Dzieciństwo z psem może zapobiegać chorobie Leśniowskiego-Crohna

j-elita.org.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Dzieciństwo z psem może zapobiegać chorobie Leśniowskiego-Crohna


Małe dzieci dorastające z psem lub w dużej rodzinie mogą rzadziej chorować na chorobę Leśniowskiego-Crohna – twierdzą kanadyjscy naukowcy.

Badacze, korzystając ze specjalnego kwestionariusza, zebrali dane od prawie 4,3 tys. krewnych pierwszego stopnia pacjentów z ch.L-C zarejestrowanych w ramach projektu Crohn’s and Colitis Canada Genetic, Environmental, and Microbial (CCC-GEM). Przeanalizowano w nim występowanie kilku czynników środowiskowych, m.in.: wielkość rodziny, obecność psów lub kotów w domu, liczbę łazienek, mieszkanie na farmie, picie niepasteryzowanego mleka i wody ze studni. W analizie uwzględniono również wiek chorych. Okazało się, iż kontakt z psami, szczególnie w wieku od pięciu do 15 lat, wiąże się z prawidłową przepuszczalnością jelit i równowagą między drobnoustrojami w jelitach a odpowiedzią immunologiczną organizmu. Badacze zwracają uwagę, iż czynniki te mogą pomóc w ochronie przed ch.L-C. Podobne efekty obserwowano we wszystkich grupach wiekowych.

Co ciekawe, koty nie mają równie dobroczynnego wpływu, co psy. Naukowcy podejrzewają, iż właściciele psów częściej wychodzą na spacery ze swoimi zwierzętami lub mieszkają na obszarach o większej przestrzeni zielonej.

– Nasze badanie wydaje się uzupełniać inne, które dotyczyły „hipotezy higienicznej”. Sugeruje ona, iż brak ekspozycji na drobnoustroje we wczesnym okresie życia może prowadzić do braku regulacji odpornościowej wobec drobnoustrojów środowiskowych – mówi jeden z współautorów badania, dr Williams Turpin z Mount Sinai Hospital i na University of Toronto.

Innym pozytywnym czynnikiem może być mieszkanie z trzema lub więcej członkami rodziny w pierwszym roku życia. Badacze uważają, iż ma to wpływ na skład mikrobiomu w późniejszym życiu. Mikrobiom jelitowy ma wpływ na wiele chorób, m.in. na choroby zapalne jelit, raka jelita grubego, cukrzycę i nadciśnienie.

Naukowcy podkreślają jednak, iż należy zachować ostrożność w interpretacji wyników badania. Powody, dla których posiadanie psa i większa rodzina zapewniają ochronę przed ch.L-C wciąż nie są znane.

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału