Początek roku to zawsze idealny moment na podsumowanie mijających 365 dni. Tym razem przyszedł czas na filmy o tematyce biegowej, które swoją premierę miały właśnie w 2023 roku. Zestawienie zawiera zarówno pozycje pełnometrażowe, jak i krótkometrażowe. Jednak wszystkie poniższe produkcje łączy jedno- będą one idealnym źródłem motywacji, wiedzy oraz doświadczenia, które w połączeniu dadzą nam zupełnie nową energię na najbliższe treningi.
KarakoRun
– 3 lata temu stojąc na przystanku tramwajowym w Krakowie, wymyśliłem, iż w sumie, dlaczego samotnie nie przebiec by Islandii z północy na południe. Zrealizowałem ten bieg oraz dwa następne po Polsce wraz z ekipą Biegu po emocje. Po trzech latach wracam z samotnym projektem biegu po najwyższych górskich drogach świata w północnym Pakistanie. Znów wyposażony w plecak, w którym znajdzie się namiot, śpiwór, jedzenie, woda i kuchenka wyruszę w drogę, o której marzyłem od dawna – tak za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych w 2022 roku zapowiedział swoją kolejną biegową przygodę bohater filmu KarakoRun Szymon Makuch
I tak oto we wrześniu 2022 roku Szymon wraz z Adrianem Dmochem, który był reżyserem i realizatorem filmu, polecieli do Islamabadu, aby rozpocząć przygodę KarakoRUN 2022, w ramach której Szymon Makuchu – jako pierwszy człowiek, podjął próbę samotnego biegu na 1000 km przez północny Pakistan, wzdłuż trzech najwyższych pasm górskich świata. A wszystko po to, aby pomóc dzieciom pokonać raka.
Film zdobył nagrodę główną -Złoty Mamut na 3. Festiwalu Polskich Filmów Sportowych w Zakopanem
Życie w Biegu- Piotr Hercog
Tym razem opowiemy Wam historię Piotra Hercoga – interdyscyplinarnego sportowca, wielokrotnego zwycięzcy najważniejszych ultramaratonów górskich. To zapis jego drogi życiowej – od dzieciństwa w biednych i niebezpiecznych dzielnicach komunistycznej Polski, na światowe szczyty. Film o ekstremalnej pasji i jej istocie. Wiwisekcja zysków i strat, również z perspektywy żony, matki i przyjaciół Piotra. Wciągająca opowieść o poświęceni- taką wypowiedzią reżysera Grzegorza Lipca traktującą o filmie pochwalił się Piotr Hercog w mediach społecznościowych.
W filmie możemy poznać sylwetkę Piotra Hercoga i dowiedzieć się co nieco o jego dzieciństwie oraz poznać w uproszczeniu jego drogę z mrocznych objęć częstochowskiego życia aż do największych osiągnięć w długodystansowych sportach biegowych. W produkcji możemy podziwiać takie wyczyny jak bieg przez zamarznięty Bajkał, bieg wokół Mount Everestu, czy chociażby przygody na liczącej kilkaset kilometrów trasie po pustynnej Ameryce. W filmie obok Piotra występują jego najbliżsi z ich perspektywą zysków i strat. A także legendarni himalaiści, m.in. Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb.
Film zdobył nagrodę- Najlepszy Polski Film na Międzynarodowym Konkursie Filmowym 28 Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju.
O milimetry.
Krótkometrażowa produkcja filmowa, która przedstawia walkę Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej o powrót do sportu po poważnej kontuzji. Jej postawa, determinacja oraz zaangażowanie mogą stanowić przykład oraz być inspiracją dla innych ludzi w walce o marzenia.
– O milimetry – film dokumentalny stworzony w kooperacji z Dominiką Płatek, w którym odpowiadałem również za zdjęcia. Opowiada o polskiej lekkoatletce Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej, która stała na podium mistrzostw świata i europy, a dziś przechodzi trudną drogę, żeby wrócić na podium po kontuzji. Wspaniały projekt i wspaniała osoba, od której mogliśmy się dużo nauczyć– tak o produkcji napisał Piotr Łęcki z P. Studio.
