Izby lekarskie będą przyznawać certyfikaty umiejętności

dentonet.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Izby lekarskie będą przyznawać certyfikaty umiejętności


Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Jedną z najważniejszych zmian jest rozszerzenie katalogu podmiotów przyznających certyfikat umiejętności zawodowej o Naczelną Izbę Lekarską oraz okręgowe izby lekarskie. – To dla nas wielka szansa na podwyższanie jakości i zwiększanie dostępności do umiejętności zawodowych – powiedział prezes NIL Łukasz Jankowski.

Prezydent Andrzej Duda 17 grudnia podpisał nowelizację ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Z punktu widzenia lekarzy i lekarzy dentystów najważniejszą zmianą wynikającą z nowelizacji jest rozszerzenie katalogu podmiotów przyznających certyfikat umiejętności zawodowej o Naczelną Izbę Lekarską oraz okręgowe izby lekarskie.

Ułatwienie rozwoju zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów

Jest to postulat wygłaszany przez samorząd lekarski od wielu lat. Już w 2016 r. Krajowy Zjazd Lekarzy apelował do ministra zdrowia o przekazanie Naczelnej Izbie Lekarskiej odpowiedzialności za kształcenie w ramach umiejętności w „węższych dziedzinach medycyny”. Celem tych działań miało być zapewnienie samorządowi lekarskiemu realnego wpływu na kształt oraz przebieg kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Również w 2022 r. Krajowy Zjazd Lekarzy podjął stanowisko w sprawie uporządkowania systemu kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów, zabiegając o zapewnienie odpowiedniego udziału samorządu lekarskiego w procesie certyfikacji umiejętności, w tym określanie ich liczby, zakresu oraz nadzoru nad programami.

Dzięki nowelizacji ustawy o CMKP postulat samorządu wejdzie w życie – od 1 stycznia 2025 r. przyznawanie certyfikatów umiejętności zawodowych nie będzie już zarezerwowane jedynie dla towarzystw naukowych i instytutów badawczych, ale stanie się udziałem izb lekarskich.

Nowelizacja zmienia też sposób wybierania dyrektora CMKP. Ma on być powoływany przez ministra zdrowia w drodze konkursu na czteroletnią kadencję, a nie – jak dotąd – przez składające się z nauczycieli akademickich kolegium elektorów. W składzie 6-osobowego zespołu powołującego dyrektora Centrum znajdzie się dwóch członków samorządu lekarskiego.

To, iż izby lekarskie będą mogły certyfikować umiejętności, to wielka szansa dla nas na podwyższanie jakości i zwiększanie dostępności do umiejętności zawodowych. Ta zmiana znacząco ułatwi lekarzom rozwój zawodowy, a fakt, iż samorząd lekarski będzie miał wpływ na wybór dyrektora CMKP pokazuje, iż jako środowisko będziemy mieli wymierny udział w naszym kształceniu – powiedział cytowany w komunikacie prezes NIL Łukasz Jankowski.

Kształcenie podyplomowe zawodów medycznych w jednym podmiocie

Nowelizacja ustawy zakłada również przeniesienie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych do CMKP. Nowela likwiduje Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych i włącza zadania tej instytucji do CMKP. Nowe przepisy zakładają też m.in. ujednolicenie procesu przeprowadzenia państwowego egzaminu specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych. Wypracowane zostaną także jednolite kryteria egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych.

Ścieżka kształcenia podyplomowego lekarzy dentystów w Polsce jest w tej chwili tak zawiła, iż absolwentowi, który kończy studia, czasami trudno jest to zrozumieć – mówi prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. – Jest naprawdę wiele możliwości kształcenia podyplomowego stomatologów, ale musimy wiedzieć, co konkretna opcja daje w aspekcie leczenia pacjenta, bezpieczeństwa czy odpowiedzialności prawnej – dodaje.

Źródła: https://nil.org.pl/

https://naukawpolsce.pl/

Idź do oryginalnego materiału