Jak działa system zwolnień L4 online?

acusmed.pl 2 lat temu

Poszukując informacji odnośnie tego, jak uzyskać zwolnienie lekarskie, można trafić na lekarzy, którzy oferują zdalne konsultacje z możliwością wystawienia L4 online. W jaki sposób działa system takich zwolnień i jak przebiega konsultacja, w której nie będzie badania fizykalnego? Na jakiej podstawie wystawiane jest L4 i co należy o nim wiedzieć?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie online – czy różnią się od wystawianych stacjonarnie?

Pojawienie się dokumentów medycznych w postaci cyfrowej wiąże się z szeregiem udogodnień, jeżeli chodzi o ich wystawianie, obieg oraz wgląd do informacji, które zawierają. Najlepszym tego przykładem są zwolnienia elektroniczne, które można wystawiać nie tylko na wizycie stacjonarnej, ale również zdalnie, jako tzw. L4 online. Oba te dokumenty są tożsame i różni je jedynie forma wystawienia, więc nie trzeba martwić się jak wygląda zwolnienie elektroniczne online i stacjonarne. Oba również są wystawiane legalnie przez podmioty lecznicze i stanowią usprawiedliwienie nieobecności w pracy oraz podstawę do otrzymania świadczenia chorobowego.

L4 stacjonarne i online wystawiane są w tym samym systemie – jedyna różnica między nimi to forma konsultacji lekarskiej. W pierwszym przypadku odbywa się ona stacjonarnie, czyli w placówce, w której lekarz przyjmuje. Natomiast w drugim przypadku jest to konsultacja online, czyli cały proces odbywa się przez Internet. W obu przypadkach lekarz musi sprawdzić stan zdrowia pacjenta, a także samodzielnie podejmuje decyzję o tym, czy danej osobie zwolnienie L4 się należy oraz na jak długo.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie przez Internet?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można otrzymać przez Internet, jeżeli pacjent z jakiegoś powodu nie jest w stanie skorzystać z konsultacji stacjonarnych. System zwolnień lekarskich jest tak dopracowany, iż wystawianie L4 na odległość nie jest żadnym problemem, czego przykładem jest L4 Online. Jak wygląda zwolnienie lekarskie wystawiane w ten sposób, również martwić się nie trzeba – dokument jest identyczny jak ten wystawiany w gabinecie lekarskim. Aby go uzyskać, należy przede wszystkim się do niego kwalifikować medycznie i prawnie.

W przypadku e-konsultacji przeprowadzany jest e-wywiad lekarski, który ma zastąpić wywiad medyczny w postaci ustnej. E-wywiad polega na pisemnym uzupełnieniu specjalnie opracowanego formularza medycznego. Odpowiedzi pacjenta na pytania z formularza analizowane są następnie przez lekarza, który na tej podstawie poznaje powód wnioskowania o zwolnienie i dane medyczne pacjenta. Analiza formularza pozwala zwykle lekarzowi podjąć decyzję w kwestii zasadności wystawienia L4 danej osobie, a także odnośnie czasu wystawienia zwolnienia.

System zwolnień lekarskich – co jeszcze należy o nim wiedzieć?

Każde L4 online zapisywane jest cyfrowo i powiązane jest z numerem PESEL pacjenta. Takie e-zwolnienie można sprawdzić w dowolnym momencie, logując się na swój prywatny profil PUE ZUS lub IKP. Cyfryzacja to także usprawniony obieg dokumentów, a to oznacza, iż informacja o zwolnieniu lekarskim danej osoby jest przekazywana automatycznie do ZUS-u i pracodawcy. To bardzo duże ułatwienie, ponieważ pacjent nieczujący się na siłach nie musi specjalnie udawać się do firmy z wydrukiem zwolnienia, czy też angażować w to osoby poboczne.

„Artykuł sponsorowany”

Idź do oryginalnego materiału