Jakie sygnały wysyła organizm, który ma zbyt dużo potasu

dompelenpomyslow.pl 1 miesiąc temu

Potas to minerał niezbędny dla twojego serca i układu nerwowo-mięśniowego. Jednak jego nadmiar we krwi, znany jako hiperkaliemia, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Co więcej, hiperkaliemia często przebiega bezobjawowo, dopóki stężenie potasu nie stanie się niebezpiecznie wysokie. Wtedy mogą pojawić się takie objawy jak ból w klatce piersiowej, osłabienie, wymioty, a choćby problemy z oddychaniem, paraliż czy zatrzymanie akcji serca – ostrzega serwis Medonet.

Kiedy nadmiar potasu staje się problemem?

Potas jest najważniejszy dla prawidłowego funkcjonowania twoich nerwów, mięśni i komórek. Jego poziom we krwi powinien wynosić od 3,5 do 5 milimoli na litr (mmol/l). Dzienna zalecana dawka to 2600 mg dla kobiet i 3400 mg dla mężczyzn. Jednak nadmiar potasu może być wynikiem nie tylko diety, ale również suplementacji oraz stosowania niektórych leków, które zmniejszają wydalanie potasu przez nerki. Problemy zdrowotne, takie jak przewlekła choroba nerek czy cukrzyca, także zwiększają ryzyko hiperkaliemii.

Skutki nadmiaru potasu

Nieleczona hiperkaliemia może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza dla serca i układu oddechowego. Potas wpływa na pracę mięśni odpowiedzialnych za bicie serca i oddychanie. Zbyt wysoki poziom potasu może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, trudności w oddychaniu, a choćby paraliżu. Dlatego tak ważne jest, aby rozpoznać objawy nadmiaru potasu na wczesnym etapie.

Jak potas wpływa na organizm?

Potas odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Nadmiar potasu może zakłócać ten proces, powodując neurologiczne objawy takie jak mrowienie, drętwienie kończyn czy osłabienie odruchów.

Objawy ze strony mięśni i układu ruchu

Wysoki poziom potasu ma również wpływ na twoje mięśnie szkieletowe, co może prowadzić do ich osłabienia, trudności w poruszaniu się, a także bólu mięśniowego. W skrajnych przypadkach może dojść choćby do paraliżu.

Objawy ze strony układu pokarmowego

Twój układ pokarmowy, którego mięśnie gładkie odpowiadają za procesy trawienne, także może ucierpieć na skutek hiperkaliemii. Słabsze skurcze mięśni gładkich mogą prowadzić do problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, ból brzucha, biegunka czy wymioty.

Objawy związane z sercem

Potas wraz z sodem odpowiadają za regulację sygnałów elektrycznych w sercu. Nadmiar potasu może zakłócać te sygnały, co może objawiać się nieregularnym rytmem serca, kołataniem, bólem w klatce piersiowej, a w skrajnych przypadkach – niewydolnością serca czy zawałem.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli zauważysz u siebie objawy sugerujące nadmiar potasu, takie jak kołatanie serca, ból w klatce piersiowej czy duszność, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Wysoki poziom potasu można łatwo zdiagnozować dzięki badań krwi oraz EKG – przypomina serwis Medonet.

Jak leczyć hiperkaliemię?

Leczenie nadmiaru potasu może obejmować zmianę diety na ubogą w ten minerał, dostosowanie leków oraz stosowanie preparatów pomagających usunąć nadmiar potasu z organizmu. W nagłych przypadkach konieczne może być leczenie dożylne lub dializa.

Idź do oryginalnego materiału