Większość napojów bezalkoholowych zawiera kofeinę, aspartam i fruktozę. Jak się okazuje, połączenie tych substancji zwiększa ryzyko zaburzeń owulacji u kobiet. Badania wykazały, iż kobiety, które piją duże ilości napojów zawierających kofeinę, mają krótszy cykl menstruacyjny i mniej obfite krwawienia miesiączkowe. Często zdarzają im się problemy z zajściem w ciążę.
Jaki wpływ ma picie napojów zawierających kofeinę na mężczyzn?
Jak wskazują badania, u mężczyzn, którzy częściej piją napoje zawierające kofeinę, czterokrotnie zmniejsza się liczba, ruchliwość i koncentracja plemników niż u tych, którzy unikają picia tego typu napojów. Jakość męskiego nasienia obniża też bisfenol-A (BPA) – substancja chemiczna, która znajduje się w wyściółce plastikowych butelek i większości produktów w puszkach – wskazuje autor badania dr Gunjan Gupta Govil, ekspert ds. Ginekologii i zapłodnienia in vitro, założyciel i prezes Światowej Grupy IVF, cytowany w portalu Times of India.
Dlaczego cola to tak popularny napój?
Cola to słodki napój gazowany o charakterystycznym smaku. Zawiera kofeinę, barwnik E150d, dwutlenek węgla, a także charakterystyczne aromaty. Wiele osób jest wręcz uzależnionych od picia coli. Wskazują, iż gdy nie piją kilka razy dziennie tego napoju, odczuwają przygnębienie, zaburzenia lękowe, ataki paniki, problemy z koncentracją, bezsenność, drżenie rąk i bóle brzucha.
Inne skutki picia coli
Jak wskazują badania, napój ten ma szereg negatywnych skutków zdrowotnych, może nie tylko obniżać płodność, ale też przyczyniać się do rozwoju wielu schorzeń i obniżać odporność organizmu. Według jednego z największych, przełomowych amerykańskich badań – Framingham Heart – picie choćby jednej puszki napoju gazowanego dziennie wiąże się z:
otyłością,
zwiększonym obwodem talii,
wysokim ciśnieniem krwi,
wysokim poziomem cholesterolu,
zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2,
zwiększonym ryzykiem zawału serca,
zwiększonym ryzykiem udaru mózgu,
mniejszą objętością mózgu i demencją.