujemy daną aktywność.
W grę wchodzą również inne czynniki, których nie uwzględniają kalkulatory i formuły. Każda osoba ma inną genetykę, środowisko hormonalne, tempo metabolizmu, skład ciała (stosunek tkanek ciała) i jest w innym stanie fizycznym i psychicznym. istotną rolę odgrywa także trening i różnice w porównaniu rzeczywistej i określonej intensywności aktywności. Nie bez znaczenia pozostaje też temperatura otoczenia i inne czynniki zewnętrzne.
Z tych powodów należy traktować wynik jako najlepsze możliwe oszacowanie (oparte na dostępnych danych naukowych), aby uzyskać wyobrażenie o tym, ile kalorii spalisz podczas danej aktywności. jeżeli korzystasz z zegarka sportowego lub innego urządzenia mierzącego spalanie kalorii, możliwe jest również, iż wartości te będą się różnić od tych obliczonych przez kalkulator. Wynika to z faktu, iż urządzenia elektroniczne działają na innych zasadach i inaczej określają wynik.
Te produkty mogą Cię zainteresować:
Które metody pozwalają mierzyć wydatek energetyczny z największą dokładnością?
W praktyce trudno jest określić rzeczywistą i dokładną ilość spalonych kalorii. Musielibyśmy skontaktować się z pracownikami laboratoriów sportowych, którzy na przykład dokonują pomiarów dzięki kalorymetrii bezpośredniej i pośredniej. W pierwszym przypadku ilość ciepła wytwarzanego przez organizm podczas procesów metabolicznych mierzona jest w izolowanej komorze. Z kolei kalorymetria pośrednia polega na oddychaniu przez maskę podczas aktywności i pomiarze produkcji dwutlenku węgla (CO2). Poza laboratorium stosuje się metodę podwójnie znakowanej wody, która opiera się na wodzie pitnej zawierającej rzadkie izotopy tlenu. Naukowcy mogą następnie obliczyć całkowity wydatek energetyczny organizmu, analizując wydalanie tych substancji przez organizm. Oznacza to, iż dana osoba nie musi pozostawać w laboratorium podczas pomiaru metabolizmu, ale może wykonywać swoje normalne czynności. Jednak ta metoda jest również bardzo droga i niedostępna dla przeciętnej osoby.
Chociaż nasz kalkulator nie oferuje najdokładniejszego możliwego wyniku, zapewnia dobre wyobrażenie o tym, ile kalorii spalisz podczas aktywności fizycznej. Pozwoli to lepiej zrozumieć zapotrzebowanie energetyczne podczas uprawiania różnych sportów i wykonywania codziennych czynności.
Czy konieczne jest monitorowanie ilości spalonych kalorii?
W ramach zdrowego stylu życia, większość z nas potrzebuje jedynie określić orientacyjne wartości wydatku energetycznego podczas aktywności fizycznej, w czym może pomóc na przykład nasz kalkulator. Inaczej jest jednak w przypadku zawodowych sportowców, którzy muszą jak najdokładniej wiedzieć, ile kalorii spalają podczas danej aktywności. W ich przypadku wymienione powyżej dodatkowe metody są również wykorzystywane do określenia dokładnej ilości spalonych kalorii. Następnie korzystają z porady trenerów, dietetyków lub fizjoterapeutów, którzy uwzględniają uzyskane wartości podczas planowania regeneracji, treningu i dostosowanych planów posiłków. Jest to zatem jeden z parametrów branych pod uwagę podczas opracowywania indywidualnego planu. Odzwierciedla on potrzeby danego sportowca, pozwalając mu osiągnąć najlepsze wyniki.
Które suplementy zwiększają spalanie kalorii podczas uprawiania sportu?