Film zdobył nominację w kategorii filmów krótkometrażowych na 3. Festiwalu Polskich Filmów Sportowych w Zakopanem.
Natalia Kaczmarek – ile kosztuje medal.
– Zabieram widzów w wyjątkową podróż. Zaczynamy w deszczowym Karpaczu, gdzie mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych Kaczmarek wykonuje ostatnie szlify formy przed mistrzostwami świata. Całość kończymy właśnie w Budapeszcie, gdzie moja bohaterka zdobywa srebrny medal w biegu na 400 metrów. Całość tej historii przepełniona jest emocjami, łzami, trudnościami – mówiła reżyserka tego filmu Aleksandra Szmigiel w wypowiedzi dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
W tym krótkometrażowym dokumencie widzowie mogą poznać mocny charakter Natalii Kaczmarek oraz zobaczyć kulisy jej ciężkiej pracy, która jest dla niej chlebem powszednim. Produkcja pokazuje, jak w osiąganiu jednych z najlepszych rezultatów na świecie pomaga jej pasja, ambicja oraz chłodna głowa. Materiał zrealizowany we współpracy z marką New Balance.
Film zdobył nominację w kategorii filmów krótkometrażowych na 3. Festiwalu Polskich Filmów Sportowych w Zakopanem.
Amatorka
Film stanowi dokumentalny szkic sylwetki Izy Murawiec – Mistrzyni Polski Masters K40 2022 w maratonie – walczącej, poszukującej siebie i sensu życia kobiety. W tej wyreżyserowanej przez Justynę Misterkiewicz produkcji możemy poznać zarówno życie Izy, jak i jej osiągnięcia. Widz jest świadkiem, jak walczy ona ze wszystkimi niedyspozycjami oraz przeciwnościami losu, jak również, kiedy bije swoje kolejne życiowe rekordy oraz zdobywa liczne medale.
Dowodzi, iż uprawiając sport amatorsko, można w zawodowym stylu wbiegać na metę w gronie najlepszych zawodowych biegaczek z Polski. Amatorka to dokumentalny szkic sylwetki biegaczki, ale też portret walczącej, poszukującej siebie i sensu życia kobiety– tak o tym krótkometrażowym filmie wypowiadają się twórcy.
Film zdobył nominację w kategorii filmów krótkometrażowych na 3. Festiwalu Polskich Filmów Sportowych w Zakopanem.
Alex Schwazer: W pogoni za prawdą
Włoska produkcja dokumentalna, którą stanowi czteroodcinkowy serial opowiadający historię Alexa Schwazera- byłego olimpijczyka, który został zdyskwalifikowany za doping. Jak podkreślają twórcy: jest to niezwykle szczera historia upadku pokazująca także wyboistą drogę do odkupienia. Alex Schwazer to włoski lekkoatleta, chodziarz, złoty medalista olimpijski z Pekinu oraz 2-krotny medalista mistrzostw świata. Wielokrotny mistrz i rekordzista kraju na różnych dystansach.
Serial jest pełen szokujących wyznań, które z dnia na dzień zupełnie zmieniły życie Schwazera. Wpadł on pod lupę wielu śledczych, którzy zaczęli kwestionować jego wszystkie zwycięstwa i snuć teorie na temat osób, które były zaangażowane w cały proceder dopingowy. Na łamach serialu pokazane jest, jak Alex walczy o uniewinnienie, jednak za każdym razem na światło dzienne wychodzą niesprzyjające e-maile oraz nieregularne wyniki testów.
1947 Boston
Film w reżyserii Kang Jae-gyu opowiada o koreańskich sportowcach, którzy w 1947 r. przebiegli Międzynarodowy Maraton Bostoński, który był pierwszym międzynarodowym maratonem zorganizowany od czasów II wojny światowej. Film przedstawia, jak bardzo istotny z perspektywy Koreańczyków był udział w tym wydarzeniu. Biegacze brali w nim udział po raz pierwszy od wyzwolenia kraju spod 35-letniego japońskiego panowania kolonialnego.
