Czy kurkuma wykazuje adekwatności przeciwnowotworowe?

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Kurkuma Źródło: Unsplash / FOODISM360


Kurkuma – przyprawa, o której każdy z nas słyszał. Wielu regularnie wykorzystuje w kuchni. Coraz więcej mówi się jednak o jej prozdrowotnych adekwatnościach, chociaż medycyna naturalna doceniła kurkumę już bardzo dawno.


Kurkumina, aktywny składnik kurkumy, zwrócił uwagę naukowców na całym świecie ze względu na swoje adekwatności biologiczne jako przeciwutleniacz, środek przeciwzapalny, przeciwdrobnoustrojowy i przeciwwirusowy.


Przeciwnowotworowe adekwatności kurkumy


Najważniejsze wyniki zostały zebrane i omówione w przeglądzie „Kurkumina i rak”, profesora, dr. med. Antonio Giordano, założyciela i dyrektora Sbarro Health Research Organisation i Sbarro Institute for Molecular Medicine and Cancer Research at Temple University w Filadelfii i profesora patologii anatomicznej na uniwersytecie w Sienie we Włoszech.


Recenzja została napisana wraz z dr Giuseppiną Tommonaro z włoskiego Instytutu Chemii Biomolekularnej (ICB-CNR) we Włoszech w prestiżowym czasopiśmie Nutrients. „Wraz z Giuseppiną Tommonaro, jako naukowcy zaangażowani w badania nad związkami naturalnymi i rakiem, chcieliśmy zbadać najnowsze ustalenia na ten temat kurkumy” – powiedział Giordano.


W przeglądzie zebrano badania dotyczące przeciwnowotworowego potencjału kurkuminy przeciwko najbardziej rozpowszechnionym nowotworom, a także opisując molekularne mechanizmy działania. Ponadto omówiono problem biodostępności kurkuminy, a także najnowsze postępy w klinicznym stosowaniu kurkuminy i nowych preparatów leków.


Autorzy wnioskują, iż dzięki swojemu oddziaływaniu na różne szlaki sygnałowe i cele molekularne zaangażowane w rozwój kilku nowotworów, kurkumina jest obiecującym kandydatem jako skuteczny lek przeciwnowotworowy, samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami leczenia.
Idź do oryginalnego materiału