Jak radzić sobie z anemią?

kulturalnemedia.pl 5 godzin temu

Anemia to częsty problem zdrowotny, który dotyka miliony osób na całym świecie. Objawia się m.in. osłabieniem, zmęczeniem, bladością skóry lub dusznościami. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by skutecznie ją leczyć, poprawić swoje samopoczucie i uzupełnić niedobory.

Czym adekwatnie jest anemia?

Zdrowie układu krwionośnego ma najważniejsze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a wszelkie zaburzenia w jego pracy, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Anemia to stan, w którym w organizmie brakuje wystarczającej liczby zdrowych czerwonych krwinek lub poziom hemoglobiny jest zbyt niski. Najczęściej występuje anemia z niedoboru żelaza, który może wynikać z nieprawidłowej diety, utraty krwi, czy problemów z wchłanianiem składników odżywczych. Przyczyną mogą być również niedobory witaminy B12, kwasu foliowego lub choroby przewlekłe. Znacznie rzadziej spotyka się z: anemią hemolityczną (powstaje z rozpadu czerwonych krwinek), anemię megaloblastyczną (zwiększona objętość erytrocytów) i anemią aplastyczną (spadek poziomu wszystkich krwinek na skutek zaniku szpiku kostnego).

Objawy anemii to m.in.:

  • przewlekłe zmęczenie
  • zawroty głowy
  • bladość skóry
  • osłabienie koncentracji
  • kołatanie serca
  • łamliwość paznokci
  • wypadanie włosów

Co jeść przy anemii?

Przede wszystkim warto zadbać o dietę, która jest kluczowym krokiem w walce z anemią. Dobrym źródłem żelaza są produkty takie jak: czerwone mięso, w szczególności wątróbka, ryby i jaja, rośliny strączkowe, jak soczewica lub fasola, zielone warzywa na przykład szpinak oraz pestki dyni, orzechy i kasze. Żelazo przyswaja się lepiej z witaminą C, dlatego warto dodawać do posiłków paprykę, pomarańcze lub natkę pietruszki.

fot. higorhsa, Pixabay
Zdrowy styl życia

Poza dietą warto zadbać o sen, odpoczynek i lekką aktywność fizyczną. Spacer na świeżym powietrzu, czy joga mogą pomóc w poprawie samopoczucia i wspomagać krążenie. Ważne jest też unikanie stresu, który może pogłębić objawy choroby. W przypadku ciężkiej anemii aktywność powinna być ograniczona i skonsultowana z lekarzem.

fot. yogabelloso, Pixabay
Suplementy i leczenie

W przypadku poważniejszych niedoborów i braku poprawy przy odpowiedniej diecie, lekarz może zalecić suplementy diety lub preparaty z żelazem w tabletkach. Nie należy ich jednak przyjmować na własną rękę, ponieważ nadmiar żelaza może być również szkodliwy. Przy anemii wynikającej z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego, konieczna może być suplementacja lub zmiana diety, która zawiera więcej nabiału, produktów mlecznych i zielonych warzyw.

Idź do oryginalnego materiału