Jak używać wałka piankowego? 8 najlepszych ćwiczeń z wałkiem piankowym

gymbeam.pl 1 rok temu

Odczuwasz sztywność pleców lub chcesz rozluźnić mięśnie ud po poprzednim treningu? W takim przypadku warto sięgnąć po wałek piankowy. Tego typu narzędzie fitness pomaga rozluźnić, rozgrzać i rozciągnąć mięśnie. Jednak najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy nauczysz się prawidłowo korzystać z wałka piankowego i wybierzesz najbardziej efektywne ćwiczenia.

Czym jest wałek piankowy?

Wałek piankowy, znany również jako wałek do masażu, należy do narzędzi fitness, które idealnie nadają się do masażu całego ciała. Najczęściej używany jest zarówno przed, jak i po treningu, jako część regeneracji lub pomoc terapeutyczna podczas rehabilitacji. Tego typu narzędzie cieszy się szczególną popularnością wśród sportowców siłowych, crossfitowców i biegaczy. Korzystają z niego jednak także osoby, które na przykład siedzą lub stoją przez cały dzień w pracy, a wieczorem chcą się rozciągnąć, zrelaksować i doświadczyć masażu.

Jak działa piankowy wałek do masażu?

Wałki piankowe są w stanie wywierać nacisk na mięśnie i poprawić krążenie krwi, a także działać na powięź czy tkanki łączne. Dzięki temu są one wykorzystywane przede wszystkim do rozgrzania mięśni, rozciągania i technik rozluźniania mięśniowo-powięziowego (SMR – Self-Myofascial Release). Co więcej, pomagają również w masażu tzw. punktów spustowych (małe, bolesne zgrubienia, wyczuwalne w mięśniach). [1–3]

Podsumowując, korzystanie z wałka piankowego oferuje szeroki zakres korzyści dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, regeneracji potreningowej i wydolności sportowej.

Jeśli chcesz poznać wszystkie zalety wałka piankowego, znajdziesz je w artykule: Wałek piankowy: dlaczego i jak używać ten przyrząd do masażu?

Rodzaje wałków piankowych

Wałki do masażu wykonane są z pianki o różnym poziomie twardości, a także różnią się rozmiarem i rodzajem powierzchni.

  1. Podstawowy wałek piankowy nie ma wypustek i dlatego nadaje się do mniej intensywnych masaży.
  2. Wałek piankowy z wypustkami posiada pusty rdzeń i twardszą powierzchnię z mniejszymi lub większymi wypustkami. Dzięki temu idealnie sprawdzi się podczas masażu mięśni głębokich.
  3. Wałek wibracyjny, oprócz wypustek, posiada także wibrujący rdzeń. Dzięki temu może zapewnić przyjemniejszy i bardziej efektywny masaż.
  4. Wałki 3w1 zwykle składają się z dużego wałka piankowego, mniejszego wałka z wypustkami i wałka do masażu. Dzięki temu nadają się do kompleksowego masażu całego ciała.

Jak używać wałek piankowy?

Automasaż dzięki wałka piankowego idealnie sprawdzi się przed treningiem, a także po jego zakończeniu, gdyż pomaga rozluźnić zmęczone mięśnie. Następnego dnia po ćwiczeniach może też wspomóc proces regeneracji. Wałka piankowego można jednak używać w dowolnym momencie w ciągu dnia, gdy na przykład odczuwamy sztywność mięśni lub ból pleców. Zanim jednak zaczniesz go używać, przeczytaj o kilku aspektach, na które należy zwrócić uwagę. [1, 4]

