Detoks jaglany to forma oczyszczania organizmu, która polega na tym, iż spożywa się posiłki z kaszy jaglanej. Jest bardzo popularny i cieszy się opinią bezpiecznej formy detoksykacji organizmu.
adekwatności kaszy jaglanej
Kasza jaglana to produkt spożywczy, który nie zawiera glutenu, ale ma dość wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 70. Oznacza to, iż jest mocno sycąca, ale osoby, które mają problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi, powinny jej unikać.
Jagły zawierają sporo witamin z grupy B oraz E, a także lecytynę. Są źródłem błonnika pokarmowego, magnezu, potasu i kwasu foliowego. Mają działanie alkalizujące, czyli odkwaszające organizm.
Na czym polega detoks jaglany?
Detoks jaglany trwa 12 dni. Osoby, które dobrze czują się podczas detoksu, przedłużają czas jego trwania do 21 lub 28 dni. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ ilość i rodzaj substancji odżywczych przyjmowanych przez organizm w trakcie detoksu jest dość ograniczona. Narażanie organizmu na brak innych wartościowych składników pokarmowych na dłuższą metę będzie mu szkodzić.
Każdy dzień detoksu należy rozpoczynać od wypicia szklanki wody alkalicznej.To woda, której odczyn pH wynosi od 7,5 do 14. Ma szerokie adekwatności prozdrowotne i przede wszystkim odkwaszające.
Przez pierwsze dwa dni detoksu można jeść tylko zupę z kaszy jaglanej i warzyw oraz typowych przypraw (nie trzeba rezygnować z tradycyjnej soli).
Po dwóch dniach należy włączyć do jadłospisu warzywa i owoce. Posiłki przyrządza się właśnie z nich i kaszy jaglanej. Najpopularniejsze to cukinia faszerowana kaszą jaglaną albo kasza jaglana z bananami i borówkami. Można również dodawać do potraw orzechy, kiełki i pestki.
W czasie detoksu można spożywać od 3 do 5 posiłków dziennie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i trybu życia. Kasza jaglana jest dość syta, więc możliwe, iż dla większości osób 5 posiłków to będzie zbyt wiele.
Co daje detoks jaglany?
Detoks jaglany to jeden z najzdrowszych sposobów na pozbycie się toksyn z organizmu bez konieczności głodzenia się. Dzięki niemu układ trawienny zacznie lepiej pracować. Kasza jaglana działa rozgrzewająco, więc przyspiesza metabolizm.
Detoks jaglany to jeden ze sposobów na pozbycie się kilku nadmiarowych kilogramów.
Kasza jaglana wzmacnia także odporność, dzięki temu, iż w czasie detoksu usuwane są z organizmu drobnoustroje
Wszystko czym należy pamiętać, gdy chce się zrobić detoks jaglany
Na tydzień lub dwa przed detoksem jaglanym należy powoli przyzwyczajać organizm do zmiany sposobu odżywiania. Trzeba zrezygnować z dań przetworzonych i ciężkostrawnych.
Podobnie po zakończeniu detoksu, wychodząc z niego nie wolno od razu zjeść czegoś ciężkiego. Lepiej powoli przyzwyczajać organizm do zmiany a z dań niezdrowych w ogóle zrezygnować.