Coraz częściej w mediach oraz przestrzeni publicznej słowo dobrostan odmieniane jest przez wszystkie przypadki. To dobry znak, przede wszystkim dla „Zetek”, dla których zdrowie psychiczne jest jednym z ważniejszych aspektów codziennego życia. Z raportu „Dobrostan psychiczny a wybrana oferta miast” przygotowanego przez Kantar Polska na zlecenie Grupy LUX MED, wynika, iż 54 proc. młodych Polaków uważa dbanie o zdrowie psychiczne za istotny obowiązek miasta. O to, dlaczego młodzi ludzie mieszkający w miastach oraz wychowani w czasach dobrobytu, odczuwają największy niepokój, zapytaliśmy Ewę Niewolę, psycholożkę z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED.
Jak wynika z badania „Dobrostan psychiczny a wybrana oferta miasta” przygotowanego przez Kantar Polska na zlecenie Grupy LUX MED 41 proc. młodych Polaków na pytanie „A jak Twoje miasto mogłoby wspierać mieszkańców w dobrostanie psychicznym?” wskazało, na umożliwienie skorzystania z bezpłatnej psychoterapii. Natomiast 39 proc. z tej samej grupy badanych odpowiedziało, iż istotnym wsparciem byłaby edukacja młodzieży w zakresie problemów psychicznych i radzenia sobie z nimi, nie wiele mniej postawiło na edukację dorosłych w tym zakresie. Według badań 54% respondentów w wieku od 18 do 25 lat zgadza się ze stwierdzeniem, iż dbanie o dobrostan psychiczny swoich mieszkańców należy do ważnych obowiązków miasta. Bez wątpienia młode pokolenie zwraca uwagę na psychologiczne aspekty życia codziennego, co potwierdzają nie tylko przywołane badania, ale także praktyka specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego.
Skąd ten niepokój?
Większość młodych ludzi nie pamięta czasów bez Internetu czy mediów społecznościowych. Dla nich wirtualna rzeczywistość to główny punkt odniesienia oraz źródło czerpania informacji. „Zetki” żyją w rzeczywistości pełnej szybkich i gwałtownych zmian, w której nie brakuje trudnych sytuacji i wydarzeń. Presja, by spełniać oczekiwania społeczne, zawodowe i estetyczne często skutkuje u nich kryzysem zdrowia psychicznego.
– Dużą rolę w kontekście dobrostanu psychicznego Pokolenia Z odegrał lockdown. Covid spotęgował osamotnienie i negatywnie wpłynął na relacje, które dla „Zetek” są istotne. Sytuacji nie ułatwiają również inwazja Rosji na Ukrainę czy wysokie ceny. Młodzi zastanawiają się, czy będą w stanie zapewnić sobie mieszkanie, które jest swego rodzaju symbolem wejścia w dorosłość. To wszystko rodzi w nich pewną frustrację i niepokój – mówi Ewa Niewola, psycholożka z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED.
Trudne sytuacje i wydarzenia, ale przede wszystkim to, jak radzą sobie z nimi młodzi ludzie, pokazuje, czego nauczyli się od swoich rodziców. – Poprzednie pokolenia nie nauczyły „Zetek” radzenia sobie z niepokojem, stresem i trudnościami, a co dopiero regulowania emocji. Myślę, iż to mówi wiele o tym, jak poprzednie pokolenia funkcjonowały przez lata – komentuje ekspertka.
„Zetki” nie boją się sięgać po pomoc
Kryzys psychiczny u młodych ludzi objawia się często przewlekłym stresem, lękiem, obniżonym nastrojem, a także poczuciem osamotnienia. Nierzadko dochodzi do zaburzeń lękowych czy depresyjnych. Przyczyną tego mogą być trudności w relacjach społecznych, obawy o przyszłość czy porównywanie swojej sytuacji życiowej do świata kreowanego w mediach społecznościowych pełnego sukcesów i ideałów.
– Na szczęście coraz więcej młodych osób sięga po specjalistyczną pomoc. „Zetki” są bardzo świadome swoich potrzeb i nie boją się ich wyrażać. Mają dużą potrzebę korzystania ze wsparcia psychologicznego. Szukają profesjonalnej pomocy, dlatego też coraz więcej młodych ludzi trafia do mojego gabinetu – dodaje psycholożka.
Jednak nie wszyscy przedstawiciele młodego pokolenia mogą pozwolić sobie na regularne wizyty u specjalisty. – jeżeli chodzi o taką doraźną pomoc czy konsultacje psychologiczne, to „Zetki” całkiem nieźle sobie radzą, np. korzystają z takiej pomocy na uczelni. Natomiast regularne korzystanie np. z usług psychoterapeuty, to dla nich duży problem. Często mówią, iż bardzo by chcieli, ale ich na to zwyczajnie nie stać – stwierdza ekspertka.
Dobrostan psychiczny przestaje być tematem tabu
Jednym z mitów na temat „Zetek” jest przekonanie, iż młodzi ludzie są „zbyt wrażliwi” i „nieodporni”. W rzeczywistości, Pokolenie Z walczy z wyjątkowo trudnymi wyzwaniami społecznymi i technologicznymi, które wpływają na ich zdrowie psychiczne. Nie są obojętni na to, co dzieje się na świecie. Martwią ich zmiany klimatyczne, zdają sobie również sprawę z tego, iż polityka ma realne przełożenie na ich życie. Warto zwrócić uwagę, iż zwiększone zainteresowanie pomocą psychologiczną wynika przede wszystkim z większej świadomości i otwartości młodych ludzi na tematy zdrowia psychicznego, a nie z powodu ich wrażliwości.
