A może to chora tarczyca?
Zauważyłeś, iż twój wzrok się pogorszył, libido jest niskie jak nigdy wcześniej, jesteś nieustannie śpiący i masz poważne problemy z koncentracją? Pewnie w pierwszej kolejności pomyślisz, iż po prostu jesteś przepracowany. Możliwe. Warto wiedzieć jednak, iż dokładnie takie objawy świadczyć mogą o poważnych problemach z tarczycą. Jakie inne, często nietypowe objawy, powinny skłonić nas do dokładnego zbadania tego gruczołu?
Dlaczego tarczyca jest tak ważna?
Tarczyca to niewielki gruczoł, kształtem przypominający motyla, który ukryty jest pod krtanią, z przodu szyi. Jej rola jest niezwykle istotna – odpowiada ona za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, wpływając na pracę niemal każdej z komórek. Gdy zaczyna szwankować, potrafi zmienić metabolizm organizmu, wpływać na układ trawienny, odbijać się na stanie włosów, skóry, a choćby naszej psychiki.
Klasyczne objawy świadczące o nieprawidłowej pracy tarczycy są powszechnie znane. W przypadku nadczynności odczuwamy nadmierne pobudzenie, tracimy na wadze, zaburzeniu ulega rytm serca. W niedoczynności zupełnie odwrotnie – tyjemy i stajemy się ospali. Istnieją jednak objawy, które są tak nieoczywiste, iż ich związek z nieprawidłową pracą tarczycy choćby nie przychodzi nam do głowy. O czym mowa?
Mgła mózgowa. Hormony wytwarzane przez tarczycę odpowiedzialne są za prawidłową pracę mózgu. Gdy wytwarzane są one w nieodpowiedniej ilości, pojawiają się problemy z koncentracją, zapamiętywaniem oraz jasnym myśleniem, co określa się mianem mgły mózgowej.
Huśtawka nastrojów. Istnieje wiele przyczyn pojawiającego się niepokoju oraz smutku. Warto jednak wiedzieć, iż odpowiedzialna za nie może być właśnie tarczyca. Depresja często występuje u osób, które borykają się z problemem niedoczynności, z kolei stany lękowe nierzadko towarzyszą nadczynności.
Zaburzenia miesiączkowania. Nieregularne, zbyt skąpe, lub wręcz przeciwnie – bardzo obfite krwawienia mogą być oznaką chorób tarczycy. Pod lupę należy wziąć tarczycę także w sytuacji, gdy pierwsza miesiączka pojawia się bardzo wcześnie lub bardzo późno.
Problemy z ciążą. Zaburzenia pracy tarczycy są wyjątkowo niebezpieczne w ciąży, znacznie zwiększając ryzyko komplikacji. Nieleczona tarczyca doprowadzić może do przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej, a choćby poronienia lub urodzenia martwego dziecka.
Zmieniony smak. Choć ciężko to sobie wyobrazić, chora tarczyca jest w stanie sprawić, iż spożywane przez nas posiłki będą smakowały inaczej. Dlaczego tak się dzieje? Za rozpoznawanie smaku odpowiedzialne są nie tylko kubki smakowe, ale i mózg, którym – jak już wiemy – tarczyca zarządza.
Spadek libido. Spowolniona praca tarczycy sprawia, iż na wolniejszych obrotach funkcjonuje cały organizm oraz metabolizm. A to właśnie on wpływa na pracę narządów, których zadaniem jest wydzielanie hormonów płciowych. Gdy hormonów jest mniej, mniejsza jest także nasza ochota na seks.
Koniecznie wykonaj badania tarczycy także wtedy, gdy zauważysz wzmożone wypadanie włosów, dokuczają ci biegunki lub częste zaparcia, pogorszył się twój wzrok lub twarz wydaje się zbyt obrzmiała. Tarczyca jest znacznie ważniejsza, niż większości z nas się wydaje!