Jak wychować szczęśliwe dziecko. Oto 10 sprawdzonych kroków (naukowcy to potwierdzają)

mamadu.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Szczęśliwe dzieciństwo to najcenniejsza rzecz, jaką możemy dać naszym dzieciom. Jak sprawić, by szczęście zostało z nimi na całe życie? fot. unsplash


Kto z nas nie chciałby, by jego dziecko było szczęśliwe? No chyba nie ma takiego rodzica! Tu jesteśmy zgodni, jednak jak to osiągnąć? Z tym trochę trudniej, ale na szczęście z pomocą przychodzą naukowcy.


Szczęśliwsze dzieci mają większe szanse, by stać się odnoszącymi sukcesy i spełnionymi dorosłymi.

Wystarczy 10 prostych kroków, by wychować dziecko na szczęśliwego człowieka.

Pozytywne nastawienie pomoże im także w szkole czy podczas okresu dojrzewania.


Teraz jest mnóstwo informacji na temat wychowywania inteligentnych dzieci, a także, jak im pomóc, by w przyszłości osiągały sukcesy. Czasami trudno zrównoważyć to, co jest dla nich najlepsze. Warto jednak pamiętać, iż nasze cele nie muszą się wykluczać, a szczęście jest czymś, czego nie wolno nam pominąć.

Krok 1: Sama bądź szczęśliwa


Jak na ironię, pierwszy krok niezbędny, by wychować szczęśliwe dziecko, jest nieco samolubny. Jednak musisz zrozumieć, iż to, jak bardzo sama jesteś szczęśliwa, bezpośrednio wpływa na szczęście i sukcesy twojego dziecka.


Szeroko zakrojone badania wykazały, iż istnieje olbrzymi związek między złym samopoczuciem matki a "negatywnymi konsekwencjami" dla dziecka. Przekłada się to bezpośrednio na jego zachowanie czy problemy wychowawcze. Naukowcy zauważyli także, iż takie rodzicielstwo jest po prostu mniej skuteczne.


Co ciekawe, inne badanie wykazało, iż choć szczęśliwi rodzice statystycznie częściej mają szczęśliwe dzieci, to nie znaleziono żadnego czynnika genetycznego, który by o tym decydował. Jaki więc jest pierwszy krok do bycia szczęśliwszym? Poświęć czas na śmiech. Spędzaj czas z przyjaciółmi lub członkami rodziny, którzy będą się śmiać, a to z pewnością poprawi twój nastrój. Naukowcy uważają, iż choćby tylko słuchanie śmiechu innej osoby uruchamia neurony lustrzane w obszarze mózgu, a te sprawiają, iż ​​słuchacz czuje się tak, jakby sam się śmiał.

Krok 2: Naucz dziecko budować relacje


Międzyludzkie relacje są niezwykle ważne, jednak ilu z nas poświęca czas i uwagę, by nauczyć tego swoją pociechę? No właśnie, tak naprawdę nie zajmuje to dużo czasu, a może niezwykle pomóc dziecku. Zachęcaj do drobnych gestów życzliwości, by rozwijać empatię. To nie tylko podstawowa umiejętność, ale i coś, co sprawia, iż na dłuższą metę człowiek jest szczęśliwszy (potwierdzają to różne badania).

Krok 3: Oczekuj wysiłku, a nie doskonałości


Nieustanne zwracanie uwagi na wyniki i efekty nie sprawi, iż dziecko osiągnie sukces, a już na pewno nie zbliży go do szczęścia. Szybciej wyrobisz u pociechy poczucie, iż nigdy nie dorówna twoim wygórowanym wymaganiom.


Dzieci rodziców, którzy nadmiernie kładą nacisk na osiągnięcia, częściej zmagają się z depresją, lękiem czy sięgają po używki w porównaniu z innymi dziećmi. Badania w tym temacie są bardzo spójne: chwal za wysiłek i ciężką pracę, a nie za wyniki.


Jedno z badań udowodniło, iż dzieci chwalone za inteligencję częściej wybierają łatwiejsze zadania. Idąc na łatwiznę, mogą osiągnąć lepsze wyniki. Natomiast te dzieci, które są chwalone za ciężką pracę, są nastawione na rozwój i nie boją się ryzykować. Te dzieci podczas eksperymentu najczęściej wybierały trudniejsze zadanie.

Krok 4: Naucz optymizmu


Dziesięciolatki, które uczono, jak myśleć i interpretować świat z optymizmem, są o połowę mniej podatne na depresję, gdy później przechodzą przez okres dojrzewania. Tak wykazało jedno z badań. Jego autorka, Christine Carter, twierdzi, iż optymizm jest tak blisko związany ze szczęściem, iż można je praktycznie zrównać. Inne obserwacje naukowców wykazały, iż optymiści odnoszą większe sukcesy w szkole, pracy i lekkoatletyce, są zdrowsi i żyją dłużej, są bardziej zadowoleni ze swoich małżeństw, a także są mniej podatni na depresję i lęki.