  1. Wałka do masażu najlepiej używać po rozgrzaniu mięśni. Wystarczy kilka minut na wioślarzu lub innej maszynie do ćwiczeń lub po treningu, gdy mięśnie są jeszcze ciepłe.
  2. Umieść wałek pod plecami lub inną grupą mięśni. Następnie połóż się na nim i przesuwaj wałek o kilka centymetrów w górę i w dół. Możesz go też wyregulować, przesuwając go nieco niżej lub wyżej i kontynuować automasaż.
  3. Możesz zwiększyć intensywność masażu, wywierając większy nacisk na wałek ciężarem własnego ciała.
  4. Pamiętaj, aby unikać zranionych miejsc i otwartych ran. Masaż może być nieco niewygodny lub choćby lekko bolesny przez pierwsze kilka sekund, ale nie powinien powodować stopniowo nasilającego się bólu.
  5. Masowany mięsień powinien być rozciągnięty/napięty. Na przykład, podczas masażu łydki, wyprostuj nogę i skieruj palce w górę.
  6. Roluj daną grupę mięśni przez co najmniej 30 sekund i maksymalnie 2 minuty. Dostosuj czas trwania do swojego samopoczucia i zwróć uwagę na to, jak mięśnie stopniowo się rozluźniają, a dyskomfort maleje. Następnie przejdź do kolejnej grupy mięśni.
  7. Jeśli podczas rolowania napotkasz bardziej napięte miejsce, masuj je dokładniej.
  8. Upewnij się, iż używasz wałka piankowego wyłącznie na mięśniach. Unikaj kości, stawów i odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
  9. Używaj wałka piankowego na większych grupach mięśni, takich jak plecy, pośladki, uda lub łydki. jeżeli chcesz skupić się na mniejszych mięśniach lub konkretnych problematycznych obszarach, użyj piłki do masażu.

Te produkty mogą Cię zainteresować:

8 najskuteczniejszych ćwiczeń z wałkiem piankowym

Korzystanie z wałka piankowego umożliwia masaż całego ciała. Jednak najczęściej stosuje się go do łagodzenia napięcia w plecach, pośladkach i udach. Wypróbuj podstawowe ćwiczenia wymienione poniżej, które możesz wykonywać przed każdym treningiem.

1. Rolowanie pleców

  • Pozycja wyjściowa: Umieść wałek piankowy pod górną częścią pleców. Zegnij ręce w łokciach i umieść dłonie za uszami lub skrzyżuj ręce na klatce piersiowej. Zegnij nogi, utrzymując stopy płasko jako punkty podparcia na macie.
  • Wykonanie: Oddychaj głęboko i zacznij rolować plecy w górę i w dół na wałku piankowym. jeżeli poczujesz sztywność w danym miejscu, skup się na nim dokładniej. Masaż będzie bardziej intensywny, gdy nałożysz na wałek większy nacisk. Podczas ćwiczenia możesz zmieniać pozycję wałka w górę lub w dół w zależności od potrzeb. Kontynuuj przez co najmniej 30 sekund.
  • Najczęściej popełniane błędy: Zbyt szybkie ruchy, rolowanie tylko niewielkiego obszaru, wstrzymywanie oddechu.

2. Rolowanie odcinka lędźwiowego

  • Pozycja wyjściowa: Połóż się na boku, wyprostuj dolne ramię i umieść pod nim piankowy wałek. Zegnij górną część drugiego ramienia i umieść ją obok siebie lub na podłodze przed sobą. Zegnij nogi i oprzyj stopy o matę. Wałek piankowy bez wypustek będzie bardziej odpowiedni do wykonania tego ćwiczenia.
  • Wykonanie: Oddychaj głęboko i zacznij rolować bok pleców, przesuwając wałek piankowy w górę i w dół. jeżeli poczujesz sztywność w danym miejscu, skup się na nim dokładniej. Masaż będzie bardziej intensywny, gdy nałożysz na wałek większy nacisk. Podczas ćwiczenia możesz zmieniać pozycję wałka w górę lub w dół w zależności od potrzeb. Kontynuuj przez co najmniej 30 sekund.
  • Najczęściej popełniane błędy: Zbyt szybkie ruchy, rolowanie tylko niewielkiego obszaru, wstrzymywanie oddechu.

