Lidokainą nazywa się jeden ze związków o adekwatnościach znieczulających, który ma szerokie zastosowanie w medycynie. Co warto o niej wiedzieć?
Czym dokładnie jest lidokaina? Jakie wykazuje ona adekwatności? Kiedy stosowana jest najczęściej? Czy dostępna jest lidokaina bez recepty, a może trzeba udać się po nią do lekarza?
Lidokaina – co to jest?
Lidokainą określa się rodzaj substancji chemicznej, która ze względu na swój mechanizm działania wykazuje adekwatności przeciwbólowe i znieczulające. Wpływa ona na neurony – komódki układu nerwowego i tymczasowo zmniejsza ich wrażliwość, a także blokuje przekazywanie bodźców bólowych, dlatego powoduje redukcję dolegliwości.
Obecnie lidokaina jest stosowna z wielu wskazań – również jako lidokaina bez recepty, którą można zakupić w różnych sklepach, między innymi aptekach lub sklepach z suplementami diety.
Kiedy wykorzystuje się lidokainę?
Lidokaina używana jest w wielu dolegliwościach, w których przebiegu pojawia się ból. Preparaty zawierające tę substancję chemiczną najczęściej stosowane są w poniższych przypadkach:
- bóle gardła
- bóle układu duchu
- zabiegi i dolegliwości stomatologiczne
- zabiegi dermatologiczne
- hemoroidy
- intubacje
- zakładanie sond, cewników
- ukąszenia owadów
- nerwobóle
Wobec tego lidokaina ma bardzo szerokie zastosowanie i może być ona używana w wielu dolegliwościach, gdy konieczne jest złagodzenie uczucia bólu, który już występuje, a także zapobieganie jego występowaniu, na przykład przed zabiegami.
Lidokaina – jak ją stosować?
Dostępna na sprzedaż lidokaina bez recepty oraz z receptą jest oferowana w różnych formach. Najczęściej ma ona postać maści, żelu albo sprayu przeznaczonego do stosowania zewnętrznego.
W sprzedaży można znaleźć również tabletki na gardło zawierające w składzie lidokainę, które pomagają w zmniejszeniu dolegliwości jak zapalenia gardła.
Lidokainę należy stosować zgodnie z informacjami znajdującymi się na opakowaniu. Nie należy przekraczać wskazanej dawki i stosować jej przez długi czas.
Czy lidokaina jest dostępna bez recepty?
Obecnie dostępna jest lidokaina bez recepty, dlatego w celu jej zakupienia nie trzeba udawać się do lekarza.
Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne lidokainy?
Lidokaina jest zasadniczo dobrze tolerowana, ale u niektórych osób może powodować ona pojawienie się działań niepożądanych.
Przy jej stosowaniu mogą pojawić się między objawy jak zaczerwienienie albo blednięcie skóry, jej pieczenie, swędzenie, obrzęki, rzadziej drgawki czy wymioty.
Zwykle nie ma przeciwwskazań przed jej stosowaniem w ciąży. Przed zastosowaniem lidokainy u kobiety ciężarnej należy skonsultować się z lekarzem. Może być ona również stosowana w przypadku kobiet karmiących piersią.
Artykuł sponsorowany