Film zdobył 3 nominacje do Nagrody Grand Bell w Korei Południowej
Fast Dreams
Jest to film ukazujący niezwykłą, a zarazem poruszającą historię Bianki Knight- lekkoatletki i rekordzistki świata specjalizującej się w biegach sprinterskich. Jest mistrzynią świata juniorów młodszych z Marrakeszu (2005) w biegu na 100 metrów, złotą medalistką igrzysk olimpijskich w Londynie (2012) i mistrzostw świata w Daegu (2011) w biegu sztafetowym 4 x 100 metrów.
Ten kręcony przez blisko 17 lat film stanowi pełnometrażowy dokument, który podkreśla, a zarazem ilustruje znaczenie odwagi, która pozwala marzyć o wielkich celach. Twórcy filmu przedstawili wpływ rodziny, wspomnianej odwagi, sukcesów , determinacji oraz porażek na życie Bianki.
Film zdobył Nagrodę Publiczności Festiwalu Filmowego Essence 2023 dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.
Go On, Be Brave
Film przedstawia niesamowitą, poruszającą i bardzo odważną historię Andrea Lytle Peet -pierwszej osoby chorej na ALS (stwardnienie zanikowe boczne), która ukończyła maraton we wszystkich 50 stanach USA. Andrea usłyszała diagnozę w wieku zaledwie 33 lat i postanowiła wyznaczyć sobie cel, który teoretycznie powinien był być niemożliwy do osiągnięcia- jak się okazało, tym razem w praktyce wszystko jest możliwe.
Film zdobył wiele nominacji na różnych festiwalach i zdobył m.in. nagrodę na RiverRun International Film Festival.
Warto również zwrócić uwagę na kilka niszowych, zagranicznych filmów dokumentalnych, które przedstawiają również niezwykłe biegowe historie. Są to między innymi:
- Running With Emilio– film przedstawia historię Richard, który wyruszył w niesamowitą podróż ku pamięci swojego syna Emilio, zmarłego na raka. Ten film ma być pomnikiem dla wszystkich dzieci, które przegrały walkę z rakiem. Produkcja zdobyła kilka nagród na festiwalach filmowych na całym świecie, w tym Brooklyn International Short Awards, Big Apple Film Festival w Nowym Jorku, Santa Monica Film Awards, Seattle Filmmaker Awards, Austin International Art Festival;
- Miles To Go– jest to historia transseksualnego biegacza przełajowego Perrego Cohena, który stworzył grupę biegaczy, identyfikujących się jako transpłciowi mężczyźni, aby rywalizować w wyścigach przełajowych we wszystkich stanach USA, które proponują i uchwalają opresyjne ustaw przeciwdziałających społecznością LGBTQ+;
- Starting Over: Sage Canaday’s Rerurn to Racing – dokument przedstawia historię Saga Canaday- biegacza górskiego, który przez rok walczy z zagrażającą życiu chorobą, osobistą tragedią i niepewną przyszłością swojej kariery biegowej. Produkcja ukazuje drogę Sage, podczas której walczy z przeciwnościami i chcącego dotrzeć na linię startu ultramaratonu Canyons 100K;
- If You Don’t Go You’ll Never Know– film pokazuje historię młodego sportowca i poszukiwacza przygód Bena Lavera, który próbuje pobić rekord bycia „najmłodszym sportowcem na świecie, który ukończył ultramaraton”. Produkcja pokazuje, jak Ben doprowadza swój organizm do granic możliwości, aby osiągnąć wyznaczony cel i pokonać 400 km w ciągu 6 dni podczas ultramaratonu w Australii.
Corocznie ukazuje się wiele filmów o tematyce sportowej, w tym o bieganiu, które zasługują na uwagę biegaczy. Choć ciężko wymienić wszystkie powstające produkcje, to jedno jest jednak pewne: każda z nich to osobna dawka motywacji, wiedzy oraz emocji. I można być pewnym, iż po takim seansie, nasze buty biegowe wręcz same wskoczą nam na nogi i zaprowadzą prosto na biegowe ścieżki.