Wyniki badań opublikowanych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w 2021 roku pokazują, iż na zaburzenia psychiczne cierpi choćby 25% Polaków. Dużą grupę tego rodzaju problemów stanowią zaburzenia lękowe. Choć ich charakter jest różny, cechą wspólną jest występowanie u danej osoby poczucia lęku, który jest nadmiarowy biorąc pod uwagę sytuację, oraz nie zawsze racjonalnie uzasadniony. Dobrze, iż przestaje być to temat tabu i coraz bardziej otwarcie mówi się o konieczności zasięgnięcia w takich przypadkach specjalistycznej pomocy. Sprawdź, czym są i jak można radzić sobie z zaburzeniami lękowymi.
Definicja zaburzeń lękowych
Istotą zaburzeń lękowych jest występowanie stanu nadmiarowego lęku, nieznajdującego odzwierciedlenia w skali faktycznego zagrożenia. Powoduje to u pacjenta reakcje emocjonalne nieadekwatne do sytuacji, a to z kolei przyczynia się do trudności w codziennym funkcjonowaniu, cierpienia, obniżenia nastroju, nierzadko stopniowego wycofywania się z aktywności życiowej i towarzyskiej. Niezadbane zaburzenia lękowe mogą zatem prowadzić do wykształcenia się depresji a z czasem skutkować powstaniem zaburzeń osobowości – np. osobowości unikającej. jeżeli zmagasz się z tego rodzaju trudnościami, pomoc zapewni psycholog Adam Piotrowski https://adampiotrowskipsycholog.pl/. Swoje usługi świadczy w pracowniach w Brodnicy, w Warszawie oraz online https://adampiotrowskipsycholog.pl/psycholog-online/.
W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 wyróżnia się następujące podgrupy zaburzeń związanych z lękiem:
- Uogólnione zaburzenia lękowe,
- Zespół lęku panicznego – charakteryzuje się napadami intensywnego lęku,
- Agorafobia – lęk przed otwartą przestrzenią, miejscami publicznymi itp.,
- Fobia społeczna – lęk dotyczący kontaktów z innymi ludźmi oraz sytuacji społecznych,
- Lęk separacyjny – przed rozdzieleniem z daną osobą lub otoczeniem,
- Mutyzm wybiórczy – lęk przed mówieniem w określonych sytuacjach,
- Specyficzne postacie fobii – fobie skupiające się na ściśle określonych sytuacjach lub obiektach – np. lęk przed ciemnością, zamkniętymi przestrzeniami, zwierzętami, widokiem krwi itp.
Do objawów zaburzeń lękowych zalicza się nie tylko same fobie, czy poczucie uporczywego lęku, ale też objawy somatyczne. Mogą należeć do nich m.in. nudności, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, kłopoty z oddychaniem, czy omdlenia. Z tego powodu niekiedy zaburzenia lękowe są bagatelizowane, a objawy przypisywane są innym chorobom, np. o charakterze kardiologicznym.
Jak poradzić sobie z zaburzeniami lękowymi?
Przede wszystkim warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, którzy pomogą w zrozumieniu istoty problemu i zapewnią odpowiednie wsparcie. Oprócz tego wsparcie terapeutyczne pozwoli wypracować indywidualne sposoby radzenia sobie z lękiem. Psychoterapia poznawczo-behawioralna wypracowała wiele skutecznych narzędzi i protokołów do leczenia zaburzeń lękowych.
Artykuł sponsorowany