Agencja Badań Medycznych w tej chwili realizuje 3 konkursy na badania biomedyczne. Jeden z nich skierowany jest do sektora farmaceutycznego. Realizacja konkursu odbywa się w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Jego celem jest podniesienie efektywności systemu ochrony zdrowia poprzez rozwój krajowego potencjału badawczo-rozwojowego. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, to istotne wsparcie dla sektora farmaceutycznego, które odpowiada na potrzebę wzmocnienia roli polskich przedsiębiorstw w rozwijaniu innowacyjnych technologii biomedycznych, dając im realne możliwości finansowe do prowadzenia badań i wdrażania nowatorskich rozwiązań.
Do konkursu zgłoszono 40 przedsięwzięć. Po ocenie formalnej, merytorycznej i finansowej złożonych wniosków dofinansowanie otrzymały 22. Łączna kwota dotacji wyniosła ponad 100 milionów złotych – dokładnie 112 620 711,42 zł. Na jakie działania zostaną przeznaczone te pieniądze?
Adamed postawił na cukrzycę
Częstym tematem podejmowanym we wnioskach konkursowych była cukrzyca. Cukrzycy dotyczą też 2 najwyżej ocenione wnioski – i oba złożyła firma Adamed Pharma S.A. Obejmują one aktywności związane z rozwojem zarówno leków innowacyjnych, jak i generycznych. Pierwsze przedsięwzięcie ma na celu kliniczne potwierdzenie biorównoważności mono oraz combo produktów
stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2. Drugie zaś ma zaowocować opracowaniem technologii zautomatyzowanej syntezy przepływowej inhibitora SGLT2 stosowanego w leczeniu cukrzycy typu 2 – a następnie implementacją zaawansowanych narzędzi analityki procesowej. Ponadto Adamed uzyskał dofinansowanie na odkrywanie leków przyszłości w onkologii – dzięki Platformie INHAPRO możliwy będzie rozwój innowacyjnych biomolekuł przeciwnowotworowych.
Łącznie Adamed Pharma S.A. otrzyma ponad 11 milionów złotych.
Celon Pharma będzie rozwijał leki onkologiczne
Onkologia to niekwestionowana liderka wśród dziedzin, których dotyczyły składane przez przedsiębiorstwa wnioski. 2 projekty onkologiczne firmy Celon Pharma S.A. zostały rekomendowane do wsparcia. Pierwszy umożliwi badania nad opracowaniem technologii wytwarzania nowego kandydata na lek przeciwnowotworowy. Będzie to koniugat o działaniu immunomodulującym i cytotoksycznym. Przewidziana jest również przedkliniczna ocena jego bezpieczeństwa. Drugi projekt zakłada zwiększenie bezpieczeństwa lekowego poprzez opracowanie skalowalnego procesu produkcji biopodobnego przeciwciała monoklonalnego anty-PD1 do zastosowań w immunoterapii nowotworów. Poza tym Celon Pharma weźmie też udział w badaniach nad wysoko oczyszczonym analogiem GLP-1 nowej generacji o obniżonym ryzyku immunogenności.
Sumaryczna kwota dofinansowania wynosi ponad 30 milionów złotych.
Polpharma na straży generyków
Otrzymane dofinansowanie Zakłady Farmaceutyczne “Polpharma” S.A. planują wykorzystać w celu opracowania i rozwoju leków generycznych z dwóch kategorii. Pierwsza kategoria to wziewne złożone leki generyczne w terapii chorób układu oddechowego: PoChP i astmy. Druga obejmuje iniekcyjny lek generyczny oparty na substancji aktywnej z grupy polipeptydów w terapii cukrzycy typu 2. To istotny wkład w zapewnienie bezpieczeństwa lekowego Polski.
Kwota dotacji to ponad 7,5 miliona złotych.
Co jeszcze w onkologii?
Spośród wielu interesujących przedsięwzięć z obszaru onkologii znajduje się też takie, które ma wyłonić szczepionkę terapeutyczną. Chodzi o cząstki wirusopodobne (VLP) prezentujące antygen HER2, które są kandydatem na szczepionkę terapeutyczną przeciw nowotworowi piersi. Wnioskodawcą jest firma Vaxican Sp. z o.o. Połączenie diagnostyki i terapii z wykorzystaniem radiofarmaceutyku to z kolei propozycja od WPD Pharmaceuticals Sp. z o.o. W ramach dofinansowanego projektu firma będzie pracować nad opracowaniem technologii i badaniami proof of concept radiofarmaceutyku WPD-103 do zastosowań teranostycznych w celowanych terapiach onkologicznych. JJP Biologics Sp. z o.o. chce wykorzystać bispecyficzne przeciwciała do
immunoterapii czerniaka, Ryvu Therapeutics S.A. małocząsteczkowe payloady nowej generacji do koniugatów lek-przeciwciało, zaś NanoSanguis S.A. koniugaty dekstranu do celowanej terapii
przeciwnowotworowej. A to jeszcze nie wszystko…
Jak mówi Ministerstwo Zdrowia, dofinansowanie umożliwi realizację badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu, zgodnie z Rządowym Planem Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022-2031, przyczyniając się do poprawy efektywności i jakości systemu ochrony zdrowia. Dzięki temu polskie firmy farmaceutyczne otrzymują realne wsparcie w prowadzeniu badań i rozwoju innowacyjnych terapii, co wzmocni ich konkurencyjność oraz bezpieczeństwo lekowe naszego kraju.
Poza wyżej wymienionymi firmami dofinansowanie otrzymały również: PIKRALIDA Sp. z o.o., Cellis Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o., Poltreg S.A., Wytwórnia Surowic i Szczepionek BIOMED Sp. z o.o. i Explorna Therapeutics Sp. z o.o.
Źródło: DF/MZ