3. Rolowanie pośladków

  • Pozycja wyjściowa: Usiądź na wałku, a następnie ugnij i unieś jedną nogę, umieszczając ją nad kolanem drugiej nogi podpierającej się o podłoże. Złap ją za kostkę przeciwległą ręką i umieść drugą dłoń na macie dla oparcia. Lekko skręć tułów w stronę uniesionej nogi.
  • Wykonanie: Oddychaj głęboko i zacznij rolować pośladki w górę i w dół na wałku piankowym. jeżeli poczujesz sztywne miejsce, skup się na nim dokładniej. Masaż będzie bardziej intensywny, gdy nałożysz na wałek większy nacisk. Podczas ćwiczenia możesz zmieniać pozycję wałka w górę lub w dół w zależności od potrzeb. Kontynuuj przez co najmniej 30 sekund, a następnie zmień stronę.
  • Najczęściej popełniane błędy: Zbyt szybkie ruchy, rolowanie tylko niewielkiego obszaru, wstrzymywanie oddechu.

4. Rolowanie tylnej części ud

  • Pozycja wyjściowa: Usiądź na macie i umieść wałek piankowy pod udem. Delikatnie ugnij nogę w kolanie, nie odrywając stopy od podłoża. Ugnij drugą nogę i umieść całą stopę na macie. Możesz również umieścić ją na masowanej nodze, aby zwiększyć intensywność masażu. Umieść wyprostowane ręce za sobą dla wsparcia, trzymając dłonie na macie.
  • Wykonanie: Oddychaj głęboko i zacznij rolować udo, przesuwając wałek piankowy w górę i w dół. jeżeli poczujesz sztywność w danym miejscu, skup się na nim dokładniej. Masaż będzie bardziej intensywny, gdy nałożysz na wałek większy nacisk. Podczas ćwiczenia możesz zmieniać pozycję wałka w górę lub w dół w zależności od potrzeb. Kontynuuj przez co najmniej 30 sekund, a następnie zmień stronę.
  • Najczęściej popełniane błędy: Zbyt szybkie ruchy, rolowanie tylko niewielkiego obszaru, wstrzymywanie oddechu.

5. Rolowanie boku ud

  • Pozycja wyjściowa: Połóż się bokiem na macie i umieść wałek piankowy pod zewnętrzną stroną dolnej części uda. Podeprzyj się jedną dłonią na podłożu. Ugnij drugą rękę i połóż ją na boku. Trzymaj dolną nogę wyprostowaną i zegnij górną nogę, opierając stopę na podłożu.
  • Wykonanie: Oddychaj głęboko i zacznij rolować udo, przesuwając wałek piankowy w górę i w dół. jeżeli poczujesz sztywność w danym miejscu, skup się na nim dokładniej. Masaż będzie bardziej intensywny, gdy nałożysz na wałek większy nacisk. Kontynuuj przez co najmniej 30 sekund, a następnie zmień stronę.
  • Najczęściej popełniane błędy: Zbyt szybkie ruchy, rolowanie tylko niewielkiego obszaru, wstrzymywanie oddechu.

Odkryj nasze bestsellery:

6. Rolowanie przodu uda

  • Pozycja wyjściowa: Połóż się na brzuchu na macie, podeprzyj się dłońmi na podłożu i umieść piankowy wałek pod udem wyprostowanej nogi. Zegnij drugą nogę i umieść ją z boku dla wsparcia.
  • Wykonanie: Oddychaj głęboko i zacznij rolować udo, przesuwając wałek piankowy w górę i w dół. jeżeli poczujesz sztywność w danym miejscu, skup się na nim dokładniej. Masaż będzie bardziej intensywny, gdy nałożysz na wałek większy nacisk. Podczas ćwiczenia możesz zmieniać pozycję wałka w górę lub w dół w zależności od potrzeb. Kontynuuj przez co najmniej 30 sekund, a następnie zmień stronę.
  • Najczęściej popełniane błędy: Zbyt szybkie ruchy, rolowanie tylko niewielkiego obszaru, wstrzymywanie oddechu.

7. Rolowanie wewnętrznej części uda

  • Pozycja wyjściowa: Połóż się na brzuchu na macie i podeprzyj się na przedramionach. Zegnij jedną nogę i odłóż ją na bok, umieszczając piankowy wałek pod udem. Trzymaj drugą nogę wyprostowaną i palce stóp na podłodze. Zegnij ramiona i podeprzyj się na przedramionach.
  • Wykonanie: Oddychaj głęboko i zacznij przesuwać udo w bok i do tyłu na wałku piankowym. jeżeli poczujesz sztywność w danym miejscu, skup się na nim dokładniej. Masaż będzie bardziej intensywny, gdy nałożysz na wałek większy nacisk. Kontynuuj przez co najmniej 30 sekund, a następnie zmień stronę.
  • Najczęściej popełniane błędy: Zbyt szybkie ruchy, rolowanie tylko niewielkiego obszaru, wstrzymywanie oddechu.

8. Rolowanie łydek

  • Pozycja wyjściowa: Usiądź na macie i umieść wałek piankowy pod łydką wyprostowanej nogi. Ugnij drugą nogę i postaw stopę całkowicie na podłożu jako punkt podparcia. Możesz również umieścić wałek na masowanej nodze, co zwiększy intensywność masażu. Umieść wyprostowane ramiona jako podparcie za sobą, opierając dłonie na macie.
  • Wykonanie: Oddychaj głęboko i zacznij rolować łydkę, przesuwając wałek piankowy w górę i w dół. jeżeli poczujesz sztywność w danym miejscu, skup się na nim dokładniej. Masaż będzie bardziej intensywny, gdy nałożysz na wałek większy nacisk. Podczas ćwiczenia możesz zmieniać pozycję wałka w górę lub w dół w zależności od potrzeb. Kontynuuj przez co najmniej 30 sekund, a następnie zmień stronę.
  • Najczęściej popełniane błędy: Zbyt szybkie ruchy, rolowanie tylko niewielkiego obszaru, wstrzymywanie oddechu.

Ćwiczenia na całe ciało z wałkiem piankowym

Dodatkowe skuteczne ćwiczenia z użyciem wałka piankowego na całe ciało możesz znaleźć w naszym filmiku.

Co dalej?

Poznaj alternatywne treningi z wykorzystaniem różnych akcesoriów fitness i pozwól, aby nasze artykuły były dla Ciebie wskazówką.

  • Inspirację do treningu całego ciała znajdziesz w artykule: 13 najlepszych ćwiczeń z piłką fitness na całe ciało
  • Opanuj trening funkcjonalny z półpiłką do balansowania, sprawdzając niniejszy artykuł: 10 najlepszych ćwiczeń z półpiłką do balansowania na poprawę równowagi, wzmocnienie pleców i całego ciała
  • Taśmy typu TRX są również odpowiednim narzędziem do treningu funkcjonalnego. Dowiedz się, jak z nich korzystać i odkryj skuteczne ćwiczenia całego ciała w tym artykule: Jak ćwiczyć z taśmami treningowymi do zawieszania? Wypróbuj te skuteczne ćwiczenia na całe ciało
  • Postaw na wysokiej jakości trening z taśmami oporowymi. Najlepsze ćwiczenia znajdziesz w artykule: 30 ćwiczeń z taśmami oporowymi na całe ciało

Jakie są najważniejsze wnioski?

Wałek piankowy jest skutecznym narzędziem do rozluźniania mięśni całego ciała, a także do wspierania regeneracji i wydolności sportowej. Możesz uwzględnić tego typu ćwiczenia przed lub po treningu, lub w dowolnym momencie w ciągu dnia, gdy chcesz się rozciągnąć. Aby jednak osiągnąć najlepsze rezultaty, zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach rolowania. Obejmują one rozgrzanie mięśni przed użyciem wałka, masowanie każdej grupy mięśni przez co najmniej 30 sekund do 2 minut i używanie wałka piankowego tylko na mięśniach.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny? jeżeli tak, podziel się nim ze znajomymi i zainspiruj ich do spróbowania swoich sił w ćwiczeniach z wałkiem piankowym.

Wałki i rollery do masażu
Trening w domu
Idź do oryginalnego materiału