Szczególnie w przypadku utraty wagi, gdy starasz się spalić jak najwięcej kalorii podczas ćwiczeń, z pomocą mogą przyjść spalacze tłuszczu. Możesz zdecydować się na suplement jednoskładnikowy lub wypróbować kompleksowe produkty, w których poszczególne substancje wzajemnie się uzupełniają. W obu przypadkach znajdziesz spalacze tłuszczu o działaniu termogenicznym lub bez niego. Termogeniczne spalacze tłuszczu zawierają kofeinę, synefrynę i ekstrakt z zielonej herbaty (EGCG). Działają one na zasadzie rozgrzania organizmu (przyspieszenia metabolizmu), co może mieć również odzwierciedlenie w większej ilości spalanych kalorii podczas treningu. Największy potencjał mają kompleksowe termogeniczne spalacze tłuszczu, które stanowią połączenie kilku wyżej wymienionych substancji.
Przykłady nietermogenicznych spalaczy tłuszczu obejmują sprzężony kwas linolowy (CLA), który bierze udział w metabolizmie organizmu i może wpływać na samo spalanie tłuszczu. Podobnie L-karnityna, która bierze udział w transporcie kwasów tłuszczowych (tłuszczów) do mitochondriów, gdzie są one przekształcane w energię. Spalacze tłuszczu działają najlepiej w połączeniu z aktywnością fizyczną, w trakcie której mogą zwiększyć wydatek kaloryczny.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wybrać skuteczny spalacz tłuszczu, nie możesz przegapić artykułu Jak wybrać najskuteczniejszy spalacz tłuszczu i jak go stosować?

Jak gwałtownie i skutecznie uzupełnić spalone kalorie po treningu?
Po treningu ważne jest uzupełnienie kalorii i składników odżywczych, które są najważniejsze dla procesów regeneracji. Mięśnie do funkcjonowania wykorzystują zmagazynowany węglowodan – glikogen, który służy jako źródło energii. Może on dość gwałtownie wyczerpać się podczas treningu, szczególnie w przypadku wymagających i intensywnych aktywności. W jego skutecznym uzupełnieniu pomogą szybkostrawne węglowodany, takie jak maltodekstryna, dekstroza, Vitargo czy kompleksowy suplement FueCarb. Dzięki odbudowanym zapasom glikogenu zyskasz energię do kolejnych aktywności. Jest to szczególnie ważne dla osób, które ćwiczą dwa razy dziennie lub po wieczornym treningu mają zaplanowany kolejny trening następnego dnia w godzinach porannych.
Ważną rolę po ćwiczeniach odgrywa także białko będące źródłem aminokwasów. Funkcjonują one jako podstawowy budulec masy mięśniowej i dlatego są niezbędne do naprawy i wzrostu mięśni. W tym przypadku idealnie sprawdzą się suplementy potreningowe z aminokwasami egzogennymi, takimi jak BCAA lub EAA. Możesz również uzupełnić aminokwasy łatwo przyswajalnym białkiem, takim jak białko serwatkowe lub gainer, który oprócz białka zawiera węglowodany.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety potreningowej, wszystko znajdziesz w artykule Co jeść po treningu? Najlepsze produkty spożywcze i suplementy dla kulturystów oraz sportowców wytrzymałościowych .
Odkryj nasze bestsellery:
Skąd więc mam wiedzieć, ile kalorii muszę przyjmować?
Aby ustalić optymalne spożycie kalorii, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak wiek, wzrost, aktualna masa ciała, cele oraz ilość ćwiczeń i aktywności sportowych w ciągu dnia. Można to łatwo obliczyć dzięki kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego i makroskładników online. Wartość obliczona przez kalkulator nie jest jednak ostateczna. Nie uwzględnia ona uwarunkowań genetycznych ani środowiska hormonalnego organizmu. Dlatego przez kilka tygodni należy monitorować reakcję organizmu na nową dietę i odpowiednio dostosować spożycie kalorii i makroskładników. W ten sposób można w pełni wykorzystać to narzędzie i łatwiej osiągnąć swoje cele sportowe.