Kurkumina, aktywny składnik kurkumy, zwrócił uwagę naukowców na całym świecie ze względu na swoje adekwatności biologiczne jako przeciwutleniacz, środek przeciwzapalny, przeciwdrobnoustrojowy i przeciwwirusowy.
Przeciwnowotworowe adekwatności kurkumy
Najważniejsze wyniki zostały zebrane i omówione w przeglądzie „Kurkumina i rak”, profesora, dr. med. Antonio Giordano, założyciela i dyrektora Sbarro Health Research Organisation i Sbarro Institute for Molecular Medicine and Cancer Research at Temple University w Filadelfii i profesora patologii anatomicznej na uniwersytecie w Sienie we Włoszech.
Recenzja została napisana wraz z dr Giuseppiną Tommonaro z włoskiego Instytutu Chemii Biomolekularnej (ICB-CNR) we Włoszech w prestiżowym czasopiśmie Nutrients. „Wraz z Giuseppiną Tommonaro, jako naukowcy zaangażowani w badania nad związkami naturalnymi i rakiem, chcieliśmy zbadać najnowsze ustalenia na ten temat kurkumy” – powiedział Giordano.
W przeglądzie zebrano badania dotyczące przeciwnowotworowego potencjału kurkuminy przeciwko najbardziej rozpowszechnionym nowotworom, a także opisując molekularne mechanizmy działania. Ponadto omówiono problem biodostępności kurkuminy, a także najnowsze postępy w klinicznym stosowaniu kurkuminy i nowych preparatów leków.
Autorzy wnioskują, iż dzięki swojemu oddziaływaniu na różne szlaki sygnałowe i cele molekularne zaangażowane w rozwój kilku nowotworów, kurkumina jest obiecującym kandydatem jako skuteczny lek przeciwnowotworowy, samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami leczenia.