Faza ostrzegawcza alkoholizmu i jej leczenie

zdrowie.med.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: osoby pijące alkohol


Od pierwszego spożycia aż do rozwinięcia się poważnego uzależnienia od alkoholu wyróżnia się 4 fazy. Wśród nich jest etap ostrzegawczy – zwiastunowy, w którym już można wyróżnić kilka charakterystycznych zachowań alkoholika. Sprawdź, co jest typowe dla tej fazy i jak wygląda leczenie.

Rozpoznawanie sygnałów ostrzegawczych alkoholizmu

Objawy ostrzegawcze alkoholizmu, poważnej formy nadużywania alkoholu, mogą być podstępne. Rozwijają się powoli i często pozostają niezauważone zarówno przez osobę dotkniętą chorobą, jak i jej rodzinę i przyjaciół. Ich dostrzeżenie może być kluczem do zapobiegania dalszym szkodom i rozpoczęcia ścieżki powrotu do zdrowia.

Wczesne oznaki uzależnienia od alkoholu mogą być różne, ale zazwyczaj obejmują zwiększenie częstotliwości i ilości spożywanego alkoholu. Można zauważyć, iż ktoś zaczyna pić często w samotności lub w tajemnicy, a także zwiększa się jego tolerancja na alkohol. To powoduje, iż do osiągnięcia pożądanych efektów (np. stanu relaksu) potrzebne są większe ilości trunków. Dodatkowo, objawy ostrzegawcze alkoholizmu mogą powodować zaniedbywanie obowiązków w domu, pracy lub w szkole z powodu spożywania alkoholu.

Faza ostrzegawcza alkoholizmu – charakterystyczne zachowania

Faza zwiastunowa (inaczej ostrzegawcza) alkoholizmu pojawia się stopniowo i powoli. Zwiększa się potrzeba spożycia i zmieniają się zachowania konsumpcyjne. Powoli można zauważyć objawy typowe dla alkoholizmu, takie jak symptomy odstawienia (tzw. kac), zaburzenia snu lub niewielkie epizody utraty pamięci po wypiciu alkoholu. W tym okresie zwykle dochodzi do większego spożycia wysokoprocentowych trunków, czemu uzależniony kategorycznie zaprzecza. Następuje potajemna konsumpcja alkoholu, czyli wypijanie go tak, by nikt inny nie widział.

W fazie ostrzegawczej alkoholizmu myślenie o piciu staje się natarczywe. Jednocześnie rozwija się poczucie winy w wyniku spożycia alkoholu, które uzależniona osoba „łagodzi” poprzez picie większej ilości trunków. Tak wpada w błędne koło, w pułapkę uzależnienia. W zależności od czynników takich jak wiek, płeć czy ilość i rodzaj spożywanego dziennie alkoholu faza ta może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Faza ostrzegawcza alkoholizmu – terapia

Szybkie rozpoznanie sygnałów zwiastunowych nadużywania alkoholu i podjęcie odpowiednich kroków może bardzo dobrze wpłynąć na proces powrotu do zdrowia. Warto pamiętać, iż leczenie fazy ostrzegawczej alkoholizmu na początkowym etapie może odbywać się w trybie ambulatoryjnym. Zmiana nawyków dotyczących konsumpcji alkohol, pierwsze samotne drinki lub kłamstwa wobec partnera i rodziny dotyczące ilości wypitego alkoholu powinny być sygnałem do zgłoszenia się do specjalistycznej poradni. Można również korzystać z psychoterapii indywidualnej oraz przynależeć do grupy Anonimowych Alkoholików (AA).

Kiedy ambulatoryjne środki pomocy nie przynoszą efektów albo faza ostrzegawcza trwa bardzo długo, należy zgłosić się na leczenie do ośrodka odwykowego (https://odnowa24h.pl/leczenie-alkoholizmu/). Im wcześniej zostanie podjęta terapia, tym lepsze i szybsze będą jej efekty.

materiały partnera (lh)12

Idź do oryginalnego materiału