Jak wykorzystać obierki z jabłek? Ze skórek zrobisz susz, kompot, ocet i nie tylko

zdrowie.wprost.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Ocet jabłkowy Źródło: Shutterstock


Po zrobieniu szarlotki zostały ci obierki z jabłek? Pod żadnym pozorem ich nie wyrzucaj! Skórki z jabłek są nieocenionym źródłem witamin i błonnika. I można z nich wyczarować prawdziwe kulinarne skarby. Zdrowe, zaskakująco dobre i w duchu zero waste.


Kompot z obierków z jabłek
Koktajl pełen błonnika
Przepis na ocet z obierków z jabłek
Wszechstronny susz jabłkowy


Jabłkowe obierki z pewnością nie są czymś, co powinno wylądować w koszu na śmieci. choćby połowa błonnika, które zawiera jabłko, jest skoncentrowana właśnie w skórce. Skórka zawiera także witaminy B9, C, A i K. Do tego fosfor, potas i wapń. To dlatego dietetycy opisując adekwatności odżywcze jabłka zawsze rozgraniczają, czy jest to owoc jedzony ze skórką, czy bez. Tylko co zrobić, jeżeli nie lubisz gryźć skórki albo przyrządzasz potrawę, w której będzie tylko przeszkadzać? Zagospodaruj ją w inny sposób. Można ją łatwo przerobić, na przykład na wartościowy ocet czy susz. Albo wykorzystać od razu – na kompot lub dodatek do koktajlu.


Kompot z obierków z jabłek


Ze świeżych jabłkowych obierków można zrobić aromatyczny, jesienny kompot. Należy zalać je wodą – im więcej obierków w stosunku do wody, tym bardziej intensywny smak – i zagotować. Do gorącego kompotu warto wrzucić laskę rozgrzewającego cynamonu, a całość dosłodzić według uznania ulubionym miodem. Taki napój można pić zarówno w wersji na zimno, jak i na ciepło. Obierki z jabłek mogą być także dodatkiem do kompotu wieloowocowego. W wersji jesiennej idealnie skomponują się ze śliwkami i gruszkami.


Koktajl pełen błonnika


Fani zdrowych koktajli mogą dorzucić jabłkowe skórki do blendera. Wzbogacą ulubiony koktajl o cenne mikroelementy i przede wszystkim błonnik. Skórki jabłkowe idealnie komponują się z innymi owocami – chociażby bananami czy owocami jagodowymi. Sprawdzą się też w towarzystwie zielonych warzyw – selera naciowego, jarmużu i szpinaku. Zmiksowane na gładko przełknie choćby najbardziej zagorzały przeciwnik jedzenia owoców ze skórką.


Przepis na ocet z obierków z jabłek


Domowy ocet jabłkowy jest bardzo prosty do zrobienia. Można do jego przyrządzenia wykorzystać całe jabłka, ale tak naprawdę wystarczą odpadki jabłkowe, a więc właśnie skórki. Ocet na skórkach będzie miał intensywny, jabłkowy aromat.


Potrzebne są tylko trzy składniki:


jabłkowe obierki


woda


cukier


Obierki należy umieścić w czystym (wyparzonym) słoju. Cukier rozpuścić w wodzie w proporcjach 3-4 czubate łyżki cukru na litr wody. Obierki powinny zajmować około 2/3 naczynia, które dopełniamy lekko ciepłą wodą. Słój trzeba przykryć gęstą gazą lub ręcznikiem papierowym i zawiązać. Chodzi m.in. o to, aby do środka nie dostały się muszki owocówki. Słój należy odstawić i codziennie raz zamieszać czystą, drewnianą łyżką. Ten zabieg jest konieczny, bo podczas fermentacji jabłka czy skórki będą pływać po wierzchu i mogą spleśnieć. Białawy osad czy wręcz kożuch tworzący się na powierzchni jest naturalnym efektem fermentacji. Po kilku tygodniach skórki opadną na dno – wtedy można ocet zostawić w spokoju, aby się wyklarował. Po kolejnych dwóch, trzech tygodniach można go odcedzić i przelać do czystych butelek. Będzie idealnym i przede wszystkim bardzo zdrowym dodatkiem do zakwaszania potraw.


Wszechstronny susz jabłkowy


To wersja prosta i szybka. Skórki jabłkowe wystarczy ususzyć i zamknąć w szczelnym słoju. Skórki można suszyć zarówno na suszarce jak i w piekarniku. Do czego wykorzystać suszone skórki jabłka? Pomysłów jest wiele. Można z nich przyrządzić zdrowy napar – podobnie jak kompot ze świeżych obierków, można wzbogacić taką „herbatkę” rozgrzewającymi przyprawami i miodem. Dobrze wysuszone, chrupiące skórki można też traktować jak zdrową przekąskę. Rozdrobnione sprawdzą się jako dodatek do owsianki. Obierkowy susz przyda się także jako dodatek do tradycyjnego, wigilijnego kompotu.
Idź do oryginalnego materiału