– Zarówno wyniki badań, jak i moje doświadczenie potwierdzają, iż wsparcie psychologiczne przestaje być tematem tabu. Dla poprzednich pokoleń pójście do psychiatry czy psychologa było czymś wstydliwym. Dzisiaj „Zetki” rozmawiają między sobą na te tematy, wręcz polecają sobie korzystanie z usług psychoterapeutów czy psychologów – podsumowuje Ewa Niewola.
Dla Pokolenia Z dobrostan psychiczny nie jest tematem tabu. Warto zwrócić uwagę na to, iż postawa i otwartość „Zetek” w sprawie zdrowia psychicznego wpływa na obalenie mitu, iż tylko osoby z „poważnymi problemami” powinny korzystać z usług specjalistów. Poszukiwanie pomocy u psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry jest dla młodego pokolenia jednym z aspektów dbania o swoje zdrowie.
Rola miasta w dbaniu o zdrowie psychiczne mieszkańców
Jednym z najczęściej wskazywanych rozwiązań w badaniu przeprowadzonym przez Kantar Polska na zlecenie Grupy LUX MED, w kontekście poprawy zdrowia psychicznego jest potrzeba zapewnienia bezpłatnej psychoterapii dla mieszkańców miast*. W obliczu rosnącego kryzysu zdrowia psychicznego, zwłaszcza wśród młodych ludzi, dostęp do pomocy psychologicznej staje się kluczowy. Wielu młodych Polaków czuje się przytłoczonych presją społeczną, stresem związanym z przyszłością oraz problemami emocjonalnymi.
Raport „Dobrostan psychiczny a wybrana oferta miast” powstał z myślą o lepszym zrozumieniu potrzeb mieszkańców, a jego szczegółowe wyniki zostaną zaprezentowane podczas bloku tematycznego „Ludność i pokolenia” na Kongresie Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko. Premiera raportu odbędzie się 23 września, o godz. 13.00 w Auli Głównej Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Obecnie na stronie www.zdrowemiasta.pl trwa bezpłatna rejestracja na wydarzenie.
* Dane pochodzą z Raportu Kantar Polska „Świadomość oferty miast w dbaniu o dobrostan psychiczny mieszkańców”, CAWI, N=1000, Rep. próba mieszkańców polskich miast, data realizacji: sierpień 2024
_
Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 24 000 osób, w tym ponad 10 000 lekarzy i 8 000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl
Więcej o Szkole Głównej Handlowej w Warszawie:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to innowacyjna uczelnia ekonomiczna kształcąca liderów życia gospodarczego i społecznego. Naukowcy SGH zgłębiają najważniejsze dla współczesnego świata zagadnienia w taki sposób, aby zdobyć na ich temat wiedzę, z której da się wyprowadzić trafne wnioski i zaprojektować efektywne działania. Uczelnia jest znaczącym ośrodkiem badań naukowych, nowych idei i inicjatyw, kreowanych przez wspólnotę akademicką, absolwentów, a także przedstawicieli biznesu, organizacji społecznych i administracji publicznej. Realizuje badania i opracowuje ekspertyzy na zamówienia przedsiębiorstw, instytucji publicznych i jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z elementów tej współpracy jest wzmacnianie potencjału SGH i wspólne dążenie do umacniania jej pozycji jako wiodącej uczelni ekonomiczno-biznesowej. SGH, niezależna i wrażliwa społecznie, rozwija obywatelskie oraz etyczne postawy poprzez swoją działalność dydaktyczną, badawczą i opiniotwórczą. Jej celem jest też kształcenie przyszłych liderów. Łącząc praktyczne doświadczenie z teorią, SGH zachęca swoich partnerów biznesowych do pokazywania studentom i studentkom, jak adekwatnie wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności, aby przekuć je w sukces. Uczelnia oferuje studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe oraz MBA w języku angielskim.
Więcej informacji: www.sgh.waw.pl
Więcej o Fundacji GAP:
Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się organizacji pozarządowych w Małopolsce. Została powołana w 2005 roku przez grono pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Fundacji przyświeca misja rozwijania ekonomii wartości oraz upowszechnianie rozwiązań na niej bazujących w działaniach i debacie publicznej. Misja ta realizowana jest w szczególności poprzez tworzenie ośrodka analiz – think tanku OEES HUB, organizację wydarzeń kreujących rozwiązania odpowiedzialnego rozwoju a także prowadzone doradztwo rozwojowe dla MŚP i NGOsów. Fundacja GAP jest inicjatorem i organizatorem Kongresu Open Eyes Economy Summit, którego 7. edycja będzie mieć miejsce w dniach 22-23 listopada 2022 w Krakowie, a także: Kongresu Solidarni w Rozwoju w Gdańsku, Kongresu Regeneracja Miast w Łodzi oraz Kongresu Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu, w ramach którego współtworzy i wydaje ranking oceniający rozwój miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody – Water City Index.
Więcej informacji: www.fundacjagap.pl