Piękne, wysportowane i zdrowe ciało to cel, o jakim marzy miliony ludzi na całym świecie. Nie każdy ma jednak wystarczająco dużo motywacji i samozaparcia do tego, aby zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Z drugiej zaś strony niektórzy twierdzą, iż próbowali wszystkiego, począwszy od aktywności fizycznej, a na chirurgii plastycznej kończąc, i wciąż nie są zadowoleni z rezultatów. Jak to możliwe? Naukowcy doszli do wniosku, iż wpływ na nasze zdrowie, sylwetkę, a w szczególności talię ma… flora jelitowa.
Flora jelitowa 101
Flora jelitowa 101. W ten sposób eksperci odnoszą się do zbioru bakterii żyjących w naszych jelitach. Każdy z nas gromadzi w jelitach około 100 miliardów bakterii (od 500 do 1000 gatunków należących do 45 rodzajów i 17 rodzin drobnoustrojów, które stanowią 80% suchej masy kału), z których niemal wszystkie żyją w okrężnicy. Rozwijają się tam od pierwszych dni naszego życia i zwykle są nieszkodliwe pod warunkiem, iż zachowane są pomiędzy nimi odpowiednie proporcje. Problemy pojawiają się, kiedy owa równowaga zostaje zaburzona.
Rola bakterii jelitowych
Bakterie jelitowe odgrywają niezwykle istotną funkcję w organizmie człowieka. I choć przeciętnemu człowiekowi bakterie nie kojarzą się raczej z niczym dobrym, bakterie jelitowe są w rzeczywistości odpowiedzialne za nasze zdrowie. Ich główną funkcją jest wchłanianie wszelkich składników odżywczych znajdujących się w pokarmach. Składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na tym jednak nie koniec. Bakterie jelitowe:
- przechwytują niezbędne minerały, takie jak magnez czy żelazo
- produkują witaminy, takie jak witamina B i K
- odpowiadają za fermentację pewnych składników pokarmowych
- produkują hormony
- stymulują system odpornościowy w zwalczaniu drobnoustrojów chorobotwórczych
- metabolizują niektóre węglowodany
W jaki sposób bakterie jelitowe wpływają na obwód w talii?
Głównym zadaniem bakterii jelitowych jest pozytywny wpływ na zdrowie ludzkie. Czy mogą być one również powiązane z naszą wagą? Wiele wskazuje na to, iż tak, choć pozostało za wcześnie, aby udzielić na ten temat jednoznacznej odpowiedzi. Wiemy już, iż bakterie jelitowe są odpowiedzialne za pozyskiwanie składników odżywczych z żywności. Według badań zdolność do ich wchłaniania u różnych osób może być różna, ponieważ rozwój flory jelitowej to kwestia indywidualna.
Badanie
Przeprowadzono badanie, które miało na celu porównaniu bakterii jelitowych u różnych osób. W pierwszej kolejności porównano odchody 393 par bliźniaków, aby ustalić, czy genetyka odgrywa tutaj jakąś rolę. Do badania wykorzystano kał, ponieważ kał przenosi komórki, które odsłaniają mikroflorę jelitową.
Wnioski
Badacze doszli do wniosku, iż geny tylko w 1/5 wpływają na tranzyt jelit, podczas gdy przyczyny środowiskowe są odpowiedzialne za 68% zmian w ekosystemie bakteryjnym. Dogłębna analiza wykazała także, iż flora jelitowa bierze udział w procesie magazynowania tłuszczu w organizmie. Oznacza to, iż bardziej wydajna i lepiej wchłanialna flora jelitowa może przyczyniać się do wzrostu masy ciała. Ponadto ustalono, iż dieta wysokotłuszczowa może zmienić mikrobiom i uczynić go bardziej podatnym na rozwój otyłości.
Choć są to tylko wstępne badania, naukowcy, którzy je prowadzili, stwierdzili, iż schorzenia takie jak nadciśnienie mogą mieć związek z różnorodnością we mikroflorze jelitowej. Skąd takie podejrzenia? Otóż badacze przenieśli bakterie od osób zmagających się z nadciśnieniem do osób, które nie zmagały się z wysokim ciśnieniem krwi. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. Już niedługo osoby, które nie miały problemów z ciśnienie, zaczęły wykazywać wyższe ciśnienie krwi.
Flora jelitowa jest także związana ze wzrostem płytki miażdżycowej, która zapycha tętnice. Zmieniona flora mogłaby więc wpływać na zdolność poszerzania tętnic zapewniając tym samym im większą drożność.
Jak wpłynąć na florę bakteryjną jelit?
Skutki braku równowagi flory jelitowej w ludzkim ciele są przez cały czas przedmiotem badań. Na wiele pytań wciąż brakuje odpowiedzi. Dobra wiadomość jest natomiast taka, iż można wpłynąć na czynniki ryzyka związane z bakteriami jelitowymi. W tym celu lekarze zalecają przede wszystkim przyjęcie zdrowego stylu życia i to pod każdym względem.
- ogranicz spożycie tłuszczy, cukrów i przetworzonej żywności – tłuszcze, cukry i przetworzona żywność sprzyjają rozwojowi szkodliwych bakterii. Zamiast tych produktów postaw na owoce i warzywa (5 razy dziennie), a także pokarmy bogate w błonnik. Dostarczą one Twojemu organizmowi węglowodanów złożonych, które sprzyjają rozwojowi niezbędnej i pożytecznej flory bakteryjnej
- pij dużo wody (minimum 1 szklankę na 10 kilogramów masy ciała dziennie)
- jedz niewielkie ilości jedzenia kilka razy dziennie
- dostarczaj swojemu organizmowi probiotyków, które są bogate w żywe mikroorganizmy – do tych produktów możemy zaliczyć m.in. kefir czy kiszoną kapustę