Krok 5: Naucz inteligencji emocjonalnej


Warto widzieć, iż inteligencja emocjonalna to umiejętność, a nie wrodzona cecha. Myślenie, iż dzieci po prostu "naturalnie" zrozumieją własne emocje to błąd. Pierwszym prostym krokiem jest okazanie wsparcia, gdy dziecko walczy ze złością lub frustracją. Okazując empatię, nazywając to, co czuje i przeżywa oraz ucząc, jak sobie mogą radzić z silnymi emocjami, jest cenną lekcją. Bo ma bezpośredni wpływ nie tylko na niepożądane zachowanie, ale jest cenną umiejętnością na całe życie.

Krok 6: Stwórz szczęśliwe nawyki


Dobre nawyki sprawiają, iż nie będziecie musieli, ani ty, ani dziecko, pamiętać, co musicie robić. Po prostu wejdzie to wam w krew. Jak to osiągnąć? Pozbądź się rozpraszaczy i pokus. Ustal konkrety cel i do niego dąż. Pamiętaj jednak, by nie próbować osiągnąć zbyt wiele na raz. To może przytłaczać. Utrwal jeden nawyk przed wprowadzeniem kolejnego. Nie oczekuj perfekcji od razu. Daj wam czas. Będą nawroty. To normalne.

Krok 7: Naucz samodyscypliny


Czy wiesz, iż samodyscyplina ma znacznie większy wpływ na sukces niż inteligencja? Badania dowodzą, iż osoby, które w dzieciństwie potrafiły się same opierać pokusie, po latach wiodły lepsze życie i były szczęśliwsze.


Naukowcy zauważyli, iż dzieci, które potrafiły cierpliwie czekać na opóźnioną gratyfikację, później w okresie dojrzewania odnosiły więcej sukcesów, a także były bardziej kompetentne społecznie. Eksperci wyjaśniają, iż dzieje się tak, ponieważ samodyscyplina ułatwia uczenie się i przetwarzanie informacji.

Ponadto zdyscyplinowane dzieci lepiej radzą sobie z frustracją i stresem oraz mają większe poczucie odpowiedzialności społecznej. Innymi słowy, samodyscyplina prowadzi nie tylko do szkolnego sukcesu czy grzecznego siedzenia przy stole, ale do większego szczęścia, większej liczby przyjaciół i większego zaangażowania.

Krok 8: Więcej czasu w zabawę


Dziś bardzo dużo uwagi i czasu rodzice poświęcają na treningi uważności czy inne zajęcia, które mają dziecku w przyszłości zapewnić sukces. Tymczasem zapominają, jak potężną moc ma zwykła zabawa.


Badania wykazały, iż w ciągu ostatnich dwóch dekad dzieci straciły aż 8 godzin swobodnej zabawy tygodniowo. Zdaniem ekspertów ten drastyczny spadek ma olbrzymi wpływ na spowolnienie rozwoju poznawczego i emocjonalnego u dzieci. Swobodna zabawa pomaga w samoregulacji, ale także wspiera intelektualny, fizyczny czy społeczny rozwój, ma też bezpośredni wpływ na dobre samopoczucie. Zabawa z innymi dziećmi pozwala nauczyć się pracować w grupie, dzielić się, negocjować, rozwiązywać konflikty, regulować emocje, a także mieć swoje własne zdanie.

Krok 9: Przygotuj swoje środowisko do szczęścia


Jaki jest najprostszy sposób, by twoje wysiłki na rzecz szczęścia przyniosły maksymalny efekt? Ograniczyć ekrany.


Badania wykazały silny związek między szczęściem a nieoglądaniem telewizji. Socjologowie twierdzą, iż szczęśliwsi ludzie oglądają znacznie mniej telewizji niż ci nieszczęśliwi. Nie wiadomo jednak, czy telewizja unieszczęśliwia ludzi, czy to nieszczęśliwi ludzie chcą oglądać więcej telewizji. Warto jednak pamięć, iż dziecko, oglądając telewizję, nie ma czasu, by robić rzeczy, które mogłyby je na dłuższą metę uszczęśliwić.

Krok 10: Wspólny obiad


Czasami naukowcy tylko potwierdzają to, co nasi dziadkowie wiedzieli już dawno temu. Tak, rodzinny obiad ma znaczenie. Ta prosta tradycja pomaga kształtować szczęście.


Badania wykazały, iż dzieci, które regularnie jedzą obiad z rodziną, są bardziej stabilne emocjonalnie i rzadziej nadużywają narkotyków i alkoholu. Dostają również lepsze stopnie, rzadziej mają objawy depresji, a także rzadziej występują u nich zaburzenia odżywiania. Badania wykazały, iż rodzinne obiady choćby przebijają czytanie dzieciom, jeżeli chodzi o najlepsze przygotowanie ich do szkoły.

Idź do oryginalnego materiału